Fantasy Premier League 2019/20

Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Како тоа Кејн со два гола и асистенција, има 16 поени (со се трите бонус)?
Нешто пропуштам?
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Еден гол е вреднуван 4 поени? Асистенција 3? Од кога тоа и како побогу?
Кога било поразлично? :)

Инаку гол од напаѓач е вреднувач 4, среден ред - 5, одбрана - 6. Асистенција за сите позиции носи 3.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Кога било поразлично? :)

Инаку гол од напаѓач е вреднувач 4, среден ред - 5, одбрана - 6. Асистенција за сите позиции носи 3.
На пример во 12 коло, Абрахам постигна гол - 8 поени.
Во 8 коло, постигна гол - 8 поени. Во 7 коло Кејн постигна гол - 8 поени. И да не редам сега.
Сите овие да имале максимален број на бонус поени (3), минимум требало да имаат по 5 поени за дадениот гол.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
На пример во 12 коло, Абрахам постигна гол - 8 поени.
Во 8 коло, постигна гол - 8 поени. Во 7 коло Кејн постигна гол - 8 поени. И да не редам сега.
Сите овие да имале максимален број на бонус поени (3), минимум требало да имаат по 5 поени за дадениот гол.
Два поени за игра, четири за гол = 6, што значи имале два поени бонус. Таман си е математиката. Ти не сметаш поени за игра, затоа не ти е јасно.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Два поени за игра, четири за гол = 6, што значи имале два поени бонус. Таман си е математиката. Ти не сметаш поени за игра, затоа не ти е јасно.
Веројатно. Јас бев убеден дека покрај двата поени за игра се додаваат бонус поените.
Фала на објаснување и на двајцата.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.897
Поени од реакции
84.268
Иначе оваа недела беа квалификациите за купот ако имате негде 50 поени и погоре се квалификувате
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Дали да се оди со Мане или со Варди како капитен? Ливерпул-Вотфорд ти е дуел на најдобрата и најслабата екипа во лигата, има да ги отворат 100%, ама да не му текне на Клоп да прави некои комбинации и да остане Мане на клупа? xD
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.507
Дали да се оди со Мане или со Варди како капитен? Ливерпул-Вотфорд ти е дуел на најдобрата и најслабата екипа во лигата, има да ги отворат 100%, ама да не му текне на Клоп да прави некои комбинации и да остане Мане на клупа? xD
Не верувам дека Мане ќе е на клупа овој натпревар.
Варди сите ќе го имаат ова коло капитен, и искрено не ми е добра одлука затоа што секогаш сум гледал да имам друг капитен од останатите како би направил разлика во поени.
Не е лошо и Абрахам да се проба ова коло. Челзи игра доста напаѓачки фудбал, Бурнмоут се каша во одбрана...може да збрца гол-два многу лесно.

Сепак, тие што го немаат Мане или некој друг од Ливерпул, би препорачал воопшто и да не го купуваат за ова коло,затоа што следното коло Ливерпул и Вест Хем одмараат.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Не верувам дека Мане ќе е на клупа овој натпревар.
Варди сите ќе го имаат ова коло капитен, и искрено не ми е добра одлука затоа што секогаш сум гледал да имам друг капитен од останатите како би направил разлика во поени.
Не е лошо и Абрахам да се проба ова коло. Челзи игра доста напаѓачки фудбал, Бурнмоут се каша во одбрана...може да збрца гол-два многу лесно.

Сепак, тие што го немаат Мане или некој друг од Ливерпул, би препорачал воопшто и да не го купуваат за ова коло,затоа што следното коло Ливерпул и Вест Хем одмараат.
Ете игра Мане, ама ме заеба со Робертсон му ебам тоа пијандурата. Претходно коло така на драфтот ги имав и Ловрен и ТАА, па ниту еден од двајцата не играше 60 минути и ми пропаднаа два клин шита.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.507
Ете игра Мане, ама ме заеба со Робертсон му ебам тоа пијандурата. Претходно коло така на драфтот ги имав и Ловрен и ТАА, па ниту еден од двајцата не играше 60 минути и ми пропаднаа два клин шита.
Е да...
Јас од старт го има Ван Дијк, ама таму после 10то коло го тргнав.
За мене лично не се исплати да имаш одбранбени од 7-7.5 кога и онака оваа година слабо клин шитови имаа Ливерпул.
Можеш да најдеш некој како Кели или Рико, што кошта 3-4 мил. помалку, и истите пари да ги вложиш во средина или напад.
Моментално одбраната ми се Лундстрам (купен 4.1), Сојунчу (купен 4.5) и Фредрикс (купен 4.5)
Немав среќа со одбранбени од Њукасл. Ласлес го купив, се повреди...минатото коло го купив Кларк, и он се повреди. Последниот ми е Монтоја (4.5), ма да он последните 2 натпревари грееше клупа.
Така, со ова балансирање во одбрана успеав да ги имам Сон, Мане, Заха, Обамејанг, Абрахам, Мупај, Ковачиќ и Де Брујн. Покрај ваква прилично скапа средина, ми остануваат 1.1 во банка.
Варди, за инает нема да го користам макар направел и 100 поени во 2 кола.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Е да...
Јас од старт го има Ван Дијк, ама таму после 10то коло го тргнав.
За мене лично не се исплати да имаш одбранбени од 7-7.5 кога и онака оваа година слабо клин шитови имаа Ливерпул.
Можеш да најдеш некој како Кели или Рико, што кошта 3-4 мил. помалку, и истите пари да ги вложиш во средина или напад.
Моментално одбраната ми се Лундстрам (купен 4.1), Сојунчу (купен 4.5) и Фредрикс (купен 4.5)
Немав среќа со одбранбени од Њукасл. Ласлес го купив, се повреди...минатото коло го купив Кларк, и он се повреди. Последниот ми е Монтоја (4.5), ма да он последните 2 натпревари грееше клупа.
Така, со ова балансирање во одбрана успеав да ги имам Сон, Мане, Заха, Обамејанг, Абрахам, Мупај, Ковачиќ и Де Брујн. Покрај ваква прилично скапа средина, ми остануваат 1.1 во банка.
Варди, за инает нема да го користам макар направел и 100 поени во 2 кола.
И мене освен Робертсон другите ми се ефтини во одбрана: Сојунчу, Кели, Рико и Лундстрам. Голман го имав Поуп, исто меѓу најефтините ама колово го сменив со Гуаита.

Средина: КДБ, Медисон, Давид Силва, Марсијал и Мане.
Напад: Варди и Рашфорд (+ Гринвуд на клупа ми дреме xD)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.507
И мене освен Робертсон другите ми се ефтини во одбрана: Сојунчу, Кели, Рико и Лундстрам. Голман го имав Поуп, исто меѓу најефтините ама колово го сменив со Гуаита.

Средина: КДБ, Медисон, Давид Силва, Марсијал и Мане.
Напад: Варди и Рашфорд (+ Гринвуд на клупа ми дреме xD)
Епа Гринвуд на клупа е тоа што ти го зборам.
Да го продадеш Робертсон, ќе можеш наместо Гринвуд да имаш напаѓач од типот на Вуд, Весли, Мупај, Јота или Пуки.
Јас пре би одбрал напаѓач од каша тим, отколку одбранбен и да чекам они клин шит да имаат.
Па ко за инает, оваа година сите се каша со клин шит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom