EX YU

Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Слушам секој ден,највеќе Бјело Дугме,Рибља Чорба и Црвена Јабука
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Слушам одвреме навреме, посебно ти постарите хитови на Бјело дугме, Рибља чорба, Плави оркестар, а знам да го слушам и Дино Мерлин, му имам одено на концерт и супер сум си поминувала, а и Цеца има добри песни и ја слушам и неа понекогаш
а од овие ново компонираниве песни скоро ич не слушам, Гранд не сум гледала во животов, е сега ќе ги слушам тие песни ако се пуштени во кафич, а сама да ги пуштам дома no way:nenene:
 

ZACKY VENGEANCE

chuck SUCKScorey ROCKS
Член од
25 ноември 2008
Мислења
226
Поени од реакции
16
си слушам често,а највеќе ги слушам бјело дугме,рибља чорба,парни ваљак,дино мерлин...
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
zabranjeno pusenje,psihomodo pop,jura stublik,oliver mandrik,azra .....sekojdnevno mi se na repertoar
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
406
Поени од реакции
8
Закон музика, песни што за секогаш ќе останат.Слушам многу групи и изведувачи ама би ги издвоил:Zabranjeno pusenje,riblja corba,prljavo kazaliste,film,disciplina kitcme..........
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
претежно слушам у кола,и коа се пие:)
омилени групи хммм:bijelo dugme,crvena jabuka,divlje jagode,riblja corba,и по некој хит од други групи....
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
[zEUs];2277858 напиша:
Екс ЈУ :wub:

Ги обожавам Црвена Јабука, Дивље Јагоде, Магазин, Бјело Дугме, Риблија Чорба, Парни Ваљак, Прљаво Казалиште, Атомско Склониште.
Да,Да,Да. Исто.

Ми плешеемо тралалалала :)))

За она добра добра добра стара времена :))



Боље бити пијан, него старрр



ехее има за пеење :vozbud:
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Ех тие Екс-Ју Хитчиња!
Денешниве ''современи'' и новопечени композитори може само да учат како се прават прави и вистински хитови.Слушајки некои од ЕКС-ЈУ песните моите дома ми викаат:Еее што е мајсторство, овие песни беа хит пред 20-30 години и денес сеуште се!И навистина се во право.Тоа се песни кои имаат долг живот.Ехее живееле за време на Југославија, за време на Тито и по Тито, живееле и живеат по распад на Југославија.Живеат и денес.Живеат и до некаде говорат за убавината и безгрижниот живот кој го имале лугето тогаш, а ние младите може до некаде да видиме како било.Композиторите на овие песни се вистински веле мајстори.Нивните композиции се слушаат 30 години од Триглав до Вардар, од генерации до генерации.Со нивните песни се започнува, со нивните песни се завршува.Нивните песни ги преживеаа сите музички периоди.И еве ги повторно се слушаат и слушаат....За интерпретаторите на песните се кинело, и се кинат коси....со еден збор МАЈСТОРСТВО
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Во одредени периоди ги слушам сите што ги спомнавте...Ретко ама има периоди ете како овие денови на пример повеќе слушам...Посебно деновиве Ван Гог нешто ми се врти во глава:pipi:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Ma ja obozavam EX YU muzikata . Posebno gi obozavam Plavi orkestar, Ribja Corba, Novi fosili, Prljavo Kazaliste, Bjelo Dugme, Parni Valjak, Zdravko Colik, Kemal Monteno, Gjordze Balasevik, Magazin itn.
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Нема некоја музика што повеке ја сакам од Екс-ју хитовите Бело Дугме, Црвена јабука итн итн и да не набројувам повеке .Едноставно тие песни се песни што никогаш не умираат:music2:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.505
Поени од реакции
6.136
секојден слушам и тоа бјело дугме,риблја чорба,црвена јабука,плави оркестар,дино мерлин,парни ваљак,дивље јагоде......моментално хитови ми се:дао сам ти душу,туга ти и ја,дирлија,ружица си била.....:smir:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Бело Дугме - најдобра група на сите времиња не само екс ју туку и во светски рамки ... неспоредлив микс на изворна музика и рокенрол ... незаменливи
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.417
Секојдневно ги слушам, обично татко ми коментират ,,Еве шо е права музика, не ова вие шо го слушате денес '' и донекаде во право е. Ова ние шо го слушаме, рок на траење имат еден месец максимум, а овие песни, овие групи, јас мислам засекогаш ќе се слушаат. Бијело Дугме, Црвена Јабука, Дивље Јагоде, Рибља Чорба, Прљаво Казалиште, Забрањено пушење...Ехее, мерак ми дојде пред спиење пак да си ги пуштам. Иначе, најдобра песна според мене, е Ево заклечу се-Бијело Дугме :wub: Одлепвам на ова песна :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom