dreambox+шеринг [ cccam ]

Член од
24 март 2011
Мислења
137
Поени од реакции
56
Тотал тв картичката нема шанси да проработи во дрим бокс, таа е впарена со нејзиниот ресивер(Тотал тв-Echolite).:)
Тоа мене ми е јасно него прашав поради тоа што некои тука на форумов се расфрлаа со информации како на лажен начин да средис некој сервер..е таквите сервери се воглавном евтини и лошо работат,Релативно добар сервер нормално и цената е повисока,тие се на некој начин врзани работи,а се надевам дека и на шерингов ке му дојде крајот;)
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Тоа мене ми е јасно него прашав поради тоа што некои тука на форумов се расфрлаа со информации како на лажен начин да средис некој сервер..е таквите сервери се воглавном евтини и лошо работат,Релативно добар сервер нормално и цената е повисока,тие се на некој начин врзани работи,а се надевам дека и на шерингов ке му дојде крајот;)
Пу пу прегризи се :D. ТоталТВ ми отиде, недајбоже и ДигиТВ да ми кидне шо ќе праам после...од Скај канали не бива :D
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
570
Поени од реакции
143
kako prvo dobro si raboti serverot zoso na ist princip se sobiraat liniite pravis razmena so lokal serveri taka da serverot e epten dobar so go imam licno jas bez pari.samo treba dobra selekcija na c liniite a ne da stavis 30 linii od koj 25 ke ti bidat od kina maroko pakistan.samo evropa linii i teraj rabota.
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
13
Поени од реакции
5
Уште има луѓе кои не го знаат 256 трикот, тоа едноставно го убива "спортот". Затоа не менувајте N- линии.
Кој е вистински "спортист" си купува картичка и шерува ,но само C- линии.
Небото си е чисто но има многу валкани играчи, продавање шеринг преку 256 трик и воопшто продавањето на шеринг.
Доколку поштено возите еве како да се заштитите:
Ако во CCcam.cfg ја немате оваа линија:
LOG WARNINGS:/var/tmp/warning.txt, задолжително додадете ја. Таа во /var/tmp/ ќе го додаде фајлот warnings.txt. Само активирајте ја оваа линија, рестарт (исклучи, вклучи во струја) и фајлот warnings.txt сам ќе се додаде.
Што добивате со ова? Можеби сте мета на ftp напад, а вие тоа да не го откриете. Во тој фајл ќе ги видите и сите бесправни логирања (Atack).
Внимавајте едноставно, сепак не е секоја линија во тој фајл Atack, но лесно можете да заклучите кој вози "партизански" и едноставно да го избришете 256 "мангупот".
Можеби ќе се изненадите колку Peer-ови возат на 2 па дури и на повеќе сервери, а тоа CCcamInfoPHP воопшто не го регистрира?
toa se deshava koga ke go izbacish nekoj nesovesen peer od cccam.cfg a on uste pokusava da te konzumira od tvojot server

ja go imav toj problem na vremeto no go resiv so stavanje jak router
a 256 trikot neznam kako ke go provalish so LOG WARNINGGS

LOGot e problematichen zasto ke ti sobira mnogu podatoci u warning.txt i VAR free prostorot ke se namali i ke imash problemi so serverot
256 trikot go resavam so testiranje na C liniite koga ke ja stavish sama bez druga Clinija i ke vidish dali gi otvara i za kolku vreme gi otvara programite t.s. kolku e golemo kasnenjeto
ako tipot ima lokal i ti ja dobivash za 0.200 ms togash znaesh deka e ok
po nekogash se sluchuva i od lokal da imash kasnenje nad 0.600 ms i toj go stavash na test (momentalniot ping ili mnogu drugi problemi)

bi zamolil nekoj na forumov ako ima dobar boquet so exyu kanali da mi isprati

pozdrav
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
13
Поени од реакции
5
Zaboraviv

koj e za razmena na C linija neka pise PM
bez trikovi so N linii
momentalna situacija
hop1 22
hop2 800+
hop 3 ne koristam
imam nad 300 bitni provajderi

happy sharing
:)
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
момци сакам ваше мислење за кинески dreambox што може да се порача од оваа страна (ефтино изгледа и изгледа може да се достави и до Македонија)
разгледајте ја добро страната и кажете ми што мислете? јас сум загреан за зимање на 500хд или 800хд

http://www.dreamboxbest.com/Wholesale-Discount-dreambox_c1.html
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
13
Поени од реакции
5


Available Shipping MethodsShipping CostTotal Cost
DHL Rates US$53.0 US$179.0+US$53.0=US$232.0
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
не заборај на овие пари да клајш царина, данок, шпедиција, мито, корупција :D негде околу 230-240 евра ќе те фатит
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
па нели не се царинат производи под 250 евра ?

јас имам неколку почетнички прашања
а после ресиверот има ли веза каква треба да е чинијата и окцето ? зборувам за Dreambox HD modelite (500hd i 800hd se)
доволно ли ке е 1м чинија и 0.1 дб окце од оние стандардните што ги продаваат низ Македонија?
од македонски програми колкав е изборот ? (без да плакам пакети од boom или totaltv или не ти знам што)
и за овој шерингот треба да купам картица прво така ? од каде ? која е најефтина варијанта ?
каква интернет конекција треба да имам за шерингот ?
ако би имале избор помегу 500hd i 800hd se кој би го избрале бидејки скоро исти се освен што 500hd нема усб порт ако не се лажам
ако грешам во нешто не занемарувајте бидејки сум почетник во ова ама планирам да ставам
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
оригинал DM 500HD немат USB, клонот кинески имат, DM 800HD ѕе имат два читачи на картички и дисплеј во боја, 500-ката немат дисплеј туку две лед диоди црвена и зелена (вклучено и стенд бај), пајнца (чинија) од метро ти е доволна, окце од Inverto да си земиш тие се едни од подобрите производители на LNB конвертори, македонски канали ти се сител, сител3, абанал, алфатв, канал5 и 5+, со то шо 5 и 5+ се дел од тотал тв и не се гледет во CS, од комшиве го имаш DIGITV на 0,8W(Intelsat-Thor) и HTV1,HTV2 HTVplus на Hotbird 13E, за шеринг картица не ти требит туку интернет конекција

DM 500-HD оригинал
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
mapet69 ти вреди постот , знаши 800хд е поарен само заради дисплејот
- а за интернет конекција каква треба да е ? дали сецкањето ке ми зависи од конекцијата ?

- а за Inverto lnb потржив на гоогле и најдов од една продавница Зора
http://www.zora.com.mk/index.php?option=products&category=1&sub=2&lang=en
па кое сега има повеке ?

-од дреамбоксот до телевизорот сликата и звукот ке се пренесува преку hdmi кабел така ?
што значи дека ке може да му бапнам и обична антена за да ги факам сите македонски програми така ?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
mapet69 ти вреди постот , знаши 800хд е поарен само заради дисплејот
- а за интернет конекција каква треба да е ? дали сецкањето ке ми зависи од конекцијата ?

- а за Inverto lnb потржив на гоогле и најдов од една продавница Зора
http://www.zora.com.mk/index.php?option=products&category=1&sub=2&lang=en
па кое сега има повеке ?

-од дреамбоксот до телевизорот сликата и звукот ке се пренесува преку hdmi кабел така ?
што значи дека ке може да му бапнам и обична антена за да ги факам сите македонски програми така ?
јас кога би земал би зел или 500HD или 800HD, овај 800 ѕе е многу скап за наши услови, плус не мојт за него имиџ да најдиш (со функционални драјвери за тјунерот), а зато пак за постарата 800-ка имат многу, и е испробана работа, е сега тро е поспора од 500HD, за LNB конвертор јас ти го препорачвам ова http://www.zora.com.mk/index.php?option=details&pid=60&lang=en

за звукот така е, преку HDMI (DVI to HDMI) се пренесвит и слика и звук, плус имаш и излез за оптичка врска со појачало
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
не сакам да го земам 800HD бидејки нема HDMI port а 800HD SE има HDMI port
епа валјда повеке драјвери и други ствари има затоа што постарата 800-ка е од 2008 а овие се 2010 година

тој LNB конверторот што го препорача вика Noise Figure 0.2 dB Typ. (0.7dB Max.)
а на најефтиниот вика 0.1db зш така ?

а инаку сакам да ги поврзам dreamboxot со телевизорот со HDMI to HDMI
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Излезот на DM 800-HD е DVI а самиот кабел внатре е DVI to HDMI, и преку истиот се пренесвит и слика и звук (звукот е AC3 или mpeg) и на ТВ се слушат супер

Inverto се позната фирма и овај конвертор им е подобар It is ready for High Definition transmissions and provides excellent Noise Figure performance. Designed to meet strict specifications and manufactured to the highest industry quality standards , this LNB is an ideal solution for the satellite broadcast reception across Europe.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
а чинијата нема везе каква ке е така ? 1м планирам да земам
а за интернетот каква конекција минимална ми треба за шеринг ? (download/upload)
комбинацијата што планирам да ја направам е
PANASONIC TX-P42S30E (плазма) + DREAMBOX 800HD SE (кинески)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom