Fun club " Toyota-today tomorrow"

Член од
6 март 2009
Мислења
13
Поени од реакции
1
Темата е отворена за сите обоаватели на Toyota . Кои се вашите омилени модели на Toyota cars и секако некоја слика нема лошо да дојде . :helou:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Еве мене што ми лежи од Toyota...

MR 2



Едноставно закон :)
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Hilux или ништо друго



Едно прашање до стручњаците за Тојота - што е финтата со новиот Ленд Крузер? Се продава паралелно со V8 моделот или грешка сум?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Не сум некој посебен обожавател на Toyota*, али купив вакво:


*- деновиве на лош глас
 

ScArFaCe_K4

Кретенски username, знам.
Член од
29 јануари 2007
Мислења
344
Поени од реакции
16
Не сум некој посебен обожавател на Toyota*, али купив вакво:


*- деновиве на лош глас
Слушнав дека овие, 107-ците и С1 се повлечени баги комада поради проблем со гас педалата. Ти си забележал некои проблеми?
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Многу оф топик, ама не можам да одолеам...
Поздрав до Тојота Фан Клубот со песната...

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Слушнав дека овие, 107-ците и С1 се повлечени баги комада поради проблем со гас педалата. Ти си забележал некои проблеми?
Не. Колку што разбрав од Toyota англиски форум, проблеми имаат само возилата/моделите со автоматски менувач и тоа само доколку колата има гас педала од едниот од двата производители на гас педали за Toyota.

Ова е голем скандал сличен на оној од пред десетина години, на Mercedes, кога се превртуваа новоизлезените возила од А класа, мислам дека беа.

За Јапонците се велеше дека се новите Германци, а денес се вели дека Корејците се новите Јапонци.
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Еве нешо ко за мене :)

Toyota aygo
 
C

cige

Гостин
многу интересна работа, кола со најбрз рефлекс, има добар баланс, брзо кочи, стартно е, поради малиот волумен и маса, совршено
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
не приметив дека имало тема за тојота посебна, па уште и фан клуб...

за дизајнот не зборам, не се нај врвни дизајнери, ама секако се меѓу по добрите, сепак од аспект на сигурноста и квалитетот на возилата има еден текст на еден сајт што го пастирав во друга тема незнаејки дека ја има оваа... еве го повторно тука, бидејки нели, за тојота се работи... тука му е местото


Јапонскиот производител на автомобили кои важеа за едни од најбезбедните ќе треба да повлече од пазарот дополнителни 270 илајди возила бидејќи во неколку случаи било откриено дека моторот се блокира при брзина од 180 километри на час
Во јапонскиот автомобилски гигант сметаат дека деак ваквите мотори со грешка може да се наоѓаат во околу 270 илјади возила, од кои 180 илјади се продадени во странство а околу 90 илјади во Јапонија.
Станува збор за сериите „лексус“ GS350, GS450h, GS460, IS350, LS460, LS600h и LS600hL, како и за „тојота краун“, пренесува Reuters.
„Во најлош случај, моторот на анведените модели во текот на возењето може да остане блокира,“, соопштил претставникот на концернот Тојота во Јапонија.
Од компанијата најавуваат дека работат на преиспитување на тој проблен, но и дека се уште не било решено дали поедини модели ќе бдиат повелечени. Претставникот на Тојота нагласил дека заради овие можни грешки досега не била пријавена ниедна сообраќајна несреќа.
Тојота подолго време има големи проблеми да го сочува својто имиџ. Досега изминативе неколку емсеци, од пазарите низ целито свет компанијата повлече од продажба повеќе од десет милиони автомобили заради грешка на педалите за гас и за кочење. Во САД Тојота плати досега рекордна казна од 13,4 милиони евра бидејќи јавноста правовремено не била зивестена од нејзина стран аза поблемите во нејзинит возила, пренесува Deutsche Welle.

значи покрај тоа што и понатака тојота прави катастрофални грешки, во обид да изнајде начин да ги поевтини автомобилите, имам и еден добар коментар за оној што го пишувал текстов... како бе во текст од 10 реда успеа да направиш 12 печатни грешки? јас толку увидов, можда се и повеќе....

еве го и линкот.. читајте и плачете...кој од мука кој од смеа http://www.forum.com.mk/25535;jsessionid=07CC12B1D0403E220C0D533AE3030A6E
 

Kajgana Shop

На врв Bottom