Dexter

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.033
Поени од реакции
6.055
Criminal Minds, сезона 2, епизода 13. Кит Карадин игра улога на сериски убиец кој користи Horse Tranquilizer за да ги успие жртвите и потоа да ги убие кога ќе се освестат. Потоа ги делка, но не ги фрла во вода.

Некој црпел идеја од другиот. Дали режисорот на Декстер или, пак, режисерот на Criminal Minds. доста сличности има. Смирувачот за коњи(кој одма ги успива декстеровите жртви), убивањето додека се живи, и „делкањето“ на крај.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Знам дека RocknRolaa е најЈАКО бате кое е многу среќна шо не и се мотам многу у Филм и Тв, шо не и го контаминирам подфорумот и шо уште не сум пишал на темава, ама тоа нема така долго да трае. Ако Еди?

Утре планирам да ја изгледам првава епизода и да срам ми е. Секако ќе пишам...Бајдувеи роденден ми е на 14.05 и да ова можи:

7.jpg
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Forrest Gump младичу, опоменат беше пред сто години зашто ставаше во еден пост по 100 слики што го правеше подфорумов комплетно непрегледен и затоа добивавме поплаки.
Не ти ги разбирам потребата од ознакиве и тагирањава, ама нек ти буде.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.033
Поени од реакции
6.055
Dexter, Season 1 Episode 1- Oct. 1, 2006
Criminal Minds, Season 2 Episode 13 - Dec. 13, 2006

:D
Според датум гледано има добра разлика од 2 ипол месеца(проверив баш ова), но кога е снимена епизодата е работата. Се консултирал некој со некого можеби, а можеби било и just a coincidence?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Промото за 2ра епизода

После гледање на промово за 2ра епизода и преставувањето на новиов лик(Сара од серијата Chuck)останав со еден заклучок:This bitch needs to die.А по мое мислење е дека можно е она да го разоткрие Декстер и поради тоа да остане жива до некаде до крајот на 8ма сезона.Али ќе видиме,сепак,that's just me.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Можни спојлери

Ете конечно и јас ја изгледав. И шо да ти ибам! Пак продолжуваат со грешки. Дури не ми се ни верува накаде ја свртија серијава, пичка им матер. Дешавката со убиството на аердром е стварно превише. Хелоууу! Мислиш се наоѓаш на некој агро аеродром, а не на меѓународен аеродром у Мајами со милион сигурносни камери. Тоа едно, а второ начинот на кој на Лагуерта и залута погледот кон слајдот е толку предвидлив и толку ко сцена од некој филм од осумдесетите, шо одвај се воздржав да не изгаснам. И зашо бе го убија Мајк? Толку ветуваше човеков како актер, а башка имаше простор и потенцијал за развивање на неговиот карактер и лик... Без везе, скроз.

Се извадија само на сцените меѓу Деб и Декс. Конечно стварно да ми се бендиса глумата на мис " клемпави уши ". Растури девојчето!

Абе ја приметивте ли некаде пич*ата на Харисон Форд, Калиста? Нели ја највуваа дека ќе биде у првата епизода? Зарем до толку дојде нејзината кариера да не можеме да ја препознаеме? Да не беше трупот у колата?

Лагуерта ми се чини дека сака да го исчисти името на Доукс (така мислам се викаше нигерот), али треба на крајов од сезоната да го папа. Па време и е веќе.

Луиз, батево ми иде на нерви, ама ми се чини ја знае тајната на Деки. Али не знам шо му е филмов, да го открие Деки или да му се придружи?

Дефинитивно тешки денови за нашиот Декс.

8.jpg
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.033
Поени од реакции
6.055
Луиз, батево ми иде на нерви, ама ми се чини ја знае тајната на Деки. Али не знам шо му е филмов, да го открие Деки или да му се придружи?
+1

Јас се разочарав од Деко, ќе видиш на крај на епизодава зошто.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Некако не е како што треба. Премногу е извештачена Дебра, а и Декстер ми е безвезе... Нема природни реакции, шокови, се остана на „ОК“... Губам надеж.

Кошулата на Масука е моментот во епизодата. :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.149
Поени од реакции
8.944
Многу лоша епизода, како и што очекував!

Декстер е оставен сам да прави муабет со сериски убиец без присуство на полицаец како да се другари од средно. На толку лоша епизода имаше и катастрофална грешка во примероците со крв кога Лагуерта ги споредуваше во последната сцена во која беше таа примерокот од црквата беше цел а во претходните епизоди беше скршен
 

Ficc

Black & White
Член од
18 септември 2008
Мислења
609
Поени од реакции
263
Не беше цел, ама ако беше, онда Декстер најлоша серија на сите времиња. Те подржувам комплетно.



ИНАКУ, боље Лагуерта да ја убија па ич да не ме гајле, Мајк беше супер. Остало се ми е супер, и сега знаеме кого Декстер ќе става на маса на крај на сезона.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Ми се допадна стартот на 7мата сезона.Не знам вие кои мрчете што очекувавте?Oд сите серии кои излегоа месецов Декс беше врв.
А Деб е царица.Веднаш и штракна паметот.:icon_mrgr:
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Чекај бе сеа, си иба мајката Деко скроз. Нели имаше кодекс? Не дека нему се деси еднаш да го изневери, ама не разбирам зашо сака да го убие Луис? Нели он убива само луѓе шо се убијци? И Луис е софтверски гуру и компјутерски гениј, али нема пасворд на лап топот. Ма нема шанси, тоа толку едноставно Декси си се послужи, баш е срце!

Како само Декстер лесно поверува у приказната на Луис, колку само естеика и уметност се внесе во прскањето на крвта баш на неговото лице од самоубиецот, баш се срциња сите.

И колку само патетично и изнасилено и провидно е тоа шо се обидуваат да иницираат љубовна приказна меѓу Декстер и Дебра! Ќе живееле заедно:pos: Не се ни обидуваат да бидат спонтани, апла се!

68.jpg

Кај Декстер има еден феномен шо си ги запоставуваат останатите актери. У Брејкинг Бед беше развиено дискусија која е подобра серија? Мош да, уствари од оваа дистанца сигурно Брејкинг бед е подобра,али сосем погрешна е перцепцијата дека у Декстер нема добри актери. Тие само го концентрираат цело време дејствието на Деки. Еве колку
само ликови се тотално запоставени, ама скроз. Ко сум више кај ликовите, прочитав дека глумецот шо така лошо го глуми Квин, е маргинализиран ради навлеченоста на хероин. Ам шо да прави, Холивуд.

Друго не ми се свиѓа шо почнаа само да трупаат настани, настани, дешавки, случувања, и шо треба и шо не треба, све у една епизода, со што само прават комплетен хаос.Не е дејствието концентрирано ко порано на серискиот и тук там по некој епизоден убиец. Неее! Сега прават каша попара од секоја епизода, една тотална конфузија, шо почнуваш да се губиш у приказната.

Се трудам, мајке ми не знаете колку се трудам да го одржам митот за Декстер, ама тешко ми оди.

69.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VLJ

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.033
Поени од реакции
6.055
Иво(а)нчето :love:


Јас сум многу среќен и сум им благодарен на режисерот и сценаристите за тоа што се случи на пристаништето на бротчето на Деан'а.:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom