EKV (Екатарина Велика)

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
Na današnji dan, 5.11.1994. godine, napustio nas je Milan Mladenović, čovek koji je svojom likom i delom zadužio, inspirisao i pokrenuo mnoge. I generacije tog vremena i one koje su došle posle njega. Nama ostaje da ga se sećamo, da ga pominjemo, da slušamo i razmišljamo o onome što nam je ostavio u amanet. Da se potrudimo da budemo bolji ljudi, da se borimo za prave vrednosti i da volimo iskreno i svim srcem, jer verujemo da bi nam on to i danas poručio .
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ekatarina Velika - Par godina za nas (1989)

Еден добар коментар:

Ovo je lektira za svu nasu decu
Ја отворив темава баш за да го споделам истиов коментар.

Дефинитивно лектира за сите нас и тоа не само нивните песни туку и нивниот живот и смрт.
Како стареам , се повеќе и повеќе ги засакувам нивните песни и особено нешто што ме фасцинира е тоа што песна напишана, испеана и снимена во осумдесеттите е сеуште далеку пред своето време, па дури и далеку пред денешно време.

Да се направи безвременска песна, а тоа да не биде поврзано со љубов и "љубовна поезија" е дури и повеќе од уметност!
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.075
Поени од реакции
13.019
Кога и да ги слушам ме опфаќа некое чувство на носталгија, макар и што песната ја слушам за првпат. Ме исполнува некое чувство на слобода, на подобар свет, на љубов и сплотеност. Ви благодарам на одличната музика оставена и за следните поколенија.

 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992

Убаво што порталот одвои внимание за овој тажен настан.
Сепак, проверете ја информацијата околу Шарло Акробата. Таму се Милан, Која од Кичме и В'д.
Гаги е од Катарина периодот, покасно.

Слава му.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom