DC Universe Online

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278


DC Universe Online или скратено, DCUO е ММОRPG игра од DC Comics во која ви се нуди шанса да креирате сопствен херој (или villain) со кој ќе играте во Metropolis/Gotham City. Најпрво избирате дали ќе играте со Hero или Villain, па зависно од тоа ваш ментор ќе биди Batman, Superman или Joker, Catwoman и сл... Играта е феноменална, и од неодамна е бесплатна (18гб.) и се симнува од линкот во првите три збора. Имате соло мисии кои ви ги задава офицерот Гордон, Бетмен, Супермен и сите други херои од DC Comics универзумот. Освен соло мисиите, имате арени, стази, мапи во кои се тепате со други играчи кои го имаат вашиот левел. Ако сте фан на стрипови/филмови базирани на стрипови и едноставно добра real time акција, пробајте ја играта. (не увидов тема за играва, ако има - споете)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Здраво, ноулајфер. Слушнав ептен си ја сакал играва.

Гледав клипови за играва дур беше бета. Ме заинтересира. Интересен концепт.





 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Јеп. Единствено нешто шо ме изнервира беше долгото симнување/инсталирање, но после тоа гарантирам луди #foreveralone часови поминати на играва. Летањето е епик...
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Искрајно мене градов ми е ептен празен. Не во однос на згради, и предмети. Него во однос на луѓе, други играчи, нема коли да се движат
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Искрајно мене градов ми е ептен празен. Не во однос на згради, и предмети. Него во однос на луѓе, други играчи, нема коли да се движат
Во однос на луѓе, ќе ги најдиш најчесто кај safe-house-ите и по мисии, никој не се замара со freelancing. А заприметив дека Gotham City e далеку понаселен... За колите се согласувам дека е малку глупаво.
--- надополнето: 15 јануари 2012 во 19:01 ---
Дајте линк за симнување.
http://dcuniverseonline.com/
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.703
Се симна и кај мене, 18гига немој да ме јебеш бе.. на кој сервер сте иначе? И што играте?
 
B

BrunoFresh

Гостин
Гледам играва е ММОRPG, па да ве прашам дали случајно се собираат некакво вид на Item-и, се пресоблекува човекот, се прави поѕвер или слично, или остануваш каков што си од почеток?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.703
Гледам играва е ММОRPG, па да ве прашам дали случајно се собираат некакво вид на Item-и, се пресоблекува човекот, се прави поѕвер или слично, или остануваш каков што си од почеток?
Да. Убив 15мин креирајќи лик убав за око, и во следните 10мин добив за нозе, за гради и за раце ајтеми што ме подобруваат драстично ама грди as motherfuckers.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Мене ме интересира дали е целосно free-2-play или има многу елементи кои се купуваат со пари?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.703
Мене ме интересира дали е целосно free-2-play или има многу елементи кои се купуваат со пари?
Ја продаваа дур купуваа, сега е бесплатна.. ама ипак сакаат да заработат од тие што ќе се излажат.

Koлку што проверив имаш in-game пари за купување ајтеми нели секако само што ако сакаш некој реално недостижен ајтем треба да преточиш вистински пари од кредитна во in-game пари. Фактички не те обврзува да ја купиш за да ја доиграш, туку е ставено како "oпционално" па нели немораш ама ќе си бидеш стандард по јачина.

Изиграв јас до 4ти левел, да видам моќи и слично и повеќе се фокусирав од тој аспект да ја разгледам играта, светот и борбите. Oдбрав јас PvE (player vs environment) за да не те закачаат појаките (PvP) и да си играш мисии дур ојачаш. Само што не е реално, едвај те допираат ботовите, а пробав да се затепам со друг играч и нема многу баланс. Ништо страшно, наводно се менувало ова во текот на играта.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Мене ме интересира дали е целосно free-2-play или има многу елементи кои се купуваат со пари?
Хендикепот на free-2play-от засега што го гледам е ограничувањето да имаш 1 500$, а се друго што ќе заработиш ти влегува во статистика (пример ја иам 5 000 шо неам пристап до нив) во случај да се премислиш и да ја играш со пари. Сепак, не сум осетил потреба за повеќе од 1500, засега. Другите работи се според мене поситни, како што е максимални 28 слотови за итеми (имаш банка каде неограничено си ги товариш непотребните шо фаќаат „прашина“)

Еве подетално
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
А сте ја пробале Champions Online? Исто со супер херои, само кога зимаш ајтеми не ти се мења изгледот, туку само статусот.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Ја продаваа дур купуваа, сега е бесплатна.. ама ипак сакаат да заработат од тие што ќе се излажат.

Koлку што проверив имаш in-game пари за купување ајтеми нели секако само што ако сакаш некој реално недостижен ајтем треба да преточиш вистински пари од кредитна во in-game пари. Фактички не те обврзува да ја купиш за да ја доиграш, туку е ставено како "oпционално" па нели немораш ама ќе си бидеш стандард по јачина.

Изиграв јас до 4ти левел, да видам моќи и слично и повеќе се фокусирав од тој аспект да ја разгледам играта, светот и борбите. Oдбрав јас PvE (player vs environment) за да не те закачаат појаките (PvP) и да си играш мисии дур ојачаш. Само што не е реално, едвај те допираат ботовите, а пробав да се затепам со друг играч и нема многу баланс. Ништо страшно, наводно се менувало ова во текот на играта.
Паметно шо си одбрал, ви советувам сите да одберите PvE, со тоа што кога ќе набаците/ме 30 левел, има можност за префрлање на PvP во Watchtower-ot. Сите јаки играчи тоа го советуваат.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
А има некои приватни сервери? Каде што се е бесплатно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom