Dark

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Еве ме и мене со коментар за серијава... Почнав да ја гледам пред 3 недели мислам дека. Првите впечатоци ми беа многу убави, бев преимпресиониран од првите неколку епизоди и си бев со мислење дека серијава е тоа што очекував "Stranger Things" да биде (side note: Stranger Things е срање и не ја продолжив после прва сезона).
Значи одлична кинематографија, сценографија, музика. Временските периоди ги погодиле феноменално. Бидејќи сè уште не знаев што точно се случува на почеток, серијава на многу пати ме наежи кога ќе откриеше нешто поврзано со друг временски период.

И сè тоа исчезна во втора сезона. Значи уште од прва сезона се збори дека некои ликови се враќаат во времето да го спречат тоа што се случи, за во втора сезона да продолжи истиот муабет, и како што течеше сезоната се случуваа баш оние работи кои што сакале да ги спречат да се случат. Цело време бев во исчекување да има некаква промена, да не е истиот тек на настаните, и ако не беше последната минута од втора сезона - сè ќе беше баш така. Но тоа што се случи на крај не е доволно да го промени фактот дека ЦЕЛА СЕЗОНА ДЕЈСТВИЕТО НЕ МРДНА ОД МЕСТО!!!

Значи гледам (а бидејќи можам да гледам само навечер, од толку што ми беше досадна многу често заспивав), и се надевам дека нешто поинаку ќе се случи.... Не. FUCK! ДА ТИ ЕБАМ СЕРИЈАТА ШТО МИ ПОТРОШИ 10 СААТИ ОД ЖИВОТОТ ПРИКАЖУВАЈЌИ МИ КАРАКТЕРИ ОД ДРВО ШТО ЗБОРАТ ВО ХИЕРОГЛИФИ!!!

Ни еден лик не е интересен. Развојот им е НУЛА. Дејствието е истото она што го знаеме уште од старт. Па да му ебам мајката, онаа сцената кога Јонас се буди од сон 10 пати ја има. Од серија што на почетокот ме наежуваше се претвори во серија која што ја гледав без никаков интерес за побрзо да ја завршам. Ќе ја гледам и трета сезона затоа што е последна, но стварно немам голема надеж дека работите ќе се подобрат.



Мал спореден муабет за time travel... Има 3 теории за time travel. Серијава цело време го тера првиот модел - fixed timeline. Филмовите што се спомнати во примерот на сликата се успешни затоа што дури на крај сфаќаш дека целото дејствие се одвива затоа што некој од иднината се вратил во минатато за да го спречи она што се случува во иднината, но всушност тој го предизвикал она заради кое се вратил. Многу помага и тоа што траат околу 2 саати, да не мора да си го тупиш многу мозокот. Но кога ова дејствие е раздолжено во 15 саати и од релативно рано знаеш дека тоа е тоа - станува досадно и измачување. И ова е и покрај фактот што решив да ги игнорирам сите парадокси (just for the sake of watching). Значи серијата нè тера да прифатиме дека Танхаус ја напишал книгата за time travel откако некој му ја дал од иднината со објаснување дека книгата сега едноставно постои. Ако земев да размислувам за овие работи уште тогаш ќе ја откажев.

Не знам колку од вас го гледале Predestination, ако ви се допаѓа оваа серија претпоставувам и тој филм ви се допаѓа (или ќе ви се допадне). Мене не. Цел филм е еден огромен парадокс и ми ја вреѓа интелигенцијата.

А ако сакате да гледате сериозно добар филм за time travel - Primer.
Predestination е ужасен филм... и мене првата сезона на Дарк ми се допаѓаше повеќе од втората, ама и двете ги изгледав прилично брзо. Тајмтравел е замка, и затоа пишав во првичниот пост - третата сезона или ќе ја посере цела серија или ќе ја воздигне меѓу квалитетните. Предвидувам дека ќе се случи првото, затоа што по се ми личи дека првичната идеја на сценаристите им избегала од контрола.
Како и да е, сцените кога Јонас се буди, иако се чести, имаат посебно значење и преку нив добиваме информација за тоа како поминува времето во серијата, и второ, како се развива ликот. Не би рекол дека развојот им е нула, затоа што кај многу ликови имаме прогресија - Јонас од интроверт и плашливко прерасна во храбар младич, Улрих од бескруполозен прагматичар го достигна дното, итн итн...
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Во втората сезона ги поврзаа краевите и направија една логична целина. Доколку некому му е до "нешто да се дешава" во стил експлозии и Брус Ли, поарно да не ја почнува серијава. Егон, Улрих, Микел, Хелге, Ноа итн итн - безброј ликови добија целосна сторија. Тајмтравелот, тунелот, Сик Мундус, апокалипсата, парадоксите - сето тоа доби објаснување. Во серијава или си 100% или 0%, ако не сфаќаш што се случува нема да ти е интересна.

Нема првична, последична, крајна идеја на сценаристите туку само една - сите 3 сезони се напишани пред првата сезона, т.е. од почеток и не мозгат на сред серија како да ја завршат. Многу работи стануваат појасни на второ гледање кога веќе ги знаеш ликовите и тајмлајновите па можеш да се концентрираш на детали и теории.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Не сум баш сигурен дека излегле со целосниот концепт пред да почнат да ја пишуваат. Камо да грешам, ама не сум убеден дека ја заокружиле приказната од с01.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Не сум баш сигурен дека излегле со целосниот концепт пред да почнат да ја пишуваат. Камо да грешам, ама не сум убеден дека ја заокружиле приказната од с01.
Затоа има 3та сезона, иако генерално се насетува каде ќе се движи и како ќе заврши. Многу работи се појаснија во 2ра сезона, ама лесно се испуштаат. Микел/Михаел во прва сезона беше ептен очигледен reveal, што не е случај со многу други прашања. Ако можеме да ги дискутираме првите 2 сезони in depth можеби ќе ни се појаснат некои работи :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Концептот дека ништо не можат да сменат лично не ми се свиѓа, практично што и да направат приказната си е завршена и се повторува. Значи ние на некој начин глеаме само како се склопува дејството во еден циклус, еден од бесконечно многу циклуси.

Едино што ме буни низ серијата е што спомнуваат поими како сега почнува нов циклус, последен циклус и тн. Ја го сваќам ова како круг, пример патува Улрих во минатото, проаѓаат таму 20 и колку години беа, исчезнува Михаел, пак се враќа Улрих во минатото - нов циклус. Значи се се повторува без поента, само глеаме како сите ликови се уплеткани во приказната.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Концептот дека ништо не можат да сменат лично не ми се свиѓа, практично што и да направат приказната си е завршена и се повторува. Значи ние на некој начин глеаме само како се склопува дејството во еден циклус, еден од бесконечно многу циклуси.

Едино што ме буни низ серијата е што спомнуваат поими како сега почнува нов циклус, последен циклус и тн. Ја го сваќам ова како круг, пример патува Улрих во минатото, проаѓаат таму 20 и колку години беа, исчезнува Михаел, пак се враќа Улрих во минатото - нов циклус. Значи се се повторува без поента, само глеаме како сите ликови се уплеткани во приказната.
И јас се плашам да не е ова... Стварно се надевам дека во третава сезона ќе видиме паралелен timeline и ќе има некаква промена, зашто во спротивно ќе барам да ми го платат потрошеното време на серијава. :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
И јас се плашам да не е ова... Стварно се надевам дека во третава сезона ќе видиме паралелен timeline и ќе има некаква промена, зашто во спротивно ќе барам да ми го платат потрошеното време на серијава. :D
Мене не ми е криво до толку, интересна беше серијата.. Само тоа што си го кажал у претходното мислење. Малце досадно е да глеаш 20 епизоди а приказната да не може да се смени. Друго е филм од 2 саати и да го добиеш мајндфак моментот на крај.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.090
Ги изгледав двете сезони. Претенциозно срање. Ако серијава има логична приказна која држи вода тогаш Predestination е ремек дело со генијална приказна. Јонас решава да го спаси светот и да го убеди татко му да не се утепува, ама не, баба Клаудија доаѓа у задњи момент и му вика немој сине не знаеш каков е светот без тебе и све е решено и Микел се беси, причата продужува :icon_lol:. А све што требаше да направи е да си свирне еден метак и ќе го спасеше светот. Али не, 3 та сезона ќе биде веројатно destiny vs free will. И моментот со I'm my own grandpa е најбоље, Елизабет е мајка на Шарлоте која ја праќа Шарлоте во минатото кај човекот кој ја создава временската машина, а Шарлоте ја раѓа Елизабет во нејзината сегашност, демек лупот е направен :) и тоа клифенгерот кога се допираат па настанува апокалипсата е црешата на тортата.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Сите прашања (или бар главните) се одговорени во последната сезона :) Буквално на тацна...ќе ми треба rewatch последнава сезона за да видам што сум пропуштил на прво експрес гледање, ама мислам дека успеаа да и дадат соодветен крај на серијава. Чувство на задоволство за разлика од многу други серии, за мене најдобра sci-fi серија ever.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Вечерва седнувам маратонски да ја изгледам, на имдб фрчет 10ки рејтинзи :vozbud::vozbud:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Ве молам само да се воздржиме од неозначени спојлери наредниов период :) знам дека по логика тие што не ја гледале се уште третата сезона, нема да влезат во темава, но сепак :)
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.780
Поени од реакции
10.551
Ауууу човече, ова е најдоброто нешто што сум го гледал.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
What we know is just a drop, in a infinite ocean.

God damn phenomenal.
GGWP.

...and I think to myself, what a wonderful world.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom