FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Престанав да читам после студенти на Драмски. :(
Јас само до оценката скролнав.

Злате не ти го читам она, на печурки да не го пишуваше?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.641
ја не сум аплицирал за клуб
Имаше пишано рецензија во темава. По автоматизам стануваш член, со тоа, и дури ќе ти дојде и време филм да предложуваш (God help us). :pos:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Штом не ја прочита рецензијата, исто ќе биде и со филмот. Не го гледај! :D
За инат ќе го погледнам, за еднаш засекогаш да го избришам Ное од каква и да било листа на worth your time режисери.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Enter the Void (2009)

Ти @wot си злато. Можеби не е филм што би дал 10ка, ама вакво искуство со друг филм до сега не сум имал. Го гледав во неделата и сеуште не можам да си соберам импресии. Да бидеш надуван за да го гледаш не треба да е предлог туку must! :D

How much neon lights do you want?
Gaspar Noe: YES!

Да почнам со она што највеќе ми остави впечаток, а тоа е техничкиот дел. Па какви транзиции имаше само од кадар во кадар тоа е ремек дело. Камерата газеше цел филм, еден лош кадар не видов. Музиката избалансирана баш мерачки, многу одговараше на целосната атмосфера во филмот. Капа доле за тие што го монтирале филмов, ова се успева само на печурки или екстази, нема теорија нормален човек ова да го склопи.
Приказната ми се допадна и уживав од почеток до крај. Надуван како се позиционирав до крај не мрднав. Океј ме мрдна малце сцената со абортусот и последните 4-5 кадри кои беа out of this world. Линда, уф колку беше згодна. Ми дојде да плачам и да ја жалам кога видов дека има секс со оној мртов фејк кинез со мало куре, висок метро ипол и залижана коса, па згора на тоа после и го доби повикот за брат и дека е упукан. Жално.

Сцените кај што Линда го лижеше за врат Оскар и му грицкаше уво ми беа big wtf момент. Исто и коа седеше полу-гола со цицките виснати. Бреј наркоманишта. Приказната да се преточи во еден нормален филм кој би траел 90-120 минути би било мех. Патувањето низ времето и просторот беше ептен оргинален начин за да се прикаже филмов.

И за крај, кај бе тоа има 10 грама кокаин за 60 долари? Која е таа фејк информација дадена во филмов жити се? За 60 долари ни 2 грама амфетамин не се наоѓа. Али ај, можда на некој добар трип беше дилерот. Артоини е филмов у кратки црти.

8.5/10

 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.641

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.308
Наркомански филм. Кого го боли кур за приказната кога филмов ќе го репризираат блејачи нарокани на сканк, трип и лсд. :D

Ама добро, мислев Страв и трепет у Лас Вегас ( :pos: вака еднаш една наша телевизија или весник го имаше преведено филмов со Беницио Дел Торо и Џони Деп) е најнаркоманскиот филм што сум го глеал. Добро реално Треинспотинг е најнаркоманскиот. Ај првиот е со и за наркомани. Вториов е со наркомани.
А третиов е само за наркомани. За џанаци. Ок ај за уживатели на опијати, да не се навреди некој.

Беше интересно да се глеа некои саат ипол-два. После почна да ме замара, све едно исто, бои мои, темници светлини, споро движење.. дај ај неам време ебате. Океј е све добро ама скрати го едно 40 минути и така никој нема да ти се замара за приказната.
Искуство е ова стварно.
Еве сам се чудам, ова е филм што реално би го хејтал и пцуел и би му дал чист 1 и све најдоле.
Ама не знам, нешто не ми дава. Ваљда дека е добар. Ваљда дека длабоко во себе знам дека некад ќе се прекочам и ќе барам да го пуштам да го глеам пак таков како како Рентон да потонам у некое дно, на фотеља и на голем телевизор у темница расчепен и лабав.

Не дека немав атмосфера и сега. Секогаш гледам филм у темница со слушалки. Да не мислите дека стварно го глеав у сред бел ден.

м, музичето беше топ, ќе замараа ако ставеа транс.. вака сосема океј и доволно беше тоа јапонско техно или штокур и да беше, не го слушав баш ама ми идеше убаво у позадина у глаата.

Како се распишував, до 10ка ќе го однесам а не ми е тоа намерата, дојдов да го хејтам прво.
Ај на 7ца ќе застанам. До следно глеање отворен.

Копилиња едни!!!

Абе кинезот Марио се викаше мамето да му го ебам негово. :pos:
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.440
Поени од реакции
9.348
До кога е филмов, кој филм е?
Ништо не разбрав, статистики од минати филмови, филмови од мали кога бевеме... Кој филм сега да го гледам да си почнам со ред?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom