FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-12.05.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.927
Поени од реакции
34.190
1. Форумот недостапен деновиве, па се префрливме на fb. За тие кои не се таму, кој сака, може да ни се приклучи: https://www.facebook.com/groups/246673292441314/

2. Терминот за филмот на @Хоуп заврши. Го гледаа 16 души со средна оценка 8.4. Го испуштија: @Zlatikevichius , @џимеј , @ManUtdChampions , @ob1 , @Corvus и @Shawn Spencer .

3. Следен за предложување е @wicked_1 , 30 филм по ред. Бидејќи нема да можам вечер, му даваме рок до утре сабајле, 10:00 часот. Ако не го презентира филмот, ќе ви кажам јас кој е. ;)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.361
Поени од реакции
25.058
Не испуштам Злате :(

Синоќа го гледав во последен момент. Ама речено сторено. :)

Треба да ми легне малку филмот ќе пишам импресии вечер.[DOUBLEPOST=1485775063][/DOUBLEPOST]Не испуштам Злате :(

Синоќа го гледав во последен момент. Ама речено сторено. :)

Треба да ми легне малку филмот ќе пишам импресии вечер.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.451
Поени од реакции
42.738
Ќе го изгледам и јас деновиве, се свртев малку на серии и еве неам ни 5 играни филмови изгледано цел Јануари. Ќе пропаднам и во Moviespotting предизвикот со ваков просек. xD
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Го истражував малку викед, тешко ми е да издвојам еден или па 2-3 филмови само шо може да ги каже, ама ќе пробам со Бразил, а може и Пред Дождот, да имаме и македонски филм во клубот, мада не знам дали на некој друг освен мене не му е гледан.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Викед нешто филозофско ќе даде сигурно, Бергман, Аронофски, Тарковски, Ињариту.
Евентуално Хичкок - The Rope.

:zloo:
 
W

wicked_1

Гостин
we are back

Филмот е секако, 1984.
johnn.jpg
По мое, еден од најголемите филмови некогаш направени.

Дистопиското општество што е претставено во филмов е една морбидна интерпретација на секојдневните општествени негативи како целосната медиумската контрола, дезинформативното известување и шпиунажата, и кога истите ќе отидат во ужасни екстреми и целосно ќе го обезглават граѓанското општество и традиционалниот сет на вредности, а ќе го заменат со нов кој учи за безрезервна лојалност и партиско поклонство кон нејзината хиерархија, учење, и концептот за нејзината безгрешност и недопирливост.

Во филмов има неколку моменти кои звучат суреалистички како борбата со измислениот непријател, концептот на thoughtcrimes, апсолутната реч-библија претставена како Newspeak која секојдневно му дава нова рамка и облик на она што е дозволено, легитимно и правилно со цел да се ограничи просторот на слободната мисла и дејствување.

Од повеќе аспекти, 1984 е визуелно и содржински вознемирувачки, експлицитен и thought-provоking со силно психолошко финале за секоја публика, и ретко кој ќе остане индиферентен после негово гледање.

Техничката изведба и карактерите не би ги коментирал тоа ќе го оставам на членовите, воедно нека биде ова еден вид tribute за Џон Хурт кој почина пред неколку дена.

9.5/10
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
пфф местенки за Хоуп да погоди :P
а го симнав денес, уште пред да го кажеш имав намера да го гледам овие денови :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom