Disney Nature

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.438
Поени од реакции
27.155

E посебна гранка од Disney универзумот и е стриктно фокусирана на правење документарци. Оформена во 2008ма веќе зад себе има 8 проекти и изгледаат неверојатно, breath taking.

Earth (2007) - Naratiran od James Earl Jones
The Crimson Wing: Mystery of the Flamingos (2008) - Mariella Frostrup
Oceans (2010) - Pierce Brosnan
African Cats (2011) - Samuel L. Jackson i Patrick Steward
Wings of Life (2011) - Meryl Streep
Chimpanzee (2012) - Tim Allen
Bears (2014) - John C. Reilly
Monkey Kingdom (2015) - in production

Имаат малку по детски пристап со шеговита нарација понекогаш и слично, но сепак се доста информативни и полни со материјал, изобилуваат со фантастични пејсажи, кадри од кои може да занемите и обично следат нечија сторија, фокусирани на одредена фамилија животни. Ептен френдли пристап, дури може да наседнете мало дете да гледа со вас и да не изгуби фокус, како што не е случајот со стандардните документарци.

Мене личнен фаворит ми е Bears, но ги немам гледано African Cats и Фламингосите уште.
Препорачливо е да се симнуваат од 10 до 50 гига блуреј и по можност на тв, за максимално опуштање и уживање.

Hell, па и по малку учење.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.916
Поени од реакции
3.768
Мене најдобри ми се документарците од BBC , поготово оние на David Attenborough каде што е наратор.
Но еве не е лошо и да симнам 100тина гига документарен материјал и од Disney.
Дајвајте овакви добри предлози, не ги кријте само за вас :)
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.267
Поени од реакции
754
Bravo. .) , samo da pushteshe direkno link za gleanje kje beshe profi. >)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.438
Поени од реакции
27.155
Мене најдобри ми се документарците од BBC , поготово оние на David Attenborough каде што е наратор.
Но еве не е лошо и да симнам 100тина гига документарен материјал и од Disney.
Дајвајте овакви добри предлози, не ги кријте само за вас :)
Imajte na um deka se od Disney i deka imaat po detski pristap ponekogas
Inaku eve nesto novo ako ne ti e gledano http://www.imdb.com/title/tt3737220/

 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.770
Поени од реакции
11.865
Го пуштив Oceans синоќа, одлични пејсажи и доста добро за некој што сака да научи нешто плус.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.595
Јас решив по ред да идам, па прво го симнав “земја“, за викен ќе го изгледам изгледа, па после идеме понатаму. Сите со ред!!! :D
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.770
Поени од реакции
11.865
И Шимпанзите ги изгледав, одлични се и тие, иста оцена им дадов како и на Oceans. (y) фала ти @wot шо го сподели ова со нас :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.166
Поени од реакции
4.495
Ја спона wot Hidden Kingdoms, па јас ја симнав

Некој ако има превод за верзија Hidden.Kingdoms.2014.1080p.Blu-Ray.DTS.x264-tomcat12[ETRG] на српски или хрватски нека прати.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.770
Поени од реакции
11.865
Ја спона wot Hidden Kingdoms, па јас ја симнав

Некој ако има превод за верзија Hidden.Kingdoms.2014.1080p.Blu-Ray.DTS.x264-tomcat12[ETRG] на српски или хрватски нека прати.
Симни си бс плеер, тој дава листа на сите преводи што ги има за тој филм:)
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.166
Поени од реакции
4.495
Симни си бс плеер, тој дава листа на сите преводи што ги има за тој филм:)
Нема да најде соодветен сигурно бидејќи јас барав на повеќето познати сајтови за преводи и има за dvdrip кој преводот касни малку и е брз.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.595
Ај вие преводи барате, а јас барам со синхронизирано :(
Али ДА, преводи нема, а и тие што ги има не ги бива
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.770
Поени од реакции
11.865


уште еден ќе прават годинава, и тоа премиера ќе има следниот месец (април)
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
3.843
Поени од реакции
3.908
Од каде ги спуштате блуреј документарциве? На КАТ нејќат да мрднат торентите.
 
На врв Bottom