FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-12.05.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.837
Поени од реакции
33.757
Се надевам се важи? :D
Злате треба да кажи дали ќе ја прифати оцената :D
Па ако нема некое веќе запишано правило против римејк, би требало да се важи оценката? :D
Не се важи, нормално. Сите гледаме еден ист филм. Римејкот и оригиналот не се исти филмови. Тоа е исто ко на пример некој да го предложи Dr. Jekkyl and Mr. Hyde и друг да рече - јас не сум го гледал оригиналот ама сум го гледал на Дизни, анимираниот, со Том и Џери во главните улоги. Дури второто правило од правилата на Клубот го вели истото:

2. Како клубовите на читатели. Идентично! Сите гледаме еден ист филм (поточно - иста верзија на еден ист филм) и потоа го коментираме истиот.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Штотуку го изгледав и тој од 1972, и оценката е иста: 7/10

За толку кратко време дека и двата ги изгледав, разликите ми се ептен забележливи. Всушност една главна разлика е дека во филмот од 2007 куќата е модерна, со камери и ги нема тие куклите, сефот го отворија со шифра, не со динамит, накитот беше розе боја, и во делот кога љубовникот го малтретира мажот, го натера да си го стави накитот на него.

Крајот е малку поинаку, освен што мажот пука во љубовникот и во двата случаи и доаѓа возило во двор, во филмот од 2007 љубовникот на мобилен разговара неколку пати со женската за која се тепаат, и најавува дека таа доаѓа, на крај гледаме возило застанува пред куќата, не знаеме какво и чие, љубовникот паднат откако му упукан, и завршува филмот - тече шпицата.
Во филмот од 1972 всушност љубовникот разговара лажно со полиција (наместо на мобилен со женската), ама на крај гледаме возило со плаво ротационо светло дека стои пред куќата.

Впечатокот ми е ист: крајот не чини. Не знам како би сакала да заврши филмот, ама вака како што завршува не ми е ОК. :)
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
6.5/10

Кога прочитав детективски филм па и доста стар очекував кој знае што ќе се дешава за да испадне едвај да додржам да го догледам. Не памтам да сум гледала филм со Мајкл Кејн толку млад а оценкава некако и поради него е.
Ништо не ме привлече во филмов мислев ќе има барем некој интересен крај за да дочекам куршум да го дотепа.
Тоа па куклите колку ги мразам испогасив звук.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.680
Поени од реакции
4.803
Ај да се придружам чат-пат на филмски клуб

Sleuth 1972


Ми се допадна сценариото, кинематографијата па и куклите т.е. automata целиот тој сет со аутомата играчките и куќата е духот на филмот како хотелот шо е во The Shining на пример.Мастерот Оливие мислеше дека Кејн е уште една аутомата која може да ја стисне на копче кога ќе посака и процесот да заврши, но на крајот самиот тој заврши симболично како аутомата заедно со неговите играчки.. каде играчката човек последен ги притисна контролите.

Ликот на Оливие ми е контрол фрик кој ја научи клише лекцијата дека неможеш да го контролираш однесувањeтo на другите а Кејн ја научи клише лекцијата да не си играш со оган.

Од мене 8/10
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.087
Поени од реакции
8.136
Sleuth

Филмчиште, одамна не ме привлекол ваков филм ,го изгледав во 3 дена пошто треба да се мисли што како се деси да не се пропушти нешто,сува лепота

1/5
 
Член од
15 март 2023
Мислења
39
Поени од реакции
76
Sleuth (1972)

не ми се допадна глумата, приказната беше убаво смислена
7/10
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.549
Поени од реакции
34.867
Sleuth (1972)

Маж и швалер се расправаат во куќа, за жена. Па почнуваат да играат мачка и глушец. Филм со двајца. Толку.
Филм во кој дејството се одвива само на едно место, без споредни улоги, без никаква динамика, дејство.
Откако го догледав, дознав дека го има на листите за најдобри топ филмови на сите времиња, со 4 номинации за Оскар, меѓу кои режија и двајцата актери номинација за најдобар актер :confused:

6/10
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
165
Поени од реакции
766
The shortest way to a man's heart is through humiliation.
И така ученикот го надмина учителот. Лупата е непотребна штом иронијата се одмотува со надмудрување. Кога ќе се спојат еден горделив олимпиец и суетен Punchinello, кога ќе се помножат со ненадминати комплекси, заблуда и кршливо его ваквиот завршеток е неминовен. Поради Оливие го гледав со ќеиф, Кејн ме воодушеви во втората половина.
8/10
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Sleuth (1972)

Кога го гледав првиот пат, по доаѓањето на инспекторот мислев писателот се преправа дека не го препознава и сето е дел од играта и ми беше чудно неговото однесување, барем додека не се разоткри.

Сега на второ гледање, веќе знаев дека навистина не го препознава и многу пологичен ми беше целиот муабет. А муабетот го имаше бајаги, тоа беше всушност и сржта на филмот. Иако театарската драматургија штрчеше од сите страни, сосема солидно беше изведена режијата. Вакви филмови, со малку ликови во затворен простор се прилично тешки за изведба, но овој беше одлично направен, не забега во монотоност или неразумни однесувања на ликовите. Напротив, сите постапки им беа сосема логични. Малку претераа со инсертите од куклите, ги покажуваа и кога треба и кога не треба.

Целата игра беше баш како движење низ лавиринт барајќи го излезот. Само што ќе помислиш ете го крајот, оп, ќорсокак. Ајде назад, па да свртиме на друго место.

8/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.837
Поени од реакции
33.757
@Варвара е следен предложувач. Ја чекаме до утре вечер да ни каже кој е филмот. Анализа за претходниот - наскоро.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.339
Поени од реакции
27.915
Meet Joe Black

Го имав гледано скоро ама го репризирав сега во авион пак. Мех, од прва ми беше интересен ама на второ гледање го немаше тој филинг како првиот пат. Љубов, смрт, победување, заљубување... клишеа ама држи јака 7ца ради Ентони мадафака Хопкинс.

Ќе изгледам периодов што сум пропуштил па ќе пишам, конечно пристап до компјутер на раат да пишам збор два.
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
165
Поени од реакции
766
Јули е за сонце, бранови, излегувања, за сѐ освен за тешки драми и затоа немам намера да ве гњавам. Овие две недели сме во ова симпатично кафуле и на мени имаме шармантна, динамична романса. La belle époque доста случајно влета како предлог ама ќе бидам пресреќна ако во гледањето уживате барем малку како мене.
:)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.676
@wot - трет неизгледан, црвен (со оглед на тоа што се ближи твојот термин за предложување, најди време please да ѕирнеш нешто)..

Една напомена - следниот, 177 филм ќе биде последен пред малата летна пауза: јас ќе бидам на одмор од 13.07, па нема да бидам во можност да модерирам. Од 17.07 до 30.07 правиме пауза во Клубот.
Uste ne e smenet naslovot, pa se nadevam ne e kasno. Ne e problem i ako e.

Sleuth

Meet Joe Black na 5 servisi go nemase za mene pa morav da go izrentam za kolku sto e netflix mesecno za da na ovaa lokalna platforma nema angliski prevod a zvukot nekoj tivok i poln shumovi i sve ispadna za dzabe oti me mrzese da palam laptop za torrent

Bataliv, go pustiv Sleuth na YOUTUBE! @Io Sono Interista

Za mene ova bi rekol… poln pogodok, fala ti. Epten imase play momenti a ja si postuem teatar taka da gledajki kako dvajcata go nosat cel film za mene bese uzivanje pa i sladok dip nazad vo vremeto koga filmovi kako ovoj se pravea i funkcioniraa.

“is it in this room?” :pos:

Iako ke zazvuci nepopularno mislenje no mislam deka zavrsi malce antiklimaticno poradi sto ke mu odzemam pola ocena od cela pet. Imase nekoj takov aftertaste kako da ne zavrsil so tempoto i clevernessot sto imase niz celiot film do pred sam kraj. Mozebi toa sum samo jas.

Dobar storytelling mene mi e dovolno za film da mi napravi kejf, primer ovoj, otkolku da bese raskazan tradicionalno trilerski so nekoj random faci da trcaat naokolu mojot tv, za smetka na toa Sir Michael Caine i Laurence Olivier back to back out…framing & outperforming eachother e nesto sto bi izbral sekoj den. Da, bi slusal film sekoj den namesto da gledam, well, sakam da kazam… sranje vo boja? vo nedostig na nesto posmesno.

4.5 od 5 kako sto napisav gore deka mu odzemam pola od cela pet.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
La Belle Époque (2019)

8/10

Ми се допадна. Брилијантно смислен концепт, поразличен од многу филмови. Темпото, музиката, глумата, режијата, сето тоа ми даде оригинална приказна која има смисла.
Многу добри и смешни реплики плус одлична бизнис идеа како носталигијата може да ти донесе многу пари.
Даниел толку добро го изглуми Виктор што го прежалив цел филм мислам во очите тагата му ја гледав.
Моментот кога Маријана а после Маргот ги нарача јајцата со шеќер одма сфатив дека станува збор за жена му, ги издаде моментот доколку го немаше тој дел сигурно ќе ме држеше до сам крај за кого станува збор.
И покрај тоа што центарот на филмот е ''обнова на минатото'', La Belle Époque за мене е филм што отсликува сегашност.
Лекција за носталгијата, таа всушност ни овозможува повторно да процениме и учиме од сето она што било претходно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom