Der Spiegel: $1,3 милијарди за мисијата ЕУЛЕКС на Косово, никаков резултат

Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
тапа фраер: Zavcera bev vo Pristina , pa ti preporacuvam i tebe (dobro namerno mislam) idi ednaska od pocetokot do krajot na gradot i kazi mi dali si visol eden kafic da e prazen, posle dojdi i kazuvaj ni sto si videl. Pred da praznis svoi frustracii ..
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Zavcera bev vo Pristina , pa ti preporacuvam i tebe (dobro namerno mislam ) , idi ednaska od pocetokot do krajot na gradot , i kazi mi dali si visol eden kafic da e prazen , posle dojdi i kazuvaj ni sto si videl .pred da praznis svoi frustracii ..
генти да се разбереме не празнам фрустрации за косово ич не ми е гајле
е сега за приштина несакам да одам и никогаш нема да одам од свои принципи небитни за на темава
а за кафичите колку се полни ок а кажи ми дали сметките се плаќаат од нормала работа или од криминалот на татковците?
имаше дури документарец кој трае многу долго за косово и невработеноста за едно градче каде 80% се незапослени а сите имаа убави куќи и коли и имаше еден куп да кажам елитни ресторани и сите имаа пари пази НЕЗАПОСЛЕНИ е мене ме интересира од каде се парите?
сигурно не се сите воени пензионери а и да нема косово пари да ги плати толку за да имаат се а и небеа некои аусландери
генти факт е дека цвета криминалот и америка тоа го користи затоа овој германецов неможе да профитира
јасно ви е ова и на вас само несакате да го признаете дека вака ви одговара
ајде поздрав лека ноќ
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Vo Kosovo ima najmalku kriminal zasega , ili mnogu pomalku od Srbija denes !
Tamu e Euro kako valuta , a sekoja familia ima najmalku po 1-2 vo stransvo i toa e mozebi e razlogot zosto se polni kaficite tamu ..Nevrabotenosta e ispod 40% , a siguren sum deka 20% od tie 40% rabotat i ne se prijaveni ..Pa avtopat ne se prai od kriminal , ete samo Pristna do Skopje ostana i celo KS skoro e so nov avtopat , a pocnuvaat i od PR prema SK da praat avtopat od Mart .
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Автопат сега се прави за да можат скапите возила на НАТО да не се кршат по калдрми и сигурно не се направени од "богатите" Албанци.

Ако имањето на автопат за тебе е просперитет на една држава, би те запрашал дали ти имаш потекло од Демократската Република Конго?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Со 600 милиона евра колку што кошташе изградбата на автопатот на Косово , они ќе можеа да изградат:

60.000 тениски терени
или
9.200 спортски сали
или
60 воина на коњ
или
2.400 врби (врбите поскапи од спортска сала?)
или
960 лавови

Сакам да кажам дека кога некоја држава ќе инвестира 600 милиона евра , тоа значи дека имаат пари.
Особено што не се изоставени ни изградбата на училишта , спортски сали , локални патишта ,давање субвенции , водовод и канализација , реновирање на собрание , изградба на згради за државни институции итн.
Значи и на Косово инвестираат во поголем дел од работите што се прават и во Македонија (освен споменици) , но тие имаат еден плус што градат и автопатишта.

Иначе Косово може уште денеска да вработи 80.000 административци и да ги одржи со плата , да се пофали дека ја намалиле невработеноста , но не е тоа тоа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Сакам да кажам дека кога некоја држава ќе инвестира 600 милиона евра , тоа значи дека имаат пари.
Да бе да тоа се косовски пари сигурно :)

Косово = економскиот џин во Европа
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
тапа фраер: Zavcera bev vo Pristina , pa ti preporacuvam i tebe (dobro namerno mislam) idi ednaska od pocetokot do krajot na gradot i kazi mi dali si visol eden kafic da e prazen, posle dojdi i kazuvaj ni sto si videl. Pred da praznis svoi frustracii ..
И во Битола се сите кафичи полни ама што со тоа.
Ако е тоа некој репер за нешто тогаш Битолчани се кремот на државата. Ама економски гледано отепани сме.
Интересна работа што на запад ниеден кафич во текот на денот не е полн или е полн со дотраени пензионери.
Ти кажува нешто ова?
Да не навегувам сега во приказни за мали деца, но да се објаснуваме дека за неколку години Косово стана економски џин со незнам колку пари за незнам што е во најмала рака глупо дури и да се објаснува. Ете за почеток кажи ми една индустриска гранка од која Косово би имал толкав прилив на девизи со кои државата видно накренала за овие неколку години.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Косово кое ништо не произведува,има ненормално голем трговски дефицит,кое буквално живее и се одржува поради пари од дијаспорците и од дилање оружје и дрога.(понегоаш и органи)...права економска сила.

Нивниот целокупен извоз е неколку пати помал од тој на некои од појаките хрватски фирми на пример.

Економска велесила нема што...ако сака таа држава да види бел ден мора да се припои кон Албанија која колку толку има некој потенцијал.

Само најтрагично е што и ние сме на тој курс и не сме нешто многу подобри.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
И во Битола се сите кафичи полни ама што со тоа.
Ако е тоа некој репер за нешто тогаш Битолчани се кремот на државата. Ама економски гледано отепани сме.
Интересна работа што на запад ниеден кафич во текот на денот не е полн или е полн со дотраени пензионери.
Ти кажува нешто ова?
Да не навегувам сега во приказни за мали деца, но да се објаснуваме дека за неколку години Косово стана економски џин со незнам колку пари за незнам што е во најмала рака глупо дури и да се објаснува. Ете за почеток кажи ми една индустриска гранка од која Косово би имал толкав прилив на девизи со кои државата видно накренала за овие неколку години.
Postot bese odgovor za kolegata so ovoj tekst koj napisa :

Mногу јасно и да треба да го напуштат Kосово. Aма сите знаеме какви гниди се и какви прљави работи прават па чекаат да видат дали можат да искористат уште нешто.
I ne mi bese namerata da go napraam Kosovo kako Emiratite ..
Se potesko stanuva da se komunicira normalno vo forumot !
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Postot bese odgovor za kolegata so ovoj tekst koj napisa :



I ne mi bese namerata da go napraam Kosovo kako Emritaite ..
Se potesko stanuva da se komunicira normalno vo forumot !
Не битно за кој беше наменет постот. Едноставно Косово и Македонија беа најнеразвиентите делови од Југославија.
Ете ние и по толку години независност мака мачиме глава да крениме, значи за Косово да не ни правиме муабет.
Сега едно е да навиваме, како во фудбал каде иако тимот мој губи сепак јас си навивам за него. Тука ситуацијата е сосем друга.
Можеби не сум во тек но искрено незнам која индустрија Косово ја поседува па така нагло да накрени економски.
За Црна Гора ајде ја распродадоја на Русите и други , па шверц комерц, нешто туризам и ајде ке проголтаме некако.
Но што има реално Косово да понуди ?
Ете тоа те прашувам. Од каде пари за сето тоа.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Само едно кажи ми...дали си сериозен за ова болдираново ?
http://www.kurir-info.rs/srbi-najveci-kriminalci-na-balkanu-pa-bosanci-i-hrvati-clanak-89958
--- надополнето: 17 февруари 2013 во 23:55 ---
Не битно за кој беше наменет постот. Едноставно Косово и Македонија без најнеразвиентите делови од Југославија.
Ете ние и по толку години независност мака мачиме глава да крениме, значи за Косово да не ни правиме муабет.
Сега едно е да навиваме, како во фудбал каде иако тимот мој губи сепак јас си навивам за него. Тука ситуацијата е сосем друга.
Можеби не сум во тек но искрено незнам која индустрија Косово ја поседува па така нагло да накрени економски.
За Црна Гора ајде ја распродадоја на Русите и други , па шверц комерц, нешто туризам и ајде ке проголтаме некако.
Но што има реално Косово да понуди ?
Ете тоа те прашувам. Од каде пари за сето тоа.
Odgovoriv , najverovatno e razlogot zatoa sto sekoja familia kaj niv ima najmalku dvajca vo stranstvo i plus toa po odenjeto na Srbite normalno deka stanuva i ekonomski po jaka nego kako sto bila vo vremeto na Milosevic ..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Odgovoriv , najverovtano e razlogot zatoa sto sekoja familia kaj niv ima najmalku dvajca vo stranstvo i plus toa po odenjeto na Srbite normalno deka stanuva i ekonomski po jaka nego kak sto bila vo vremeto na Milosevic ..
Ај ке речеме дека е така. И Битола е печалбарски крај со долговековна традиција на печалбарство по белиот свет, секако тоа е не е непозната категорија и во Македонија. По таа логика сега тука требаше мед и млеко да течи. Е арно ама не течи.

Ако знаеш некоја друга држава што живее од печалбарството и толку економски накрева слободно сподели.

Јас ке ги земам за пример Бугарија и Романија. Па пола население им е на печалба, дури ги сметаат за напаст по европа но сепак далеку се мноогу далеку од останатиот дел на европа посебно тој индустриски развиениот.

Врти сучи индустрија треба за да некоја држава накрени и тоа на подолг временски период. Нити туризам нити печалбарсто не помага многу многу. А индустрија некоја салам немаме ни ние нити Косово нити Албанија и затоа сме такви какви што сме.
Автопатите и незнам таму што ни од далеку не е знак дека државата е економски напредна туку дека се земени кредити кои некој треба да ги врати. Чист пример за тоа ти е Хратска од бившите ЈУ простори која е задолжена во три п.м.

Од нашето соседство ете ја и Грција. И двете имаат добро развиен туризам, пола граница им е обала и излез на море, дури Хрватска има и индустрија и брендови со кои може да се пофали но сепак е во долгови до гуша. Така да ги баталиме тие муабети, можи?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Ај ке речеме дека е така. И Битола е печалбарски крај со долговековна традиција на печалбарство по белиот свет, секако тоа е не е непозната категорија и во Македонија. По таа логика сега тука требаше мед и млеко да течи. Е арно ама не течи.

Ако знаеш некоја друга држава што живее од печалбарството и толку економски накрева слободно сподели.

Јас ке ги земам за пример Бугарија и Романија. Па пола население им е на печалба, дури ги сметаат за напаст по европа но сепак далеку се мноогу далеку од останатиот дел на европа посебно тој индустриски развиениот.

Врти сучи индустрија треба за да некоја држава накрени и тоа на подолг временски период. Нити туризам нити печалбарсто не помага многу многу. А индустрија некоја салам немаме ни ние нити Косово нити Албанија и затоа сме такви какви што сме.
Автопатите и незнам таму што ни од далеку не е знак дека државата е економски напредна туку дека се земени кредити кои некој треба да ги врати. Чист пример за тоа ти е Хратска од бившите ЈУ простори која е задолжена во три п.м.

Од нашето соседство ете ја и Грција. И двете имаат добро развиен туризам, пола граница им е обала и излез на море, дури Хрватска има и индустрија и брендови со кои може да се пофали но сепак е во долгови до гуша. Така да ги баталиме тие муабети, можи?
ова органиве полека им се намалуваат па ке почнат и своте да ги вадат само за вујко сем ;)

еј и забораи да кажеш дека најубавите девојки се од битола
 

Kajgana Shop

На врв Bottom