Eurovision Song Contest (официјална тема)

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
33
Вака друже, Се согласувам до некаде со твоето напишано за во врска со тоа дека Евровизиската сцена се ценеше повеќе и квалитетот на нејзините песни но за нашата држава Македонија нема потреба да се кажува не само од тебе- бидејќи многу често слушам од луѓето дека 'ова се непотребни трошоци и дека требале да се дадат на потребни цели... бла бла' но дали знае народот или лично знаеш колку ние дававме за тоа учество? и колку е нашиот годишен буџет? Одговорот знам дека го немаш. Но еве јас ќе ти го кажам. Учеството е 150.000е со се комплет. Официјална информација ти е оваа, а за тоа што ставаат во џеб од тие пари, сценскиот настап само ни го упропастуваат. Државниот буџет на год. ниво е околу 4 билиони евра, и тоа е околу 0.004% за давање. Тука нема никакви филозофии дали да сме сеуште на Евровизија или не. Секако дека ќе бидеме. Земја како Македонија нема луксуз како Турција, Русија итн. да не учествува поради тоа што многу земји во Европа не не признаваат како постоечка држава и со тоа ако се повлечеме, комплетно ќе исчезнеме на интернационално поле. А околу политиката вмешана, не е нешто ново... Кој и колку поени си дава на самото финале... Ако сакаат да даваат на сиромашните, ќе пронајдат многу различни начини за тоа освен интернационално манифестации... Погледни ја само Молдова или Арменија, многу многу посиромашни држави се а имаат секоја година солиден сценски настап, од песна па до се...


Sent from my iPhone Xs Max using Tapatalk
Да, во право си, имам разбирање и се согласувам со тебе, јас музика ставам на прво место и што е до мене никогаш не би се откажал од Евровизија, но кога знам дека е мештаљка, буквално џабе си трошиме парите, што не ми се верува дека се 150.000е и сум сигурен дека си ги ставаат дел у џеб. Плус искрено, година у година еден ист стил на песни праќаме, затоа и ти пишав дека е тапа, и бев разочаран дека само целиме за влез у финале, а не целиме на нешто повисоко. Тамара подобро пееше порано, го има изгубено гласот, а и имаа време да се посветат на мелодија/музика "врвниве" наши продуценти, бидејќи звучи репетитив песната. Буквално ко да ја слушам Калиопи со Црно и Бело, уште не сфатија дека тој стил на песна не делува и пак нешто слично праќаат. Како и да е, секој си има свој вкус за музика, но јас како музичар, не би ја испратил оваа песна на Евровизија, можда е океј песната но не е за Евровизија. Изгледа и знаат дека е местено па не се замараат што песна ќе напраат и кој ќе испратат...

Поздрав другарче
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Да, во право си, имам разбирање и се согласувам со тебе, јас музика ставам на прво место и што е до мене никогаш не би се откажал од Евровизија, но кога знам дека е мештаљка, буквално џабе си трошиме парите, што не ми се верува дека се 150.000е и сум сигурен дека си ги ставаат дел у џеб. Плус искрено, година у година еден ист стил на песни праќаме, затоа и ти пишав дека е тапа, и бев разочаран дека само целиме за влез у финале, а не целиме на нешто повисоко. Тамара подобро пееше порано, го има изгубено гласот, а и имаа време да се посветат на мелодија/музика "врвниве" наши продуценти, бидејќи звучи репетитив песната. Буквално ко да ја слушам Калиопи со Црно и Бело, уште не сфатија дека тој стил на песна не делува и пак нешто слично праќаат. Како и да е, секој си има свој вкус за музика, но јас како музичар, не би ја испратил оваа песна на Евровизија, можда е океј песната но не е за Евровизија. Изгледа и знаат дека е местено па не се замараат што песна ќе напраат и кој ќе испратат...

Поздрав другарче
Добро, се согласувам но не верувам дека е местено од самата компетиција, туку од вкусот на луѓето според гласовите. Може и ние треба да пробуваме 40 пати како Португалија за да победиме некогаш... И секако, секој со свој вкуд на музика. И јас како музичар/уметник можам да кажам дека песната на Тамара е многу подобра од Црно и Бело. Но точно е и дека праќаме постојано слични песни, треба нешто поетничко со модерен твист од самата држава да се испрати како повеќето што прават мада и тогаш нашата нација ќе плука. Кога на крај и да видиме, што е наше не го сакаме... Поздрав


Sent from my iPhone Xs Max using Tapatalk
 

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
33
Добро, се согласувам но не верувам дека е местено од самата компетиција, туку од вкусот на луѓето според гласовите. Може и ние треба да пробуваме 40 пати како Португалија за да победиме некогаш... И секако, секој со свој вкуд на музика. И јас како музичар/уметник можам да кажам дека песната на Тамара е многу подобра од Црно и Бело. Но точно е и дека праќаме постојано слични песни, треба нешто поетничко со модерен твист од самата држава да се испрати како повеќето што прават мада и тогаш нашата нација ќе плука. Кога на крај и да видиме, што е наше не го сакаме... Поздрав


Sent from my iPhone Xs Max using Tapatalk
Така бе друже, нешто поетничко, нешто наше со модерен твист, кавалче обавезно убацено и фала богу bridge дел...ете и сам знаеш со што имаме некаква шанса ама на нашиве "професионалци" слабо им работи "професионалноста". Иначе да, подобра е песната на Тамара од Црно и Бело ама пак истиот фазон... А за мештаљка(мито) дека е ти гарантирам, и тоа од страна на самата компетиција. Ќе ти дадам пример: Австрија со Кончита у 2014та. Но, сепак мислам дека не местат секоја година за да не биде сумљиво. Португалија си ја заслужи победата у 2017та.

П.С. Ако ти текнуе порано, од 2004та до 2009та, тоа беше лепота од песни. Мед за уши, тотално нешто ново, нечуено, едвај чекавме да дојде Евровизија и фамилијарно и друштвено се собиравме да ги следиме. Точно една деценија нема ништо слично ко тогаш. :(
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
,,,slushajki ja onaka pesnata se neshto mi se slusha kako da ja slushame Adel,,,/ ne po vokalot/,,, mozhno da pristigne poplaka deka e plagijat,,
,,,od druga strana,,,otkako se sluchi toa shto se sluchi so Republika Makedonija vo srvernaMakedonija ne bi me iznenadolo kako nagrada da bide barem megju prvi pet,,
 
S

staycalm

Гостин
,,,slushajki ja onaka pesnata se neshto mi se slusha kako da ja slushame Adel,,,/ ne po vokalot/,,, mozhno da pristigne poplaka deka e plagijat,,
,,,od druga strana,,,otkako se sluchi toa shto se sluchi so Republika Makedonija vo srvernaMakedonija ne bi me iznenadolo kako nagrada da bide barem megju prvi pet,,
Да пошо го сменивме името ќе не наградат магично со televoting и гласови од жири за да бидеме топ 5 иако има многу други подобри песни, у реду е :icon_lol:
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
Да пошо го сменивме името ќе не наградат магично со televoting и гласови од жири за да бидеме топ 5 иако има многу други подобри песни, у реду е :icon_lol:
,,,aj IQtoti kazhi shto e toa dobra pesna,,,ili pojma si nemash kako odat rabotite na evrovizija sistem nati go dati go,,
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.128
Сега кога ни го сменаа името е шанса да ја фатиме Европа на емоција и да победиме.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.892
Поени од реакции
7.569
Србија и Невена Божовиќ со нова верзија на Круна

Сигурно ова е верзијата со кој ќе настапува на Евровизија.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Сега кога ни го сменаа името е шанса да ја фатиме Европа на емоција и да победиме.
Демек цела Европа плаче за нас и не жали. :ROFLMAO:

Иначе годинава е прв пат ни една песна да не ми влага во уво. Ни од фаворитиве ни една не ме нешто импресионира, сите се онака.
 
S

staycalm

Гостин
Демек цела Европа плаче за нас и не жали. :ROFLMAO:

Иначе годинава е прв пат ни една песна да не ми влага во уво. Ни од фаворитиве ни една не ме нешто импресионира, сите се онака.
Личен вкус е у прашање ама оваа година е една од појаките ако не и најјака во последните 3-4. Не е еден фаворит за победа за кој може да се сложи цел euro fan base туку се 2-3.
 
S

staycalm

Гостин
Се шпекулира дека годинава ќе има измени во изјавувањето на поените од телевоутинг.
Имено, досегашното прогласување почнувајќи од најмалиот број на освоени поени до најголемиот ќе биде заменето со прогласување на поени на учесниците според тоа како ги рангирале од жирито, по растечки редослед.
Пример, доколку во топ 10 на жирито се 1. Холандија, 2.Италија, 3. Малта, 4. Албанија, 5. Македонија, 6. Русија, 7. Исланд, 8. Израел, 9. Португалија и 10. Белгија, изјавувањето на гласови од телевоутинг ќе започне од Белгија па нагоре, за да се зголеми тензијата и да биде потешко предвидувањето на победник се додека не ги објават сите поени. (ова ќе биде почнувајќи од 26ти, не 10ти, само за пример набројав 10)
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Чекај а нема да ги доделуваат броевите една држава по друга како до сега? Тоа со вкупниот број на поени на крај само за телевоутингот го правеа, сеа и за жири одма се искалкулирано ќе кажуваат? Многу тапа :/
 
S

staycalm

Гостин
Чекај а нема да ги доделуваат броевите една држава по друга како до сега? Тоа со вкупниот број на поени на крај само за телевоутингот го правеа, сеа и за жири одма се искалкулирано ќе кажуваат? Многу тапа :/
Ќе си остане исто тоа со жирито, ама нели откако сите држави ќе завршат со поени од жирито се праи листата со тоа кој има најмногу поени добиено па се до тој најмалку, епа доделувањето на поени од телевоутинг сега ќе е според таа листа почнувајќи од онаа држава што добила најмалку поени од жирито па нагоре, за да варираат поените и да не е познато кој е победник додека не стигнат до крај.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Taмара ако ги извади цицињата на сцена може и ќе победиме. :) Песимист сум дека можеме до прво место и победа:rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom