DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Откако ги прочитав твитовите на тој астрофизичарот коа даваше факти која е разликата од реалноста до тоа прикажано во филмот, ептен ми направи лош филм.

Neil deGrasse Tyson

Ако мислиш на овој...Хејтовите (но и позитивните работи кажани) му се сосема на место и НЕ се банални
Лошо си ги разбрал. Човекот си тера сеир, ама нему лично филмот му се допаѓа, така си пиша самиот. Тоа што се на негов терен му дава право да се заебава малку, и тој е форумџија во душа изгледа :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Еден од најглупите филмови кои сум ги гледал годинава, во иста категорија со Grown Ups 2.
Кино или не кино, на страна добрите ефекти, приказната на филмов изгледа како нешто смислено од режисер за време на паузата од пишување на вистински филм.

Оцена: 2/10
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
До кај сме со блуреј? има некој инфо?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Значи вака, првиот дел од филмот, е ремек дело....па се дури до средина, и точна. Нема тука дебата бе, сериозно.

Знаеш дека еден филм е *бано добар, кога без никаква позадина на ликовите - нивна обработка трепериш, се ежиш на секој поглед во бесконечноста на Сандра, онака емотивно се истрошив ама скроз. Сочуствував во секој дијалог, уживав во кадрите (кои воедно беа breathtaking) визуелна перфрекција - кинематографија од највисок можен ранк - поезија, значи со отворена уста го гледав добар дел од филмот, ме натера многу да мислам и да согледам некои работи на кои ретко би помислил освем ако немам волку силна инспирација, значи филмот тука гази, и не ме интересира ако некој мисли поинаку, гајле ми е!

Е сега, крајот на филмот, како и во целост последниот дел од него (30- на минути да речеме) беа на скоро разочарувачко ниво, особено делот со боцата? what?!!?? :tapp:

Се на се од мене има една јака 7-ца, значи ваква уметност - волшебство не смее да се критикува а да не се истакнат добрите страни! не е фер нити одлика на реален љубител на филмовите. Јас сум тотално импресиониран, но приказната и развојот на дејството во целост не се на ниво на кинематографијата за жал, ни блиску. Сепак заради кадрите, и начинот на кој е финализиран филмов, како и се разбира големиот емотивен импакт кој го имаше на мене, мислам дека 7-та е сосема реална и заслужена оцена.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Го изгледав и јас, солиден филм, според мене ќе земе оскар. Мислам, одлично ми дојде торентот сега, мислев после оскарите ќе има и ако навистина излезеше добаар торент после оскарите немаше ни да го гледам филмот, одлично ми дојде празнично. Добар сци-фи и добра приказна, што се однесува до глумата Снадра Булок изглуми маестрално, Џорџ Клонеј исто изглуми на ниво.

9/10, поради Сандра Булок, одличната приказна и поради уште 25 други работи.
не го бришам од пц уште долго време.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Толку многу го очекував, за уште повеќе да се разочарам. Цело време се крстев да се деси нешто повозбудливо од средината на филмот па натаму, многу се разочарав со последните пола саат саат од филмот. Џабе ефекти, џабе breathtaking сцени . Приказната е у минус и се друго е џаба.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Којзнае колку ќе сте изнервирани, кога филмов ќе лапне доста оскари.
Извини, дали може ова уште еднаш да го кажеш? После синоќешните Golden Globes филмот од толку номинации зеде само една награда, и тоа за најдобар режисер, другото тапа. Оскарите се на 2ри Март па ќе видиме и таму како ќе помине, но ако биде како на Златните Глобуси јебеш ме во право сум бил. И џабе што сте го гледале во 3D, 4D или некоја alien технологија, пак ништо не направи.
--- надополнето: 13 јануари 2014 во 14:15 ---
Еден од најглупите филмови кои сум ги гледал годинава, во иста категорија со Grown Ups 2.
Кино или не кино, на страна добрите ефекти, приказната на филмов изгледа како нешто смислено од режисер за време на паузата од пишување на вистински филм.

Оцена: 2/10
That's what I've been trying to say for so long, but hardcore fans simply don't want to understand.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.090
Толку многу го очекував, за уште повеќе да се разочарам. Цело време се крстев да се деси нешто повозбудливо од средината на филмот па натаму, многу се разочарав со последните пола саат саат од филмот. Џабе ефекти, џабе breathtaking сцени . Приказната е у минус и се друго е џаба.
Што според тебе ќе направеше приказната да отиде у плус? Можда у руската вселенска станица некој ксеноморф да се избацеше и два саата Сандра Булок да ја гледавме во улога на Рипли? Филмов незаслужено добива голем хејт. Сепак се работи за фикција, така да навлагање во детали околу научната оправданост на настаните ко на пример зошто дождот од шрапнели не дошол од горе туку ги удрил странично, како и веројатноста истите тие шрапнели да ги уништат останатите спејс шатли и вселенски станици предизвикувајќи нови дождови од шрапнели. Филмов цели кон неверојатна приказна, кон неверојатни визуелни ефекти и кон една специфична атмосфера креирана како спој од студената темнина и музиката која случувањата ги обви со чуден превез на мистичност и линчовска суреалност, алудирајќи на тоа дека суштината на приказната и текот на настаните претставуваат можеби сосема нешто поинакво од тоа што го гледаш. Глетката кон земјата беше толку питорескна што жив ќе се изедам што не го гледав во 3Д во кино, мислам сега да ме лансираат у земјина орбита нема да уживам толку во погледот колку на филмов. И што е најважно на Гравити не му недостасуваше тензија, мислам знам дека имаше претерувања од типот на таман Рајан да влезе во леталото некое срање ќе се деси, или па експлозијата и нејзината неверојатна снаодливост во тие моменти да го пронајде кокпитот. Крајот е копија на Аполо 13 од 96 та, кој е базиран на вистински настани (плус пак Ед Харис во улога на Хјустон :) ), ама ипак не е страшно, не знам од кај ви дојде филмов со Одисејата да го споредувате, можда и Соларис, на ова се сетив ради Џорџ Клуни и халуцинациите :). Инаку она за сржта и двосмисленоста случајно налетав на ИМДБ во една дискусија. Толку не обрнав внимание на дијалогот зошто филмов визуелно е зачудувачки па фокусот сум го уклучил само кај сетилата. Ниту поврзав зошто Рајан би зборувала за својата мртва ќерка, а зошто Ковалски во такви моменти останува смирен, ко да главна мисија му беше нејзе да и влева надеж. Дури и кога епилогот за него беше јасен мирно си ја прифати судбината и продолжи да се зафркава со истиот тон. Тоа дава хинт за можната метафора која ја содржи филмов.:) Морам да кажам дека бев импресиониран од тоа како изгледаа спејсшатлите, тој дел беше доведен до перфекција, и уште побитно движењето на телата во нулта гравитација. Затоа му давам 9.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Извини, дали може ова уште еднаш да го кажеш? После синоќешните Golden Globes филмот од толку номинации зеде само една награда, и тоа за најдобар режисер, другото тапа. Оскарите се на 2ри Март па ќе видиме и таму како ќе помине, но ако биде како на Златните Глобуси јебеш ме во право сум бил. И џабе што сте го гледале во 3D, 4D или некоја alien технологија, пак ништо не направи.
--- надополнето: 13 јануари 2014 во 14:15 ---
Не мора да ми ги зголемуваш зборовите знам шо сум напишал, а мислам и дека другите на форумов не се ќорави.
На златните глобуси нема категорија за најдобри специјални ефекти, кинематографија, production desing, sound design/editing. Во овие категории мислев дека Gravity ќе доминира(секако и во режија), а не во главна машка улога каде Клуни се појави 10 минути. Сандра Булок беше океј, ама рака на срце Кејт Бланшет повеќе од заслужено победи на глобусите, а веројатно ќе победи и на оскарите.
А и да не земе никаков оскар, нема да го сменам мислењето дека филмот е оргазам за сетилата.


That's what I've been trying to say for so long, but hardcore fans simply don't want to understand.

Секој што рекол дека филмов е на рангот со Grown Ups 2 нема врска од филмови.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Што според тебе ќе направеше приказната да отиде у плус? Можда у руската вселенска станица некој ксеноморф да се избацеше и два саата Сандра Булок да ја гледавме во улога на Рипли?.
Па види друже, можеле да убацат уште 2-3 карактери , стај 1 Кинез, Јапанац , Русин ... нека кружат у некој шатл околу , нека залута Сандра у орбитата на месечината...Клуни можеше таму да најде некој пра историски артефакт кој би зрачел некаква мистична енергија (па може да го зароби тука да го хипнотизира некако Клуни па другите да му барат спас ) па да си помогнат некако на крајот меѓу себе сите и да се извлечат назад на земјата со 1-2 жртви, ете ти мал пример како можело малку приказна у плус ... :D
Мило ми е што некој луѓе уживале во филмот, сигурно дека си има своја убавина и фасинантност, mindblowing views бла бла . Сепак ќе не има и нас таквите кој сме разочарани од филмот, кој очекувавме многу повеќе од гледајќи како стенка Сандра дрежејки се за јажиња со палецот 2 саата у open space...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Не мора да ми ги зголемуваш зборовите знам шо сум напишал, а мислам и дека другите на форумов не се ќорави.
На златните глобуси нема категорија за најдобри специјални ефекти, кинематографија, production desing, sound design/editing. Во овие категории мислев дека Gravity ќе доминира(секако и во режија), а не во главна машка улога каде Клуни се појави 10 минути. Сандра Булок беше океј, ама рака на срце Кејт Бланшет повеќе од заслужено победи на глобусите, а веројатно ќе победи и на оскарите.
А и да не земе никаков оскар, нема да го сменам мислењето дека филмот е оргазам за сетилата.

Секој што рекол дека филмов е на рангот со Grown Ups 2 нема врска од филмови.
Можам да ти набројам најмалку 10 филмови кои заслужуваат да победат повеќе во категориите што ги имаш наброено отколку Gravity.


Секој што рекол дека филмот е оргазам за сетилата, изгледа нема сетила, ама ич.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.090
Sandra.jpg

Освен добрата задница на Сандра, режисерот во оваа сцена сакал да ни прикаже и нешто сосема друго, особено кога цревото кое што падна одозгора совршено се вклопи во улогата на папочна врвца, а Рајан се склопчи ко фетус во матка. :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Можам да ти набројам најмалку 10 филмови кои заслужуваат да победат повеќе во категориите што ги имаш наброено отколку Gravity.
Put your money where your mouth is, do tell. :)

Секој што рекол дека филмот е оргазам за сетилата, изгледа нема сетила, ама ич.

Икси, џабе ти ако ги имаш наспроти некој што ги нема, оти не верувам да си ги искористил на камера снимка на лаптоп. :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Многу неоправдан хејт читам тука за филмот, посебно за приказната. Па немој да ме јебеш бре, приказната е сосема добра дури и гледам оправдано е додадено трилер во жанрот на филмот иако јас пред да го гледам мислев дека е само драма.

Како може да ви биде досаден и тоа не ми е јасно никако, речиси на секои 15 минути имаше по некое ново случување ако не и на помалку.

Не е обичен сај-фај филм бидејќи приказната е многу веројатна за разлика пример од ѓубре како Прометеус, ете кој го нема гледано Аполо 13 нека го изгледа па ќе сфати дека навистина некои луѓе преживеале слична ситуација во вселената.

За крај мал квиз, која е државата на сликата

 

Kajgana Shop

На врв Bottom