dj

junksound

KILL Iluminate's
Член од
16 јули 2010
Мислења
133
Поени од реакции
9
сакам да пустам музика во еден club,како треба да пустим со која програма како?? совети несто да ми помогнете :salut:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.891
Ја би идел со WMP 12. Некои се фанови на Winamp, али мене WMP ми е боље :toe:
 

DreamCoder

По потрага на совршенство :)
Член од
15 ноември 2009
Мислења
77
Поени од реакции
9
јас бев DJ една година и онака миксав..Би ти предложил неколку професионални алатки.
1-Virtual DJ
2-Traktor DJ
3-Fruity Loops (za profesionalci)
4-DSS DJ

Што понови верзии најдеш тоа подобро :) Со среќа!
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
За почеток Трактор или Виртуал ДЏ. На почеток немат да разбираш ногу работи, ама со проба или туторијали се учит скоро све. Покрај почетниве фрустрации ако уше си заинтересиран за миксање, почни да бараш квалитетна музика по блогој. А за да работаш по клубој ти требет врски а не талент судејќи по то шо мојш да сретниш во Охрид и Скопје, да не прајме муабет за другиве градој. Ако го кажав во две реченици, не се добиват толку брзо осет и знаење, зато полека и смирено.
 

junksound

KILL Iluminate's
Член од
16 јули 2010
Мислења
133
Поени од реакции
9
фала ви многу RESPECT.......

--- надополнето ---

За почеток Трактор или Виртуал ДЏ. На почеток немат да разбираш ногу работи, ама со проба или туторијали се учит скоро све. Покрај почетниве фрустрации ако уше си заинтересиран за миксање, почни да бараш квалитетна музика по блогој. А за да работаш по клубој ти требет врски а не талент судејќи по то шо мојш да сретниш во Охрид и Скопје, да не прајме муабет за другиве градој. Ако го кажав во две реченици, не се добиват толку брзо осет и знаење, зато полека и смирено.
Брате фала ти многу.....
сега јас го земав Трактор,музики имам и земам од блогој,сега го пустам една музика нормално со трактор и сега да го пустис друга музика треба да ја слусас со слусалки и од миксета треба едната музика да ја пустис звукот по мало другата по големо така иде овде имам проблем
ме разбирас брате::????
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Брате фала ти многу.....
сега јас го земав Трактор,музики имам и земам од блогој,сега го пустам една музика нормално со трактор и сега да го пустис друга музика треба да ја слусас со слусалки и од миксета треба едната музика да ја пустис звукот по мало другата по големо така иде овде имам проблем
ме разбирас брате::????
Не, ама мислам дека те разбрав отприлика. Побарај во некој продавница за техника http://ecx.images-amazon.com/images/I/3135jWwAQKL.jpg, околу 500 денари е. Од ко ќе купиш, ќе го снимиш овај програм http://www.asio4all.com/. Од ко ќе го напрајш ова, прашај ако не мојш да се снајш ќе ти поможам... И исто така е доста важно пред да почниш со миксање е да научиш граматика...:)
 

junksound

KILL Iluminate's
Член од
16 јули 2010
Мислења
133
Поени од реакции
9
Не, ама мислам дека те разбрав отприлика. Побарај во некој продавница за техника http://ecx.images-amazon.com/images/I/3135jWwAQKL.jpg, околу 500 денари е. Од ко ќе купиш, ќе го снимиш овај програм http://www.asio4all.com/. Од ко ќе го напрајш ова, прашај ако не мојш да се снајш ќе ти поможам... И исто така е доста важно пред да почниш со миксање е да научиш граматика...:)
брате за граматиката мозе да имам проблем зошо јас сум албанац и имам малку проблем :toe:
јас го земав овој програм и тоа треба да го купим усб соунд карт,и потоа што треба да праем ако мозеш малку по јасно да ми казеш ако не ти пречи ок биди поздравен......
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
брате за граматиката мозе да имам проблем зошо јас сум албанац и имам малку проблем :toe:
јас го земав овој програм и тоа треба да го купим усб соунд карт,и потоа што треба да праем ако мозеш малку по јасно да ми казеш ако не ти пречи ок биди поздравен......
Немам време сеа, ке напрам туторијал за некое време...
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Ево како отприлика ојт постапкава. Ногу е едноставна, ако имате некое прашање тука сум. Прво снимате Asio4all и штиклирате install offline settings. Од ко ке се снимит, ја клавате усб картичкава и чекате автоматски да се инсталират драјверот. Од ко ке се снимит и тој укључвите асио4алл офлајн сетинзи и глеате да ја укључите усб картичкава ко на првава слика.

1.jpg

Следно шо требит да напрајте е да го уклучите трактор и да ги подесите следниве сетинзи. Ако имате проблем пробајте да го исклучите па пак да го уклучите трактор...


3.jpg

Бирате Asio4All.

4.jpg

Извините шо почекавте :). Не е и некој туторијал да паѓаш во несвест ама кај и да заглавите ке пробам да ви поможам...
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Ако може некој по пп да ми пушти некој блог со хаус, псај/прогресив транс?
 

bonbon4e

100% крејзи :P
Член од
4 септември 2010
Мислења
226
Поени од реакции
17
ее баш сакам да си прашам онака информативно :smir:

од кај знаат диџеите која песна да ја пуштат и како да ја измиксат? и нон-стоп ли следат некаде кои песни се актуелни? :raz:
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
ее баш сакам да си прашам онака информативно :smir:

од кај знаат диџеите која песна да ја пуштат и како да ја измиксат? и нон-стоп ли следат некаде кои песни се актуелни? :raz:
Немам пуштано во клуб, и не можам да ти кажам од прва рака, ама бираш песни според атмосфера и стил кој го пратиш во сетот(глупо е, а и тешко од хаус да преминиш на драм н бејс) а за мискањево све е моментрална креативност или увежбаност(ако си нешо посериозен). За песниве можам комотно да ти кажам дека 50% од диџеиве кај нас шо пуштет по клубој воопшто не се запознаени со новитетиве од електронскава музика. Пуштет некој комерцијални работи шо сите ги знает и не е тешко да се најдет, за разлика од светскиве диџеи кои шо се постојано информирани за све шо е ново и актуелно (преку социјални мрежи,блогој и страни за продажба на музика), да не речам непознато за појќето слушатели. Исто така ако си комбинација од ДЏ и продуцер, пушташ необјавени твој песни за да ја натераш публикава да збеснит, буквално. :)
Во главно то е то.
 
П

Паспарту

Гостин
^^^ Не е проблемот во дџ-ите, туку во народот што ги слуша, а тој народ освен она што се врти на Антена не знае ништо друго... Е сега, имаш случај кога треба да избираш помеѓу парите што ќе ги земеш таа вечер и да пушташ лигави антена5 хитови, или пак да седиш дома и да си слушаш техно/прогресив/минимал. За жал кај нас на поголемиот дел од кафичите и клубовите програмата им е сведена на комерцијала... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom