FILM CLUB (КРУГ 5) (198. Le conseguenze dell'amore / The Consequences of Love: 13.05-26.05.2024)

Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Депардје ми прозбори на италијански...

Вие на кој јазик глеавте? Француски претпоставуем треба.. пак треба да симињам сеа ах бее
Сакав да те заебавам дека е блгарин,и дека на бугарски зборат:pos:сеа го пуштам фурат италијански :pos:неам среќа еј,а баш сакав два филма да врзам за денес:(Останува само Ана за денеска.Нишо за утре ми останува Депардије:DНа страна муабетот дека има руски пасош :lolzz:Даоаѓаме до моментот дека е блгарин на флопи она првичното пак испаднав у право:pos:
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.481
Поени од реакции
7.302
Сакав да те заебавам дека е блгарин,и дека на бугарски зборат:pos:сеа го пуштам фурат италијански :pos:неам среќа еј,а баш сакав два филма да врзам за денес:(Останува само Ана за денеска.Нишо за утре ми останува Депардије:DНа страна муабетот дека има руски пасош :lolzz:Даоаѓаме до моментот дека е блгарин на флопи она првичното пак испаднав у право:pos:
Црвенковски: whatto е секогаш во право, дури и кога греши
 
P

Patience

Гостин
Дечки, филмот што го предложувам за првпат е драма. Ептен е есенски, со убави бои во него, таман да се вклопи во периодов што следи, Џулиен Мур ми е една од поомилените актерки, па и тоа е дополнителна причина што го одбрав. Се работи за Far from heaven (2002)

https://m.imdb.com/title/tt0297884/
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.481
Поени од реакции
7.302
Многу убава мелодрама и стварно пријатен за глеање со боите. Инаку римејк на All That Heaven Allows, исто многу добар и со преубави бои(го имаше ко задолжителен за гледање на еден онлајн курс за боите во филмовите, а исто таму се спомна и сега предложениов)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.048
Поени од реакции
34.730
Седумдесет и првиот филм го гледаа само петмина, за жал, и му дадоа средна оценка 6,7. Го скокнаа: @Corvus , @devilko , @Patience , @whatto и @Хоуп - на сите прв неизгледан.

@Patience го избра 72 филм - @wot - Film Club (Far From Heaven: 17.09 - 30.09). @wot е со привилегии, инаку (што ти значи да си модератор). Освен што има пристап во тајните ходници на форумов, морам да го тагнам секојпат кога почнува нов филм, иако не заслужува - не нѐ дружи веќе со месеци! :confused:

Последниве филм-два направивме милион рокади во листата, инаку:
*72 требаше да предложува @Хоуп , ама доби црвен картон пред 71 филм, па немаше право да предложува и беше исфрлена од листата. Така @Patience дојде порано на ред
*Во меѓувреме се врати @whatto кој требаше да предложува 73, и ќе беше сѐ токму да го изгледаше до вчера A Pure Formality. Но бидејќи не го изгледа, не го исполнува условот - минимум 3 филма од последните 10, па така го скокаме.
*Во меѓувреме се врати и @Хоуп , која требаше да предложува 74, ама тогаш ќе мораше да ја чекаме да изгледа уште минимум 1 филм, зашто ќе немаше изгледано 3 од последните 10 (со оглед на тоа што тогаш Enemy ќе и беше 11 филм уназад и немаше да има право да предложува. Но бидејќи @whatto го скокнавме (тој ќе биде 74 ако изгледа уште 1 филм во рок од овие две недели), @Хоуп ќе предложува 73, што е олеснување, зашто сега ги исполнува сите услови, благодарение на @whatto .
*Зошто бе guys просто кога може да биде комплицирано?

Значи сега за сега, додека не се направила уште некоја рокада, до крај на кругов:
73. @Хоуп
74. @whatto (треба да изгледа уште еден од последните 10)
75. @Gazpapir (треба да изгледа еден од последните 3)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.729
Поени од реакции
2.546
Последниве филм-два направивме милион рокади во листата, инаку:
*72 требаше да предложува @Хоуп , ама доби црвен картон пред 71 филм, па немаше право да предложува и беше исфрлена од листата. Така @Patience дојде порано на ред
*Во меѓувреме се врати @whatto кој требаше да предложува 73, и ќе беше сѐ токму да го изгледаше до вчера A Pure Formality. Но бидејќи не го изгледа, не го исполнува условот - минимум 3 филма од последните 10, па така го скокаме.
*Во меѓувреме се врати и @Хоуп , која требаше да предложува 74, ама тогаш ќе мораше да ја чекаме да изгледа уште минимум 1 филм, зашто ќе немаше изгледано 3 од последните 10 (со оглед на тоа што тогаш Enemy ќе и беше 11 филм уназад и немаше да има право да предложува. Но бидејќи @whatto го скокнавме (тој ќе биде 74 ако изгледа уште 1 филм во рок од овие две недели), @Хоуп ќе предложува 73, што е олеснување, зашто сега ги исполнува сите услови, благодарение на @whatto .
*Зошто бе guys просто кога може да биде комплицирано?

Значи сега за сега, додека не се направила уште некоја рокада, до крај на кругов:
73. @Хоуп
74. @whatto (треба да изгледа уште еден од последните 10)
75. @Gazpapir (треба да изгледа еден од последните 3)
Оставаш впечаток на некој што многу добро се снаоѓа со правилата на клубов :cool:
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.845
Поени од реакции
5.978
Far From Heaven

Есенскиот колорит евоцира некои пријатни чувства, од некое време кое никогаш не сме го живееле. Одлично е прикажан животот во 50тите во Америка, толку добро е сето совпаднато што и глумата потполно наликуваше на филмовите од таа доба. Ете, Гранде напишал дека е и римејк, па иако не сум го гледал оригиналниот, имам некое предчувство дека и не се разликуваат многу. Од друга страна пак, сета таа мелодрамичност и предвидливост доведува до некој степен на апатичност кај гледачот, или бар кај мене. Не сум некој преголем љубител на мелодрами, а воедно и не можев да се поистоветам со ниту еден лик бидејќи не сум ниту жена, ниту црнец, ниту педер. Нивните проблеми ми делуваа некако далечно, недопирливо и не успеаа кај мене да создадат некој револт кон тоа ограничувачко општество. Знаејќи какво е денешново општество во Америка, уште повеќе ми се роди желба да живеам во тоа време.
Освен целиот приказ на 50тите, ми се допадна само ликот на Рејмонд Диган. Смирен, рационален, со одлично логичко размислување, татко за пример. За разлика од него, кој животот на својата ќерка му беше на прво место, низ целиот филм можеше да се примети колку уствари Кети е неповрзана со своите деца и единствениот контакт што го има со нив, се базира на укорување или нивно изоставање додека се бави со виши теми на расизам, дискриминација, хомосексуалност кои директно се поврзани со нејзините лични проблеми. На крај дури, поттикната од емоциите беше спремна да донесе потполно нерационално решение и да замине за Балтимор, оставајќи си ги децата на никого. Страшен егоцентрик и ужасна мајка. Џулиен Мур ја доволи одлично.

7.5/10
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Во Far from Heaven ја следиме битката на еден брачен пар со болеста на сопругот - хомосексуалноста.
Сопругата делува загрижено и во меѓувреме бара утеха која секако ја наоѓа во ВИСОК ЦРНЕЦ СО МУСКУЛЕСТА ГРАДБА, притоа лажејќи се себе си, а и другите, дека причините за нејзината афекција кон црната индивидуа не се во претходно наведениот КАПС ЛОК, туку во неговите умствени способности и можност за дискусија во врска со уметнички дела.

Филмот не ни понудува ништо посебно, различно или интересно туку едноставни клишеа од типот на „мулти-култи“ „луѓето ќе ти вадат афери и ќе те озборуваат“ „љубовта не познава вера, нација, раса“ „пријателките нема да им дозволат на своите деца да си играат со твоето пошо си нигер лавинг кант“ и слично.

И да не ги спомнувам очајничките обиди да глуми ноар со искривени кадри.
На моменти беше пеколно тешко да се гледа филмов.
4.75/10

Смешно е како филмови постари 50 години може иста тематика да ти ја пренесат на 100 пати подобар начин.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.729
Поени од реакции
2.546
Far from Heaven (2002)

Филмов не носи во САД во доцните педесетти, во време на големиот економски раст кој повлекува и безгрижен живот, но сè уште неослободен од голем број предрасуди. Местото на случувањето е едно предградие во есено време, што значи прекрасни градини со листови во сите можни бои. Токму бојата би рекол ја имаше главната улога тука. Од светлото кое го надополнуваше расположението или моралноста на ликовите, од многу студено сино до толку топло речиси портокалово, дали во ист кадар или во план/контраплан. Сето тоа надополнето со јаките бои на облеката на ликовите, поставени во ентериери обоени со јаки пастелни бои или тапети. До толку посветено внимание на деталите на колоритот, што ликовите делуваа занемарено. Главната актерка беше присутна во речиси сите сцени со што бројните ликови со коишто доаѓаше во контакт изгледаа повеќе како декор. И наеднаш од примерно семејство се наоѓаат во двете најлоши работи во коишто можеле да се најдат во тоа време, сопругот се декларира како хомосексуалец, а таа се вљубува во црнец. И тука рекла казала муабети, кој ја срами фамилијата, кој го руши угледот и останати малограѓански работи. Не успеав да развијам емпатија со ниеден лик, едноставно ми беше сеедно како ќе завршат ликовите. Музиката беше ок, во стил на филмската музика на филмовите од тој период, дури и композиторот беше од тоа време, со музички акценти за нагласување на емотивните моменти. И крајот банален, гранката што доминираше во предниот план во сите екстериерни кадри, конечно расцвета.

Ништо ново не понуди филмов, една оценка плус за сценографијата и колоритот.
7/10
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Сум ви спремил филм има да рикате,да ја тегнете постелнината,да ја гризете,да лупате по ѕидови,да ве јаде јамза,има да ве напуни филмов ви ветувам.

Е сега Far from Heaven (2002) има убави бои тука се тутка портокаловата и жолтата се е тоа еден убав колач на есенски бои,и за истите фанови на ова годишно време имаат +.Ми мириса убаво тој момент на 1950(но не доволно)мех,причава е раните заречоци на геј популацијата преку големото платно,тука се госип гирлс,па повторно сме демек заедно и живеме среќно кога наеднаш се појавува момчето на вратата и повторно е геј му се отвара шупот као да е еден од многуте тунели на новиот пат Демир капија-Смоквица што патем дали сте знаеле дека во 1905 година во Смоквица живеле 624 жители и тоа е рекорд,и од тогаш бројката паѓа.
6-7/10 Нека биде седумче као шо си е на летер иако по втор пат да го глеам легени ќе летат.

И да привршувам ако се тече според планот утре имам закажано да изгледам 3 филма(што се исто така од клубот освен ако не улета некој друг филм надвор од клубот(а сигурно и така ќе биде) заграда у заграда right?pretty cool right?)
Утре у вечерни часови ви улетувам тука со клизач као Едгар давидс.
Останете на истава бранова должина-whatto


 

Kajgana Shop

На врв Bottom