Football Manager 2014

Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Ау да, 1/4финале ЛШ!!! :D :D Првата во Дортмунд изгубив 3-2, втората дома 5-2 ги тепав. Матеј факинг Видра 3 гола и асистенција!! :D Дориа го умрев човекот, све изигра, а сите утакмици на 3 дена ги играм. Со 88% кондиција влезе у утакмицата, го исцедив.
Нормално, ко што сум ксметлија, со Баерн во 1/4финале...пак првата на гости. :)
Во ФА куп ми се деси у 5то коло Сити, во 6то Челси, треба со нив риплеј да играм...аман среќа да се немало у пм, а тимови ко Свонси и Кардиф од втора лига се во полуфинале...

Играчите влегуваат во форма баш кога треба. И Лонг и Видра, Рамирез, Ворд-Праус, еве и Умтити се подобрува, Дориа стандард. Само што беа згазени Њукасл 6-0 (а претходно ми задаваа мака).

Јбг, Баерн се сепак прејаки за мојот тим...:(
Али затоа, одбранета е титулата :D Во ФА куп играм финале и ако го освојам, quadruple ќе биде. :D
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Decki mozi ova 2014 FM da ja igram so najnovite igraci nema nekakov update ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Decki mozi ova 2014 FM da ja igram so najnovite igraci nema nekakov update ?
Значи врати се страна две поназад, постави true blue линк, секој ден апдејтираат ама најдобро почекај си да заврши трансфер периодов.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Многу веројатно ова е скриншот на ФМ 2015



Стилот Windows 8.
Вака нешто слично беше и на една од постарите верзии 2005/2006, не знам зошто сменија после...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Вака нешто слично беше и на една од постарите верзии 2005/2006, не знам зошто сменија после...


Со ФМ 2010 започна тоа да биде горе менито, порано секогаш си беше лево (или десно ако сакаш да си избереш така)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Ме фати носталгија за старите Менаџери кога ја видов сликата. :D

Се сеќавам уште 2001/02, Рома беше најјаката екипа ми се чини, или меѓу најјаките. Па и Милан беа доста јаки (посебно со формација 5-3-2/3-5-2). :D

Овој Умтити не е здрав, ќе го продавам мајке ми! 5 црвени во една сезона, нормален ли е?![DOUBLEPOST=1409409307][/DOUBLEPOST] 2014-08-30_00001.jpg [DOUBLEPOST=1409409365][/DOUBLEPOST]Уште не е затворен пазарот, може да се деси уште некој трансфер. :D[DOUBLEPOST=1409416255][/DOUBLEPOST]Гил Ромеро треба да добие работна дозвола и ќе го земам, околу 10м мислам беше трансферот. Ванијама се повеќе се мислам да го продадам, Реал заинтересирани, можам едно 35-40м да му извадам мислам. И нема да изгубам на квалитет. А сака и нов договор со 100% поголема плата, а прошлава сезона и не беше нешто сјаен, поготово во последните 2-3 месеци. Умтити најверојатно ќе оди во Баерн за 16м+Жорди Амат. Ме изнервираа тие 5 црвени.. во ПЛ изигра 25 утакмици од кои 4 црвени. Скоро на секоја петта утакмица он добива црвен. Сите му беа или втор жут или професионален, ама не го можам веќе. Дориа и Маркињос ќе бидат супер тандем, Бразилци :D, Амат е тука и ќе видам, гледам да земам уште еден добар. Сакам полека да правам два подеднакво јаки тима и да атакувам на ЛШ. Куртоа за 10м е чист грабеж :D
 
Последно уредено:
C

Castiel

Гостин



Стојков си отиде :( а најдобар играч ми беше...ама неможев да го задржам...башка што ич пари за трансфери не ми дадоа и за плата само 18К неделно..ако успеам некако до лига европа да стигнам супер ќе е ...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ме фати носталгија за старите Менаџери кога ја видов сликата. :D

Се сеќавам уште 2001/02, Рома беше најјаката екипа ми се чини, или меѓу најјаките. Па и Милан беа доста јаки (посебно со формација 5-3-2/3-5-2). :D

Овој Умтити не е здрав, ќе го продавам мајке ми! 5 црвени во една сезона, нормален ли е?![DOUBLEPOST=1409409307][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 101047[DOUBLEPOST=1409409365][/DOUBLEPOST]Уште не е затворен пазарот, може да се деси уште некој трансфер. :D[DOUBLEPOST=1409416255][/DOUBLEPOST]Гил Ромеро треба да добие работна дозвола и ќе го земам, околу 10м мислам беше трансферот. Ванијама се повеќе се мислам да го продадам, Реал заинтересирани, можам едно 35-40м да му извадам мислам. И нема да изгубам на квалитет. А сака и нов договор со 100% поголема плата, а прошлава сезона и не беше нешто сјаен, поготово во последните 2-3 месеци. Умтити најверојатно ќе оди во Баерн за 16м+Жорди Амат. Ме изнервираа тие 5 црвени.. во ПЛ изигра 25 утакмици од кои 4 црвени. Скоро на секоја петта утакмица он добива црвен. Сите му беа или втор жут или професионален, ама не го можам веќе. Дориа и Маркињос ќе бидат супер тандем, Бразилци :D, Амат е тука и ќе видам, гледам да земам уште еден добар. Сакам полека да правам два подеднакво јаки тима и да атакувам на ЛШ. Куртоа за 10м е чист грабеж :D
Од ФМ2012 па навака често се наоѓаат класа играчи за багателна цена, се караат со управат и ги ставаат на трансфер листа :) Земи го Зума од Челзи на позајмица или стави го на шортлист и чекај го да се срчка па на трансфер нешто ова она, многу е добар. Умтити е пациент и јас го имав на некој од сејфовите, повеќе беше суспендиран отколку што играше.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Ме фати носталгија за старите Менаџери кога ја видов сликата. :D

Се сеќавам уште 2001/02, Рома беше најјаката екипа ми се чини, или меѓу најјаките. Па и Милан беа доста јаки (посебно со формација 5-3-2/3-5-2). :D

Овој Умтити не е здрав, ќе го продавам мајке ми! 5 црвени во една сезона, нормален ли е?![DOUBLEPOST=1409409307][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 101047[DOUBLEPOST=1409409365][/DOUBLEPOST]Уште не е затворен пазарот, може да се деси уште некој трансфер. :D[DOUBLEPOST=1409416255][/DOUBLEPOST]Гил Ромеро треба да добие работна дозвола и ќе го земам, околу 10м мислам беше трансферот. Ванијама се повеќе се мислам да го продадам, Реал заинтересирани, можам едно 35-40м да му извадам мислам. И нема да изгубам на квалитет. А сака и нов договор со 100% поголема плата, а прошлава сезона и не беше нешто сјаен, поготово во последните 2-3 месеци. Умтити најверојатно ќе оди во Баерн за 16м+Жорди Амат. Ме изнервираа тие 5 црвени.. во ПЛ изигра 25 утакмици од кои 4 црвени. Скоро на секоја петта утакмица он добива црвен. Сите му беа или втор жут или професионален, ама не го можам веќе. Дориа и Маркињос ќе бидат супер тандем, Бразилци :D, Амат е тука и ќе видам, гледам да земам уште еден добар. Сакам полека да правам два подеднакво јаки тима и да атакувам на ЛШ. Куртоа за 10м е чист грабеж :D
Умтити слободно продавај го,за две сезони ќе не можеш за убава пара да го шитнеш.
На негово место види Баланта,мада мислам дека е земен во некој world class team,Ромањоли или Тах.

Ванјама такоџе продавај го,кога се работи за скоро 40 милиони од Реал,не се мисли два пати.Во иднина не се развива веќе,тоа му е максимумот.
Ромеро штом си го доворил топови,одличен играч.Ако сакаш да го појачаш средниот ред,почни да ги скаутираш Пугљезе или како и да е,Чалоба,Рабиот,Бруно Фернандес,Зелалем,Мусонда
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Баланта ми избега првата сезона, ниска цена, 6.5м ама он ги избра Монако. Сега чини многу повеќе а и бара преку 100к неделно. Дориа кога дојде земаше 20к, на полусезона нов договор, зима 60к. А растури, во ПЛ просечен рејтинг 7.5 имаше (а тек е 21 година мислам).
 
C

Castiel

Гостин
^ Пантелаааааа. :vozbud::vozbud::vozbud:
Се изненадив коа видов дека можам за без пари да го зеам и за многу мала плата...далеку најдобри оценки од цел тим има ...ама дека на полусезона го земав а го има Ѓоргиев како шпиц и Стојков како лево повеќе од клупа влагаше..ама пошо си отиде ацо Ѓоргиев ќе иде лево криоло а Пантелич шпиц...

Иначе сеа динамо загреб ми се паднаа наредно коло квалификации...доста заебан тим се...
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Умтити слободно продавај го,за две сезони ќе не можеш за убава пара да го шитнеш.
На негово место види Баланта,мада мислам дека е земен во некој world class team,Ромањоли или Тах.

Ванјама такоџе продавај го,кога се работи за скоро 40 милиони од Реал,не се мисли два пати.Во иднина не се развива веќе,тоа му е максимумот.
Ромеро штом си го доворил топови,одличен играч.Ако сакаш да го појачаш средниот ред,почни да ги скаутираш Пугљезе или како и да е,Чалоба,Рабиот,Бруно Фернандес,Зелалем,Мусонда
Умтити отиде за 16м+Амат. Ванјама отиде за 34м, Гил Ромеро го земав за 8м+500к за агентот (таман има 22, веќе развиен играч). Другиве ги ѕирнав, ама моментално не ми требаат повеќе играчи за средина, супер сум покриен, имам 9 играчи за 4 позиции (2 мц и 2 амц).
Оваа сезона сум 50м во профит само од трансфери, што ги покрива претходните 2 периоди плус имам едно 20м за трошење, кои најверојатно ќе ги вложам во уште еден дефанзивец, ете изгледа ќе понудам 8 милиони за Ромањоли, солидни оценки има, тек ќе се развива. :) Другите ќе ги чувам за на зима ако треба некое појачување. Најскептичен сум за нападот ама ваљда ќе биде. :D

Иначе, ВТФ, Хамес(Џејмс) на трансфер листа за 8 милиони?!?! :pos::pos::tapp::tapp: Приметив дека ич не го играат, сега глеам на трансфер листа...Али бара помеѓу 160 и 220к плата неделно.. Нормален ли е тој?! :D Ѓаолот ме тера да го позајмам некој месец, по 70к неделно би му давал плус уште 200к месечно на Реал, али вака ми е компактен тимот, не сакам да го рушам.

Иначе еден совет: кога има СП за помлади од 20, Европско до 21год или тоа French Youth, обавезно праќајте добри скаути, се наоѓаат супер млади играчи. Ја лапнав двајца, ми доаѓаат во јануари.

Управава ми го издрве веќе со тоа што сум го шитнал Куне...а тоа што е земен за 500к, продаден за 18,25м + што земав помлад и подобар голман за 10м, нема врска...:facepalm:

Само што беше надограден стадионот на скоро 47 илјади, барав пак да се прошири и ми прифатија бе. :D Ок, за уште 5 илјади, ама ќе имам стадион од 52 000 гледачи, што е за скоро 20 илјади повеќе од почетокот.
 
Последно уредено:

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
А јас сум уште на Џузепе Меаца ебате,сезона 2028-2029,ќе се распадне уште малку стадионот :facepalm::facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom