Dark Souls

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.274
Поени од реакции
27.726
Dvojkata nikogas ne ja zavrsiv i ne ja sakam poradi artificial difficulty i neprecizni hitboxovi, i losh world design.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Taa e i edinstvena koja sum ja igral so spells i miracles.
Таа е единствената во која сум достигнал стадиум да не сум свесен дали играм, или се наоѓам таму во светот. Let's just put it that way.

......

Иначе дечки имате преубава дискусија, обожавам вакви компарации ДС1-2-3. :cool:

Омилени босови, бос-фајтови и атмосфери? - Чекај... не знам дали ќе можам. Не, нема да можам, ептен е тешко ги има многу!

Ај да пробам, ама само ДС инклудид.

DS3- Iudex/Champion Gundyr, Pontiff Sulyvahn, Soul of Cinder, Freide, Gael.
DS2- Dragonslayer, Velstadt, Darklurker, Fume (mamicata), Sir Alonne.
DS1- Capra Demon, 4 Kings, Gwyndolin, Crossbreed Priscilla, Artorias and Manus.

Морам да одберам еден од овие, знам.
Али по кој критериум...
Дали дификлти, дали дизајн, музика, атмосфера, сраундинг... Ahh fuck it, this shit ain't ez :mad:
Реално, треба да одберам некој од тројката, пошо гапот во графиката е огромен и колку да ја занемаруваме графиката сепак има удел. Плус мултипл феизес системот...

Амммм - Soul of Cinder... (?)
Pontiff ?
Не, - Sir Alonne...
Не! - Не знам!

i losh world design.
Најдобар! :angel:
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Interesno, nikoj ne spomnuva bosovi od 2kata, navistina prelesni se site, verojatno zatoa i e toj animozitet kon nea od golem del od zaednicata, pokraj toa sto ne e cedo na Mijazaki, no mene sekako mi e mnogu draga, ima najgolem izbor na oruzja i mi e najinteresna za buildovi, em najmnogu moes da kombiniras, em najinteresni se. Taa e i edinstvena koja sum ja igral so spells i miracles.
Ја немам ни пробано двојката воопшто, но ја имам гледано малку на Јутјуб и не ми ја фаќа око баш, ми се виде доста слична на техничко ниво како ДС1. ДС3 е каде каде по стокмена во тој поглед.

Многумина а еве и ти го фалите податокот што имаат голем број, голем избор на оружја во било која ДС игра, мене пример тоа воопшто не ми претставува некаков плус, напротив. Сметам дека толкав голем избор на оружја само безпотребно те дефокусираат на играта (а играта бара фокус и внимание бааги), при секое земање одма го проверуваш во инвентори и сметаш отприлика ако сега земеш да го надоградуваш како и до каде ќе оди...

Бладборн во тој поглед ми е перфектна, имаш пар бааги разновидни оружја и тоа ти е тоа.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Dvojkata nikogas ne ja zavrsiv i ne ja sakam poradi artificial difficulty i neprecizni hitboxovi, i losh world design.
Ne si daleku od vistinata, no sepak ne e do tolku losa, posebno mi se dopaga sto e vmetnata moznosta za dual wield, i sto ima eden ton oruzja i moznost za raznovrsni buildovi. Za neprecizni hitboxovi i world dizajn da, nesporedlivi so kecot i trojkata, posebno so kompleksnosta na nivniot dizajn. Ne znam koja verzija si ja igrala, dali vanilata, no daj i uste edna sansa dokolku ne si ja igrala Scholar of the first sin, tuka e malce ispeglana za razlika od prviot release.

Ako baras perfekcionizam, ne e za tebe def, ako si soulsborne fan, togas ke i oprostis nekoi raboti.
Автоматски споено мислење:

Ја немам ни пробано двојката воопшто, но ја имам гледано малку на Јутјуб и не ми ја фаќа око баш, ми се виде доста слична на техничко ниво како ДС1. ДС3 е каде каде по стокмена во тој поглед.

Многумина а еве и ти го фалите податокот што имаат голем број, голем избор на оружја во било која ДС игра, мене пример тоа воопшто не ми претставува некаков плус, напротив. Сметам дека толкав голем избор на оружја само безпотребно те дефокусираат на играта (а играта бара фокус и внимание бааги), при секое земање одма го проверуваш во инвентори и сметаш отприлика ако сега земеш да го надоградуваш како и до каде ќе оди...

Бладборн во тој поглед ми е перфектна, имаш пар бааги разновидни оружја и тоа ти е тоа.
DS1 e tehnicki nad dvojkata vo sekoj pogled. Se oseka otsustvoto na genijot Mijazaki definitivno, ama jas si ja sakam sepak. I ne samo broj na oruzja, tuku sekoe si e unikatno, i nudi razlicno iskustvo. Kecot se znae, zimas Black Knight sword, ili Claymore i nemas gajle ni potreba da se zamaras so oruzja, barem jas ovie dve si gi sakam.

Edit: go zaboraviv Zweihander :D
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Не знам зошто сите го критикуваат до толку world дизајнот од двојата. Начинот според кој е конектиран целиот свет во играта ми е подобар од оној во тројката. Ми се допаѓа како се поврзани обласите, ми се допаѓа како е сѐ поставено околу тебе, локациите на NPC-ата, непријателите, босовите...

А систем дизајнот е полош, во тоа се слагам. Хитбоксовите се ужасни, но ми се допаѓа системот на регенерација во двојката, ѝ дава дополнително на тежина.

Но и покрај сѐ ова е лично мое мислење/доживување, далеку од Gospel Truth.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Sekako, ako ne gresam vo dlcto bese Fume Knight, koj go zaboraviv da go spomnam, sekako bese tezok i dobar bos.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.274
Поени од реакции
27.726
Не знам зошто сите го критикуваат до толку world дизајнот од двојата. Начинот според кој е конектиран целиот свет во играта ми е подобар од оној во тројката.
Poradi famoznoto Lava kralstvo vrz poison vodenica.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Poradi famoznoto Lava kralstvo vrz poison vodenica.
Три мали камчиња ти го блокираат влезот во Drangleic зоната. Кога стигнав таму и ги видов, пробав да ги прескокнам. Имаше invisible wall, нормално. Тука завршив со DS2. Ја доиграв на автопилот.

Што фали, каде е проблемот во тоа? :icon_mrgr:
Невозможно е. Тој лифт до замокот нема никаква (интерна) логика. Го нема нигде додека шеташ низ Earhen Peak и е надвор од светот у кој шо си. Имаше уште неколку такви, ама ова е ептен за греови.
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Три мали камчиња ти го блокираат влезот во Drangleic зоната. Кога стигнав таму и ги видов, пробав да ги прескокнам. Имаше invisible wall, нормално. Тука завршив со DS2. Ја доиграв на автопилот.



Невозможно е. Тој лифт до замокот нема никаква (интерна) логика. Го нема нигде додека шеташ низ Earhen Peak и е надвор од светот у кој шо си. Имаше уште неколку такви, ама ова е ептен за греови.
Jesus... this sucks :)

Не сум го приметил, не сум ни размислувал на тоа. Нити па сум гледал вакви видеа.

Мислам дека скоро во секоја игра ќе најдеш вакви ствари. :)
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.675
Поени од реакции
7.264
Мене тој бос ми беше главен фактор за да ја почнам играта. Кога ја водов на YT си реков ќе и дадам шанса на играва иако ДС1 ја имам почнувано петпати и брипано.
Кога ќе имаш прилика изиграј ја Бладборн со се ДЛЦ-то (The Old Hunters) верувам ќе најдеш неколкумина кои сигурно ќе ти бидат во Топ 10 на сите времиња.


Aah, you were at my side, all along :D

Со ова што го пиша за босовите во ББ се сложувам потполно. Инаку да се надоврзам на твојот впечаток дека секој си има одреден бос кој не му лега а пример е сметан за лесен или пак обратно некој што е сметан за тешок да го поминуваш лесно.

Во ДС3 најтешки ми беа Cristal Sage и Aldrich, а пример Nameless го поминав од трета, прв пат откако го бутнав од змејот, Gael пример пак ме тепаше 5-6 пати.

Во ББ пак најтешки ми беа Vicar Amelia и Lawrence the First Vicar, Lady Maria од прва, Ludwig 5-7, Orphan of Kos од трета.

Атмосверата, дизајнот, приказната, музиката се едноставно на највисоко ниво.
Брат фрикинг сејџ ти бил тежок бос ме зезаш најлесниот бос у дс3 е шега е босот и јас од прва го пројдов па не бев некој играч тогаш.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Брат фрикинг сејџ ти бил тежок бос ме зезаш најлесниот бос у дс3 е шега е босот и јас од прва го пројдов па не бев некој играч тогаш.
Да Сејџ беше супер изи. Треба да трчаш, да се криеш и штом ќе го спотнеш виолетовиот - по него.
Софт е ко ајдамер.

Сите имаме различно искуство со босовите бе, факт. Сите пиштеа од Арториас, мене не ме исфрустрира дотолку...
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.675
Поени од реакции
7.264
Искрено мислење дс2 не и се допаѓа али е избрзана многу да се поработело малку повеќе би била подобра игра.
Поврзаноста на левелите е интересна и ти дава многу можности на почетокот на играта.
Али огромен број багови и најверојатно избраноста ја уништија да не ги спомнувам смешните хит боксови и катастрофалното Пвп и како бонус нелогичната приказна и не поврзаноата со претходната игра.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Брат фрикинг сејџ ти бил тежок бос ме зезаш најлесниот бос у дс3 е шега е босот и јас од прва го пројдов па не бев некој играч тогаш.
Знам дека е во полесните ама ме кинеше мене машки. Во првата фаза ја тепав без да ми одземе енергија ама таман ги направи копиите, крај. Дур се спремам да се стрчам кон една, веќе ме погаѓаат другите, таман ќе убијам една копија другите одма успеваа да ме торпедират. Вака ни Nameless, Gael и Sister Friede не ме намачија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom