DotA 2

Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Јас немам видено текма каде Miracle без разлика дали тимот му губи, он да нема наголем net worth или некој да го издоминира мид.

Очигледно НаВи најмногу го држеа КуроКу и Денди.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Во шо најслабо? Баш си имаше многу јаки и интересни игри, посебно од VP и Liquid (другите тима слабо ги пратев). То шо за нас лани беше поинтересно заради то шо имавме Македонец таму, незначит дек ова година беше неинтересно. Баш лани поглупа meta имаше со илузии спамање на секое, а да не зборвам за ti4 после 15 мин кога ќе се собереја сите мид и се знаеше во 20минута кој ќе победи ( обично тој шо имаше DP и стегнеше убер тешкото копче "R").

За продукцијата и организацијата, не прам муабет, не пратев тоа јас, ама во мода е да се хејта скоро се на интернет. :toe:


ps.

Gh MVP на турниров. :cuc:
Баш лани беше најизбалансирано, тешко дека ќе повторат пак таков пач.

Реално, на исто рамниште се ti7 со ti4 кај мене. Добро, тешко дека некогаш ќе се надмине фејлот на ti4 ама сепак. Најслабо беше ова, од така речи монотона групна фаза, па катастрофа отварањето со кринџ Слакс и Качи - попознати на јавноста како што повеќе вриштам то боље, Day9 како главен водител, убедливо најкатастрофален allstar до сега, отсуство на fan favorite тимови како Alliance, NaVi, EG премногу слабо, за Fnatic да не правиме муабет. Интервјуа во живо со публика и аутизам играчи треба со закон да се забранат. Моментот со водата на сцена многу непотребно според мене, на почетокот ко AR ефект на катастрофа камера од мобилен ми делуваше, после се навикнав.

Среќа Liquid го спасија цел ti, да тепаа кинези ќе го надминеше ti4.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.794
Поени од реакции
24.057
Ги сетив :icon_mrgr:


gh прејак играч у пичку материну. Од кај го ископаа само не ми е јасно. Не може да му ги банираш сите херои, секогаш ќе се најде некој со кој ќе издоминира.
И јас :D
20839436_10212254565631569_1382157282_n.png
Одма кога ги тепаа VP ги стаив дека ќе освојат, само што се испичкав малце не изиграв машки ко тебе на поголем влог. :)
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Kuro was right rtz was left.

Баш ми е мило за куроки. Иако повеќе сакав да го освојат OG али што е туј е сега. Ако гледаме по традиција наредната година освојува некој/а од Кина и пак OG ќе немаат шанси. :D Очигледно е дека не се подготвија добро за турнирот и причината да не ги гледаат фаворити како минатата година испадна смешна. Не сум којзнае колку добар стручен набљудувач на играта али претпоставувам дека многу грешки направија :D едни глупави позиционирање и слаби teamfight ги спречија да победат против LGD. Стварно не знам при кој памет Флу не го одбра Storm Spirit за Ана. Па дечко е луд со тој херој. Ја бира akasha кој за прв пут у сви гејмови ја игра еднаш и баш на тој турнир. Али претпоставувам дека ни тоа не е којзнае каква причина за елеминација. :D Не зафркавајте па и вие имаше ств добри гејмови срце ќе ми искочеше и по цели денови се ежев како луд :D

Не знам како сега - дали ќе има нов патч дали ќе ги додадат двата херои башка и reshuffle треба да чекаме. И сега нов систем на турнири и ќе видиме што ќе ни донесе иднина. Дали OG се специјалисти за Majors или нов патч ги скроз дотепа. Еден месец bootcamp не вроди ништо.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Во шо најслабо? Баш си имаше многу јаки и интересни игри, посебно од VP и Liquid (другите тима слабо ги пратев). То шо за нас лани беше поинтересно заради то шо имавме Македонец таму, незначит дек ова година беше неинтересно. Баш лани поглупа meta имаше со илузии спамање на секое, а да не зборвам за ti4 после 15 мин кога ќе се собереја сите мид и се знаеше во 20минута кој ќе победи ( обично тој шо имаше DP и стегнеше убер тешкото копче "R").

За продукцијата и организацијата, не прам муабет, не пратев тоа јас, ама во мода е да се хејта скоро се на интернет. :toe:


ps.

Gh MVP на турниров. :cuc:
Не е муабетот дека македонецот бил туку дека од мизерни предвидувања за ДЦ што не ги местеа ни во 6-7 место се изборија до второ и ги изгазија тогашните шампиони ЕG во еден од најтесните мечеви.
А исто и CDEC направи на ti5.
Оваа година имаше најмизерен ALL STAR меч. Брука и трагедија беше да се гледа тоа.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Не е муабетот дека македонецот бил туку дека од мизерни предвидувања за ДЦ што не ги местеа ни во 6-7 место се изборија до второ и ги изгазија тогашните шампиони ЕG во еден од најтесните мечеви.
А исто и CDEC направи на ti5.
Оваа година имаше најмизерен ALL STAR меч. Брука и трагедија беше да се гледа тоа.
LGY не беа ниту во топ 8 според предвидувањета, а до последниот ден беа фаворити за освојување. NewBee исто не беа ни во топ 6, па ето втори завршија. Liquid беа во незавидна позиција, изубија во апер бракетот од "слабите" IG и веднаш после губеа и од Secret во третиот гејм, можеа уште тука да испаднат. Исто и во полуфиналето го изгубиа првиот гејм од LGY, па мораа и од таму да се спасват.
Ко ќе видиш, и лани ево DC исти пат имаше ко Liq годинава, само за жал на крај изгубија.

All in all, можам да кажам дека вистина лани најслабиот тим можеше да им се држи ево да речам на DC, а годинава HR и fnatic од 10 игри против топ 4 екипи, сите 10 ќе ги изгубат.

Ова година можда заврши финалево 3-0 ама сите игри беа тука така (ајде, освем првата можда). Лани иако заврши 3-1, Вингс поштено си ги издоминира DC сите партии. Да не се глупираја со Pudge пикот првиот гејм Вингс, 3-0 и тие ќе си тепаја. Види само 4тиот гејм, оутдрафт невиден му напраја кинезите на мизеријана, тука DC уште не почната партијата се знае дека губат, а финална партија е на турнирот.


Да, и мене лани ми беше поинтересено TI ама то се должит само на фактот шо македонец си ги нашлака скоро сите тимој.



Пс.
Пак ќе кажам, јас само зборвам за квалитетот на игрите, не зборвам за продукцијата, all star, day9, slacks итн, то не пратев и не ме ни интересират многу.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Исто јака работа, многу балансиран пач за TI. 105 херои беа избрани, а Radiant - Dire во победи беа 100-91. Многу изедначено.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Eh Newbie ne bile favoriti, toa oti nie od Evropa gi potcenuvame kina a u grupi newbie bea prvi. Mozee i za Kina Liquid ne bile favoriti.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
:)

Шо се губиш сега во дискусија, кога муабетот беше колку "досадно" било ова TI за разлика од другите?


https://docs.google.com/spreadsheets/d/1k_edWIomIc6iUYrZX86aQV_6wQsRdqe-BueGI7kHCM0/htmlview#gid=383519710


Ево и според овие некои шо ја разбираат многу повеќе од мене и од тебе играва, никој не ги стави NewBee да освои.
На најпозната кладилница bet365, според коефицентите беа: 1/2: EG/VP , 3/4: OG/Liquid, 5: IG , па после следеа другите со над 10 коеф (за LGY можда беше над 20 коеф, а после групите беа едни од фаворитите дека ќе освојат)


+ фаворитите за освојување со BabyRage 10kMMR gg imdone BabyRage на "домашен терен" губат убедливо од руски тим шо нашле играч во 5 до 12. Како може тоа да не е интересно, мене тоа ми беше омилен момент на турниров. :D






 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Licno mene mi bese interesen ovoj ti, osven allstar mechot.

Of lele predikciite. Se dominalno zapadni igraci, so gledaat zapadni strimovi so zapadni igraci od prosta pricina so ima jazicna bariera pomegju kineska i western dota.
Ppd da ne ke rece newbee mu e favorit :D
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Кина секоја година на ТИ покажува доминација. А цела сезона никаде ги нема. Освен некои исклучоци како DAC на пример. Очигледно ТИ ги е приоритет и голема мотивација и желба.

Сакам OG да ги освојат сите 11те majors и дај боже некад ТИ и можам да си умрам.
 
Член од
25 јули 2015
Мислења
243
Поени од реакции
95
Кина секоја година на ТИ покажува доминација. А цела сезона никаде ги нема. Освен некои исклучоци како DAC на пример. Очигледно ТИ ги е приоритет и голема мотивација и желба.

Сакам OG да ги освојат сите 11те majors и дај боже некад ТИ и можам да си умрам.
си играат RPGS преку годината :)
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
си играат RPGS преку годината :)
Тоа ги е најинтересно после дота. :D И месец пред ТИ само уклучиш дота и ете ти ги помеѓу највисоки позиции. Лесно се учат кинезите. Па дури и стратегии ги научиле на памет. Херои, ајтеми. Додека другите се учат да ја разберат мета/патч, а кинези како најголеми плагијатори на свет лесно се приспособуваат.

Можда им се смееме поради должина али затоа. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom