Football Manager 2014

Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Lucas Romero топло го препорачувам, на почеток може да се земе за некои си 6 милиони евра (ако немате толку, нешто сега, па нешто на рати, ќе се снајдете). Одличен играч, по правило box to box али ја комотно го користам како bwm или dlp, во зависност од потребата и ситуацијата.

Со Дортмунд играм, втора сезона сум на пола, првата освоив се' што можеше. Суперкуп на Германија против Баерн, Лигата ја освоив со некаде 7-8 поени предност, 5 нерешени и 1 пораз, ЛШ и Куп финале против Баерн и тоа двете ги реши Левандовски.

Вторава ми отиде нели Лева, беспари во Баерн, а првата даде 30 гола. Жал ми беше али тојето. Затоа си го земав Диего Коста (му ја активирал клаузулата). Засегам на полусезона, 23 гола ми се чини во 25 утакмици негде, што е супер скор. Првата сезона го продадов Гундоган за 35м на Реал, ги земав Лукас Ромеро и Педро Обианг за во средина, Фернандо Тобио како dc ама не го користев нешто многу, Каванда од Лацио како бекап за десен бек додека не се опорави Пишчек, а си го играв Гроскројц комотно таму, растураше дечкото. Како замена за Мики Рајан како amc го земав Станциу, од Стеауа мислам, негде 7М, Черчи го позајмив мада не го употребував нешто многу. Ме изненади Куба, даде едно 13-14 гола првиот дел од сезоната, после се стиши. Втора сезона го продадов во Реал за 26М. Ројс имаше 20 гола негде дадено, Мики Рајан преку 10 исто, не ми текнува колку точно. Како втор шпиц го земав Кевин Фоланд, знаете кој е, за 15М (клаузулата). Голем потенцијал, доро се развива за сега, горе-доле ги искористува приликите и можам да го играм и на крилните позиции. На полусезона го земав Нкулу од Марсеј, 10 милиони, му истекуваше договор за година ипол и сакаше да си иде така да искористив ситуација, а го шитнав Сократис.

Втората сезона напраив доста промени. Го земав Zieler и малце се зезнав, требаше Тер Штеген (малку повеќе се заебав) и он отиде у Барса. Ги шитнав Каванда, Дурм, Пишчек, Суботиќ, Куба, и од нив, плус нешто ситно инкасирав 77 милиони. За одбрана го земав Гинтер за 5м, Зума на позајмица со можност за купување од 40м, за десни бекови Јунг и Перуци, за лево Џонатан Силва и Муру (кој отиде на позајмица, а за беспари го земав). За беспари и Том Инс и уште едно голманче. Не зимав нови крила, повеќе шанса му давав на Хофман и се покажа како подобар и од Аубамејанг. Бинтенкорт му ја активирав бај-аут клаузата за 3м, ама на полусезона отиде на позајмица, како и Том Инс, Муру, Маркш (или како и да се чита), а претходно Јојиќ, Кореецот тој и уште нез кој. На полусезона го земав Асмир Беговиќ откако видов дека за млад голман ко Барди или Батленд ќе треба да опрчам преку 25М а овој го земав за 8-9. Zieler отиде на позајмица.

Засега добро ми иде во вторава сезона, иам 2 помалку утакмици од Баерн, во 1/8финале од ЛШ играм против Шахтјор, 1/4финале Куп со Баерн и освоив Светско Клупско, и двата Суперкупа.

Извинете за вака нафрлано. :D Ќе ставам после слики од трансферите, сеа на пракса сум. :P (ова да се пофалам хаха)
 
Последно уредено:
Џ

Џонтра Волта

Гостин
За тие што играат со помал клуб им го препорачувам Сулејман Кулибали од Тотенхем, дечкото лани кај мене за 1 месец 10 гола даде во Тотенхем. Првата сезона во последни 10 кола ја изгубив титулата од Јунајтед, ми искризира тимот во најлош период, Мојс и во ФА купот во финалето ме тепаше. На крај сепак освоив Лига Европа.

Си напраив солидно тимче за 2рава сезона, ги шитнав Ериксен за 20 во Монако, Клеверли за 9 во Сотон, Чадли за 2 во Стоук, Ламела за 10 во Баерн, Сандро за 25 во Баерн, Солдадо плус 15 мил им платив на Сити за Јоветиќ... Истотака го земав Балотели за 67 милиони, Витсел за 30 и Адам Џонсон за 3-4 мислам.
Од првата сезона ги имам Пандев, Де Фрај и Блинд, вака ми изгледа тимот.

Лорис.​
Вокер - Досон - Де Фрај - Блинд​
Таунсенд - Витсел - Дембеле - Сигурдсон
Јоветиќ - Балотели​

и резервите

Кабаљеро/Фридл​
Нотон - Чиричес - Вертонген - Роуз.
Ленон - Паулињо - Бенталеб - Џонсон.
Пандев/Кулибали - Кејн/Делфунесо.
Изгледа ја сум единствениот што со било која екипа да игра обавезно доаѓа на турнеја во Македонија, треба да изиграм утакмици со Вардар, Работнички и Металург, во првата утакмица го тепав Маџари 5-0.:icon_mrgr:

И си потпишав со Кудичини на 40 години, во резервите ќе биде до душа. Фридл изгледа со 70 ќе брани, 43 години има и прифати продолжување на уште 2, ќе брани у куп добар е. :icon_mrgr:
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Некако многу ефтино си ги продал Ериксен и особено Ламела. Од Сандро можда си можел нешто повеќе, втора сезона тука бараат преку 30 милиони за него. А од кај искочи Клеверли? :D

Иначе мене тимот ми е
Беговиќ/Вајденфелер
Јунг/Перуци-Нкулу/Зума-Хумелс/Гинтер-Шмелцер/Џонатан Силва
Бендер/Ромеро-Сахин/Обианг
Аубамејанг/Хофман-МикиРајан/Станциу-Ројс/Гроскројц
Коста/Фоланд
Најчесто тие што се после косата црта ми се замени, мада одлично се покажуваат Перуци, Хофман, Ромеро, Гинтер, Зума...јак е и вториот тим, се на се. Плус имам уште играчи ко Закарија Бакали кој се надевам ќе го прераснам во јак играч, Инс, Јојиќ, Муру, Лајтнер на позајмици, Мариан Сар дефанзивецот е тука, бек-ап опција у случај да се десат многу повреди/суспензии.
Сега на полусезонава опчрив едно 15 милиони за 3ца млади играчи, по 15/16/18 години, со голем потенцијал, се надевам ќе бидат супер. :D
 
М

Мартин^

Гостин
Играм со Тројс од втората лига Франција. Имам само 1.5 милиони за буџет. Слаб играчки кадар, а и малку буџет. Амбициите на клубот се за наредната сезона да се игра прва лига, па така да, ми требаат солидни играчи да се пополнат на позициите каде што имам недостаток на искусни (стари) играчи.
Ми треба еден M(C) и еден D(C).
Може да препорачете некој млад играч на позајмица или пак некој играч од македонската прва и втора лига. Ги имам вчитано двете лиги, па играчите ги има и се точни 95% може некои и да недостасуваат со новите трансфери.
3 играчи уште на тренинзите и подготовките побараа да бидат ставени на трансфер листата и да се продадени во поголем клуб. Само на еден му го исполнив барањето, на другите им обеќав дека на крајот од сезоната имаме обезбеден пласман во првата лига, па не знам што ке биде.
За формација и тактика, поим немам, прв пат играм со француски тим. Играчите не ги ни познавам, имаат слаб потенцијал повеќето од нив. Одиграв 2 пријателски едната победа против резервите, другата нерешена против Динамо Загреб.
Доколку имате некоја тактика и формација за тотална доминација на теренот односно потребно ми е повеќе посед на топка, препорачајте што и како...
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Јас најдов една тактика на fmscout, баш е ко создадена за Дортмунд, 4-2-3-1, ама со complete wing backs. http://www.fmscout.com/c-tactics14.html Разлистај тука. читај што пишува и читај коментарите. Тоа секако ако сакаш готова тактика. За да го стесниш изборот, види како стоиш со играчки кадар, каде си појак, кои позиции ти фалат играчи. Да не испадне да избереш тактика, па треба пола тим да менуваш. Уствари главната тактика мене ми е од друго место, не од овој сајт.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Некако многу ефтино си ги продал Ериксен и особено Ламела. Од Сандро можда си можел нешто повеќе, втора сезона тука бараат преку 30 милиони за него. А од кај искочи Клеверли? :D

Иначе мене тимот ми е
Беговиќ/Вајденфелер
Јунг/Перуци-Нкулу/Зума-Хумелс/Гинтер-Шмелцер/Џонатан Силва
Бендер/Ромеро-Сахин/Обианг
Аубамејанг/Хофман-МикиРајан/Станциу-Ројс/Гроскројц
Коста/Фоланд
Најчесто тие што се после косата црта ми се замени, мада одлично се покажуваат Перуци, Хофман, Ромеро, Гинтер, Зума...јак е и вториот тим, се на се. Плус имам уште играчи ко Закарија Бакали кој се надевам ќе го прераснам во јак играч, Инс, Јојиќ, Муру, Лајтнер на позајмици, Мариан Сар дефанзивецот е тука, бек-ап опција у случај да се десат многу повреди/суспензии.
Сега на полусезонава опчрив едно 15 милиони за 3ца млади играчи, по 15/16/18 години, со голем потенцијал, се надевам ќе бидат супер. :D
Ламела не ни мислев да го шиткам, планирав да го играм како бекап за Сигурдсон а Џонсон како задња варијанта на двете крила ама енглезов импресионираше на пријателските а Ламела ме нервираше ланска сезона, башка и имаше 2-3 подолги повреди и го шитнав, никој нејќеше да плати повеќе од тоа па за 10 отиде.
А Ериксен не можеше да се снајде на лево крило, слабо изигра минатата сезона и го понудив за 20 и одма стигнаа понуди и јеби га, прифатив, пошто ако му ја зголемев цената ќе немаше понуди.
Со Сандро не се договоривме за нов договор, 30 милиони вредеше ама немаше понуди за истата цена, па ја намалив на 25 и се јави Баерн.
А Клеверли од кај искочи боље никад да не искочеше, ланската сезона го земав за 10 милиони, ништо не изигра, убедливо најслаб поединец и изеде нога на крај на сезона. Добро е што светциве 9 ми дадоа.
 
М

Мартин^

Гостин
Јас најдов една тактика на fmscout, баш е ко создадена за Дортмунд, 4-2-3-1, ама со complete wing backs. http://www.fmscout.com/c-tactics14.html Разлистај тука. читај што пишува и читај коментарите. Тоа секако ако сакаш готова тактика. За да го стесниш изборот, види како стоиш со играчки кадар, каде си појак, кои позиции ти фалат играчи. Да не испадне да избереш тактика, па треба пола тим да менуваш. Уствари главната тактика мене ми е од друго место, не од овој сајт.
Дај неколку сајтови на коишто има тактики и формации и разни работи за да гледам како да се справувам.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Откако освоив се што можеше во една иста сезона со Саумтемптон, продадов многу играчи. Шнејдерлин (или како и да се чита), Гастон Рамирез, Бачети, Видра и уште едно 30 други фудбалери, кои ми беа како опции за иднина, но со тек на време, доведов повеќе помлади и подобри играчи а има и одлични од младинската школа. Затоа сеа тимот ми е:

ter Stegen(Regen од школа)

Clyne(Chambers)-Balanta(Regen од Норвешка)-Smalling(Regen од Норвешка)-Shaw(Regen од школа)

Regen од школа(Regen од Англија)

Wanyama(Regen од Нигерија)-Ward Prowse(Regen од Турција)

Ox-Chamberlain(Townsend)------------------Sterling(Lallana)

Mitrovic(Cerri)
Тер Штеген имаше неколку лоши утакмици но со време станува стабилен, Клин е многу добар иако скаутите викаат дека е просечен, Чемберс исто. Баланта е чудовиште, најдобар бек во играва а Смолинг го земав за гага а секогаш е во дрим-тимот на сезоната. За Шо нема муабет, сите знаете. Ваниама и Проус се солидни, но ништо посебно во смисла на асистенции и голови. Чемберлен и Таунсенд се супер добри, многу голови и асистенции. Стерлинг ми е нов, не го знам баш а Лалана го имам само зашто е капитен. Александар Митровиќ е најдобар напаѓач во играва, само треба да му се даде шанса повеќе, а овој Цери или Чери или како и да е, ефтин италијанец кој дава многу голови од клупа.

П.С. Секој Regen е добар фудбалер и не ги мешам зашто имаат исто презиме.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Дај неколку сајтови на коишто има тактики и формации и разни работи за да гледам како да се справувам.
http://www.fmscout.com/a-player-attributes-roles-and-duties-explained.html

http://www.fmscout.com/a-football-manager-2014-wonderkids.html

Од десно ќе најдеш најразлични листи, а пробај и на гугл, ќе пишеш тактиката (а зошто да не и тимот) и ќе најдеш.

@Röddást мене Баланта не ми се свиѓа само затоа што е injury prone. Уште е во Ривер, втора сезона сум, цело време некои повреди има. Има и други доста добри опции, можеби малце поскапи како Дора, Зума, Умтити, Варан исто ама и он има проблеми со повреди, Суле од Хофенхајм, итн итн.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
http://www.fmscout.com/a-player-attributes-roles-and-duties-explained.html

http://www.fmscout.com/a-football-manager-2014-wonderkids.html

Од десно ќе најдеш најразлични листи, а пробај и на гугл, ќе пишеш тактиката (а зошто да не и тимот) и ќе најдеш.

na fm base се и сешто има.Јас од таму редовно се информирав.Вистински болесници има по фудбал менаџерот.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Има некој играно со апла слаба екипа, 2-3-4 лигаш?

Јас почнав еднаш со Месина, Италија 4та лига едвај 1 месец поминав, ептен се за нигде, аматери пар екселанс.

Сега нешто ми се врти низ глава Шафхаузен швајцарска 2ра лига и Алеманија Ахен Бундес 2 или 3 не сум сигурен, што е каде каде поприфатливо од Италија Ц2 лига. :)

Некако па и не ми се остава Тотенхем, опасна екипа напраив.

:unsure:
 
Q

qazwsxedc

Гостин
Има некој играно со апла слаба екипа, 2-3-4 лигаш?

Јас почнав еднаш со Месина, Италија 4та лига едвај 1 месец поминав, ептен се за нигде, аматери пар екселанс.

Сега нешто ми се врти низ глава Шафхаузен швајцарска 2ра лига и Алеманија Ахен Бундес 2 или 3 не сум сигурен, што е каде каде поприфатливо од Италија Ц2 лига. :)

Некако па и не ми се остава Тотенхем, опасна екипа напраив.

:unsure:
Треба да имаш нерви за да земеш некој аматерски тим и да го земеш ЛШ со него,ама пак од една страна е и интересно... :D
Ја на 12-ката го земав Аеродром и освоив ЛШ после 16 сезони,е тоа е успех на играва:icon_lol:

Така да ти препорачувам да земеш некој таков тим,првите 2-3 сезони се многу тешки,ама после станува интересно:)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Почнав со Шафхаузен, швајцарска друга лига, ништо немаат, мртва екипа до максимум, дечишта им се повеќето, имаат еден бразилец 33 годишен крило најјак у цела екипа.:D
Тоа У21 и У18 екипите не им постојат, дремат мртви играчи кои чекаат да им понудиш договор.:D
Има 2ца македонци, еден лев бек Езган Алијоски (овој ми се чини дека и за репрезентација играше последно време), лево крило Дени Крлески го најдов у тие У21 и му дадов договор одма, на фри трансфер го земав Александар Бајевски и сега ќе се обидам Роберт Попов брат му на Горан, да го земам. :D

Газдиве ми викаат опстанок да сум изборел, ментални луѓе, ги внесувам у прва лига сезонава па што сака нека биде. :cool:

#ok #pozz #schaffhausen #rules
 

Kajgana Shop

На врв Bottom