Elder Scrolls V: Skyrim

Член од
30 септември 2008
Мислења
30
Поени од реакции
13
Decki,kaj onie so se 4 starci,neli imase eden so ti kazuva kaj se site dragon words,e sea mene eden od niv mi vika ne moze da mi oprosti sto sum ubil nekoj,valjda nekoj od niv,e sega ne mozam da vidam kaj se site dragon words,nekoj fix za ova ima??
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
На Skyrim 1.7 со Dawnguard долго време ептен нормално се играше (ни сецка ни заглавува) се додека низ шума "шетав" со вампирката Серана каде нагло од текстурите од карпите почнаа да излегуваат некои сиви триаголници (не многу приметни ама се гледаа). По некое време замрзна и се појави таскбарот. Реагираше само со цтрл, алт, дел. Така и ја исклучив играта. Потоа по рестарт на пц-то, да не е нешто до системот, пак ја уклучив. Пак замрзна, па еднаш у Рифтен на излегување од една куќа застанав на половина ѕид од другата:confused: Ставив најнови нвидиа драјвери, преинсталирав Skyrim, со старите сејвови и преференци пак ми се укочи. Сега го избришав Dawnguard, ги избришав старите преференци и сејвови па да видам дали ќе се оправи или ќе го баталам засекогаш.
Буквално како текстурите или сејвовите да се расипаа (corrupted). Што може да е причина за вакви freezeng/corruption кај Skyrim и дали морам да почнам од почеток?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
На Skyrim 1.7 со Dawnguard долго време ептен нормално се играше (ни сецка ни заглавува) се додека низ шума "шетав" со вампирката Серана каде нагло од текстурите од карпите почнаа да излегуваат некои сиви триаголници (не многу приметни ама се гледаа). По некое време замрзна и се појави таскбарот. Реагираше само со цтрл, алт, дел. Така и ја исклучив играта. Потоа по рестарт на пц-то, да не е нешто до системот, пак ја уклучив. Пак замрзна, па еднаш у Рифтен на излегување од една куќа застанав на половина ѕид од другата:confused: Ставив најнови нвидиа драјвери, преинсталирав Skyrim, со старите сејвови и преференци пак ми се укочи. Сега го избришав Dawnguard, ги избришав старите преференци и сејвови па да видам дали ќе се оправи или ќе го баталам засекогаш.
Буквално како текстурите или сејвовите да се расипаа (corrupted). Што може да е причина за вакви freezeng/corruption кај Skyrim и дали морам да почнам од почеток?
Провери да не ти прегрева графичката. Тестирај ја со FurMark, види таму дали ќе ти вади такви триаголници.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Decki,kaj onie so se 4 starci,neli imase eden so ti kazuva kaj se site dragon words,e sea mene eden od niv mi vika ne moze da mi oprosti sto sum ubil nekoj,valjda nekoj od niv,e sega ne mozam da vidam kaj se site dragon words,nekoj fix za ova ima??
Си го убил тој змејот Патронакс, што дреме на врвот на планината. Секако дека ќе ти се лути, му го уби учителот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Провери да не ти прегрева графичката. Тестирај ја со FurMark, види таму дали ќе ти вади такви триаголници.
Прашање за Furmark. Има програмот некоја горна граница на температура или резултати јас самиот што би дијагностицирал или треба да ги постирам резултатите на форумот на FurMark?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Прашање за Furmark. Има програмот некоја горна граница на температура или резултати јас самиот што би дијагностицирал или треба да ги постирам резултатите на форумот на FurMark?
Зависи од графичката и кулерот на неа. Не треба да ти отиде над 80-85 степени, ама ти гледај тие “триаголниците“ дали ќе ти се појават и дали ќе најде грешки програмот при тестирање.
Модераторот на форумов нека ги премести мислењава во хардвер.
 
H

HoT IcE

Гостин
Го форматирав лаптопот, сеа кажете ми која верзија да ја симнам Legendary? Или да си ја инсталирам пак обичнава? До сеа не сум играл Legendary, си скитав по обичната, со различни раси.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Го форматирав лаптопот, сеа кажете ми која верзија да ја симнам Legendary? Или да си ја инсталирам пак обичнава? До сеа не сум играл Legendary, си скитав по обичната, со различни раси.
Legendary ти е со сите три DLC-a плус сите пачови кои биле излезени дотогаш. Не се ништо посебно, Dawnguard има некои интересни глупости со вампирите, ама има еден тон модови кои се поквалитетни од тоа шо е напараено од Bethesda. Инаку да, ако можеш најди ја Legendary, посебно ако планираш да играш со модови, многу од нив бараат нови верзии, па можно е да треба и плус пачови да спушташ.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Ќе си инсталирам некои модови да си ја твикнам уште повеќе играва. Фала многу!:love:
Обавезно инсталирај си и Script Extender за да немаш мака со ниеден мод и нормално, инсталирај се шо можеш преку Nexus Mod Manager за да нема конфликти и да ти се пуштаат како шо треба.
 
H

HoT IcE

Гостин
Баш тоа сакав да те прашам, никогаш немам инсталирано модови и не ми е јасно како иде ова, да не ја заебам играва.
Првин кај да го најдам последниот пач? Јас го имам инсталирано овој: The.Elder.Scrolls.V.Skyrim.Update.13-RELOADED тој ли е последен?

Откако го инсталирам пачот, кој мод првин да го инсталирам? На Skyrim Nexus Mod тие првите два ми се видоа интересни и сакам да ги пробам, и какво искуство имаш со нив? Работат без проблем? Гледам менито е многу поедноставно и user friendly.
Овој unofficial patch дали го имаш користено? Наводно имало многу bugs fixed и ептен се нервирам низ текот на Скајрим кога на одредени quests имам багови и мора да гуглам среде игра.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Баш тоа сакав да те прашам, никогаш немам инсталирано модови и не ми е јасно како иде ова, да не ја заебам играва.
Првин кај да го најдам последниот пач? Јас го имам инсталирано овој: The.Elder.Scrolls.V.Skyrim.Update.13-RELOADED тој ли е последен?

Откако го инсталирам пачот, кој мод првин да го инсталирам? На Skyrim Nexus Mod тие првите два ми се видоа интересни и сакам да ги пробам, и какво искуство имаш со нив? Работат без проблем? Гледам менито е многу поедноставно и user friendly.
Овој unofficial patch дали го имаш користено? Наводно имало многу bugs fixed и ептен се нервирам низ текот на Скајрим кога на одредени quests имам багови и мора да гуглам среде игра.
Не знам, јас на Стим ја имам, ама не ми е моментално инсталирана за да ти кажам кој пач е најнов. Ама како шо видов, тој неофицијалциот пач бара 1.9 или погоре, значи верзијата шо ја имаш спуштено би требало да го прифати без проблем.

Тој модот за менито или ќе ти работи како на сликите или на секое ќе ти излегува досаден pop-up и пак ќе ти се пушта старото. Првиот пат не можев да го средам ама вториот работеше. Сепак, не е ништо страшно. Ќе си напрајш профил на Скајрим Нексус, ќе го спуштиш менаџерот и има посебна опција кај шо ти пиши Download with NMM. Кликаш таму, се пушта менаџерот и исто како Utorrent да чекаш. На крај кликаш два пати и ти се инсталира модот. Најбезбедно е така, оти некогаш се ствараат конфликти меѓу модови и CtD ќе ти направат.

А имаш и некои шо ќе мора рачно да ги спуштиш, како овие двата. Таквите се претешно прости, само прочитај шо треба да се направи и толку. Ако има проблеми се би требало да е објаснето на страницата на самиот мод.

Ако треба нешто плус, цитирај или пиши порака.
 
H

HoT IcE

Гостин
Важи друже, ќе му седнам утре и ќе видам како ќе се снајдам, па ќе пишам овде, не би требало да има некои проблеми ако ги следам инструкциите, ваљда :D[DOUBLEPOST=1422568937][/DOUBLEPOST]За ова SkyUI неможев да се снајдам да го инсталирам, мислам преку тоа NMM се инсталираше све нормално, симнав и таа скриптата, и во игра не работи тој УИ. Не знам како да го средам.
Другово се инсталираше без проблем.[DOUBLEPOST=1422569513][/DOUBLEPOST]И да, треба Скајрим да ја пуштам преку SkyrimLauncher од фолдерот кај што е инсталирана или преку ова NMM?
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom