EX YU

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
ЕКВ ми се онака, најзакон бенд од горенаведениве.

Ти си сав мој бол, Модро и зелено, Круг...

Навистина прекрасни песни.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ок бе Тамарче, ајде со факти докажими дека не сум во право.
Иако мислам дека нема што да се претстави, сепак, да оставиме место за еветуално изненадување.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Ок бе Тамарче, ајде со факти докажими дека не сум во право.
Иако мислам дека нема што да се претстави, сепак, да оставиме место за еветуално изненадување.
Не бе, напрво се откажувам.
Знам дека си експерт во музиката, така што, џабе би било дебатирање, нели? :wink:
 
M

makedon^

Гостин
Нјаголем впечаток од екс ју рок ми остава песната Бацила је све низ рјеку од Индекси. За песната неам зборови, емотивна е в крај и е напишана според вистинска приказна. :wink:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Екстремно почитувам и слушам екс ју поп рок. И индивидуалци и групи. :ljubof:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
Нјаголем впечаток од екс ју рок ми остава песната Бацила је све низ рјеку од Индекси. За песната неам зборови, емотивна е в крај и е напишана според вистинска приказна.

Да, бацила је све низ рјеку е многу убава песна, а и индекси беа едни од најголемите легенди на овие простори во тоа време. Но, повеќе ми се допаѓа како Тоше Проески ја има испеано бацила је све низ рјеку.
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Мене најубава од сите песни ми е Морнар-Ју Група иако има и многу други али оваа ми е онака баш најубава...
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Ај сега да чујам ваше мислење за Еx-yu рокот и поп/рокот од тоа време, како и кои бендови ги слушате??

Јас на пример ги слушам: Bijelo Dugme, Riblja Corba, Prjlavo Kazaliste, Parni Valjak, Crvena Jabuka, Divlje Jagode, Piloti, Film, Novi Fosili, Atomsko Skloniste, Elektricni Orgazam.

Не сум многу многу по индивудалциве како Zdravko Colic и повеќе сакам да ги слушам Бендовите од ex-yu просторите.
воглавно овие ги слушам зошто стварно песнине им се преубај..
 
Член од
8 август 2008
Мислења
2.680
Поени од реакции
512
Дали слушате Екс Ју музика, колку често, каде...
Кои ви се омилени пејачи/пејачки/групи, омилени песни...
И тако даље:)

Јас слушам секојдневно (барем пола саат ако не повеќе) онака за атмосфера кога киснам на мсн, омилени изведувачи ми се:
Оливер Драгојевич, Мишо Ковач, Кемал Монтено, Дивље Јагоде, Црвена Јабука, Бијело Дугме...
(би ги спомнал и Здравко Чолич, Рибља Чорба...)
Песните ќе ги набројам у некоја друга прилика, многу се и ме мрзи сега:)
 

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
749
Поени од реакции
54
Во последно време слушам многу Црвена Јабука, некако најдобар бенд ми се од сите ју рок групи. Посебно ќе ги издвојам песните - Бјежи кишо спрозора, Отров, За све ове године, Тамо где љубав почиње и многу други. Порано ги слушав ама ги имав само нивните хитови сеа ги спуштив сите нивни албуми и ги слушам често. После Црвена Јабука ги слушам многу и Прљаво Казалиште, порано повеќе ама некако ми здосадија се додека не им открив многу нови песни како - Ако тражиш некога и Бај Бај ( посебно делот - коцкар сам и путујем влаковима :icon_lol: ) ама дефинитивно најдобра им е На бадње вече според мене барем. Бјело Дугме слушам све послабо и послабо ми се здосадиле, како и многу други изведувачи. Во последно време исто сум фасциниран од ЕКВ, бенд што фала богу не сум го слушал порано немало да го разберам како сега, освен песната Круг која сум ја слушнал од локалниве бендови кои ја свиреле, би ја издвоил од ЕКВ - Пар година за нас.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Екс ЈУ :wub:

Ги обожавам Црвена Јабука, Дивље Јагоде, Магазин, Бјело Дугме, Риблија Чорба, Парни Ваљак, Прљаво Казалиште, Атомско Склониште и мн други рок групе :pipi:
Инаку секојдневмо слушам ваква музика...од 24 часа 25 тоа слушам :pipi:
 

Lucy in The Sky

A girl with kaleidoscope eyes
Член од
8 март 2009
Мислења
304
Поени од реакции
34
И јас слушам екс ју посебно Црвена Јабука и Рибља Чорба...
Исто така и Дивлје Јагоде, Бело Дугме, Прљаво Казалиште, Парни Ваљак...
Најомилени песни ми се: Када падне ноч, Криво је море, Јесен у мени, Ми плешемо, Кише јесене, Све још мирише на њу, Све је лако Кад си млад, Зову нас улице, Има нешто од срца до срца,Напиле се улице... итн итн итн.. ЧД ххх
 
Член од
29 август 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
Obavezno...prejaka muzika i mnogu mi se svidja. Stalno i sekojdnevno ja slusam, no poveke gi slusam BENDOVITE otkolku poedincite kako Dino Merlin ili Zeljko Samardzic.

Gi slusam:
Riblja Corba, Bijelo Dugme, Crvena Jabuka, Prljavo Kazaliste, Piloti, Elektricni Orgazam, Divlje Jagode, Atomsko Skloniste, Parni Valjak, Indexi...
 
Член од
19 јануари 2009
Мислења
101
Поени од реакции
5
pa normalno, sto drugo bi slusal. tie sto gi nabrojavte plus Djordje Balasevic :)
 
S

StormRage

Гостин
па слушам ама сега поретко во последно време (порано само то слушав и то најмногу Риблја Чорба)... да набровјам немат пошо се горе е набројано (да не се мачам да пишам :)) и во последно време почнав и Тома Здравковиќ да го слушам :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom