Dark Souls

Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Dragonslayer Greatbow е едноставно пресмешно за користење против животинчиња што немаат poise како тие педерчињата во црквата во Anor Londo каде што првиот пат умрев многу пати пробувајќи да поминам на тие тесните греди, на NG+ со Dragon Greatbow ги снајперишав од далечина и многу задоволно чувство ме обзема xD
Снајперите во Anor Londo се најглупиот gimmick потег ever. Нема за нив проверена тактика. Нема рецепт. Не можеш да им учиш патерн, да го повториш двапати и двапати исто да поминеш. Дури и да го најдеш оклопот на Havel лудиот(инаку уште еден ефтин лик, со такво оружје те крши на прва додека си уште зелен, 7-8ми левл) по некоја луда случајност и да можеш да го носиш, стрелите пак те буткаат.
Најдобар начин(и тоа само во N+) е да ги тепаш со Dragonslayer или со стрелата на Hawkeye. Вторава ми е омилена. Ако во првиот playthrough го убиеш ковачот во Anor Londo и го земеш и прстенот од него, можеш да ги пукаш од дупло поголема далечина. Тоа важи за N+(++++). Во N(+infinity) можеби и постои опција да го јаваш Sif...
Не е тоа поентата. Dark Souls е такво ремек дело затоа што ти дава противник дупло посилен од тебе, ти дава оружјенце да го тепаш, штитче да го блокираш и силичка да ти ја снема ако дупло посилниот противник диши in your general direction. За сметка на тоа Dark Souls ти дава ПРОСТОР. Простор да се движиш, да му бегаш, да го проучиш, да му најдеш слаба точка. Ти дава терен. Те учи како да го користиш, кога да нападнеш, кога да бегаш, кога да се лечиш. Против снајперите го немаш тоа. Треба безглаво да му трчаш на тој десно директ у фаца, свесен дека еден на еден ќе те препарира од ќотек, да го гледаш како го вади мечот, да се начукаш у ќоше и да се молиш дека овој ќе падне, а тој зад него нема да ти учука стрела во газ додека овој те млати. Не смееш да се лечиш, нема кај да бегаш...си седиш збиен во ќоше со кренат штит и чекаш типот да падне...ептен ceasless discharge дијареа тип на ситуација.
Dark Souls за мене е O&S, Kalameet, Queelag, Artorias, Manus...чувството кога ги бутнав нив може да се спореди само со чувството кога ги убиваш колосите во Shadow of the colossus. Неспоредливо со било која друга пост-нинтендо игра. Снајперите во Anor Londo се фрустрација споредлива со секоја пред-нинтендо флиперашка игра во чија ДНК е програмирано дека играчот мора да умре најмалку 50 пати пред да му се посреќи.

едит: Не ни можеш да го земеш оклопот на Havel додека не ги поминеш снајперите. Сега ми текна. Најпаметно е гол да го претрчаш срањето. :D
Гол. Гол со штит во ќоше додека црн витез безмилосно, душмански те крши од ќотек со неговиот голем црн меч. Идила.
 
Член од
30 јануари 2013
Мислења
162
Поени од реакции
136
Зборев за painting guardians во анор лондо на тесните греди во црквата ама сосема со сложувам, едни од најголемите педерчиња во целата проклета игра се снајперите во Анор Лондо, кога првпат стигнав до нив обземен со ентузијазам и самозадоволна насмевка затоа што успеав да стигнам до таму без никакви видеа и водачи од интернет, требаше само една стрела да ми го сруши задоволството и да ме натера да се нервирам xD ама кога ги поминав после којзнае кој пат, повторно без водач (бев запнат да ја терам играта после Анор Лондо без водач затоа што мразев што претходно искористив еден за Блајттаун, еден за Капра и на уште едно место не се сеќавам каде) повторно се врати старото чувство само едно педесет пати појако, секако додека не стигнав до ебените Орнштајн и Смоу, скоро ќе заплачев кај нив, меѓу најомилените босови во која и да било игра. Ама ако збориме за ептен најглупа ситуација во Dark Souls мора да се посочи Bed of Chaos, по gimmick fight од тоа амин, трчај лево, истепај ја бубачката, трчај десно те бутаат раце... едно двеста пати, ќе успееш па ќе трчаш во средина... FIRESTORM BITCH! да ти ебам фајтот, а гледам на youtube еден speedrun, го искина цел кревет со 3-4 стрели, ама оди на кој да му текне тоа xD
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Прилично сигурен сум дека Хавел го кутнав пред Анор Лондо, мене снајперите ми се посреќија или дека малце закаснев со појавувањето таму, па океј опрема или незнам, од трета и тоа, не дека играчиште као да не се распишам со костуриве колку мака мачев дур можеа да се враќаат во живот.. (најтежок дел мене, се до крајот, тоа ниво)

Инаку најбоза, најлинеарна борба или најголемо разочарување ми беше gaping dragon-от, доле вканализација. Со самото појавување ми ги дигна влакната на вратот и покрај големиот терен незнаев што ме очекува.. дека претходно нивото е прилично педерски со глувциве и тие отровните (побогу без прстен или тоа шо лечи, педерска клетва за малкуто хелт).. ама испадна како што реков линеарна, јес дека првите пати фино изгледаше, масивно, хардкор.. ама лесно се учи и испадна не преголемо задоволство при убивањето.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Зборев за painting guardians во анор лондо на тесните греди во црквата ама сосема со сложувам, едни од најголемите педерчиња во целата проклета игра се снајперите во Анор Лондо, кога првпат стигнав до нив обземен со ентузијазам и самозадоволна насмевка затоа што успеав да стигнам до таму без никакви видеа и водачи од интернет, требаше само една стрела да ми го сруши задоволството и да ме натера да се нервирам xD ама кога ги поминав после којзнае кој пат, повторно без водач (бев запнат да ја терам играта после Анор Лондо без водач затоа што мразев што претходно искористив еден за Блајттаун, еден за Капра и на уште едно место не се сеќавам каде) повторно се врати старото чувство само едно педесет пати појако, секако додека не стигнав до ебените Орнштајн и Смоу, скоро ќе заплачев кај нив, меѓу најомилените босови во која и да било игра.
Тие во црквата се лесни, ти треба само повеќе poise. Го купив цел armor of the glorious од тој кромпирот во depths и ги поминав. Инаку, првиот пат само еднаш уклучив youtube за помош. Претходно го гледав видеото од тепачката со Priscilla, ме потсети на еден бос во Metal Gear Solid кецот, ист таков, невидлив, па почнав да паничам оти не ја сретнав сеуште, не издржа машко срце и видов како да влезам во сликата. :)
Дури вториот пат кога ја играв ги посетив местата од DLC-то, собрав се живо, качив 187ми левл и со прдење го истепав Kalameet.
O&S се приказна сама за себе. После цел саат гмечење, бодење, фрлање во воздух, тратење од земја, бегање, јадење копје и чекан сред лечење...реков "батали, фармам сега наредниве два саати." Ја уклучив Cara mia од Portal на рипит, почнав од bonfire-от во Anor Londo и околу 40-50 пати го фармав истото место. 250 000 souls later, им се вратив, па во 10-15ти обид ги убив.

Ама ако збориме за ептен најглупа ситуација во Dark Souls мора да се посочи Bed of Chaos, по gimmick fight од тоа амин, трчај лево, истепај ја бубачката, трчај десно те бутаат раце... едно двеста пати, ќе успееш па ќе трчаш во средина... FIRESTORM BITCH! да ти ебам фајтот, а гледам на youtube еден speedrun, го искина цел кревет со 3-4 стрели, ама оди на кој да му текне тоа xD
Дрвото е исто толку глупо колку и приказната за тоа како настанало. Ретардирани јапонци. Наводно тоа да ти било The witch of Izalith која шо пробала некое многу јако моџо, ама изгледа на пијано пробала и сјебала, и експлодирало моџото у фаца и ја претворило во живо дрво. Има моменти кога застанувам и се прашувам дали приказната на играва е суптилна оти ако не беше, ќе беше многу многу глупа.

Кога сме веќе кај ретардираните јапонци, нели малце претерале со смеењето во играва? Секој NPC ти се смее. Пoсле секоја имбецилна реплика следува hahaha, hehehe, hihihi, vee hee he.

А, да. "Имбецилна реплика". Priscilla, кога првпат ја среќаваш, не те напаѓа туку муабет си прави. Ти вика "This land is peaceful, its inhabitants kind". Додека стигнеш до неа тепаш токсични големоглавци кои ти блуат оган, харпии кои ти слетуваат на глава и жив те јадат, фаланга од влекачи со копја, околу дваесетина...огромен змеј, огромен витез со боздоган. Ептен peaceful.
Да не беше гејмплејот толку неверојатно добар, да се концентриравме малку повеќе на останатите будалаштини, играва ќе беше смешка.
 
Член од
30 јануари 2013
Мислења
162
Поени од реакции
136
Прилично сигурен сум дека Хавел го кутнав пред Анор Лондо, мене снајперите ми се посреќија или дека малце закаснев со појавувањето таму, па океј опрема или незнам, од трета и тоа, не дека играчиште као да не се распишам со костуриве колку мака мачев дур можеа да се враќаат во живот.. (најтежок дел мене, се до крајот, тоа ниво)

Инаку најбоза, најлинеарна борба или најголемо разочарување ми беше gaping dragon-от, доле вканализација. Со самото појавување ми ги дигна влакната на вратот и покрај големиот терен незнаев што ме очекува.. дека претходно нивото е прилично педерски со глувциве и тие отровните (побогу без прстен или тоа шо лечи, педерска клетва за малкуто хелт).. ама испадна како што реков линеарна, јес дека првите пати фино изгледаше, масивно, хардкор.. ама лесно се учи и испадна не преголемо задоволство при убивањето.
Хавел(или некој што го глуми Хавел затоа што прстенот кој го носи вели дека е носен од следбеници на Хавел пошто им треба сила за да можат да го носат тој оклопот огромен) можеш да го истепаш со најсрање опрема уште пред да го скинеш Таурус ако му правиш backstab и dodge на тие педерските удари со забот, ама тогаш не ја добиваш опремата само Havel's Ring, опремата е во Анор Лондо кај bonfire-от во замокот во скриена соба. Инаку Гејпинг Драгон е дефинитивно прелесен бос и секогаш го тепам само за тие екстра 20000 souls, трчам од Firelink до кај него преку шорткатот позади првиот месар, го убивам без да го скинам channelerot за демек да ми биде потешко и после кон-дом коска назад до Firelink, помалку од 10сет минути треба со оружје на +5 и golden pine resin, а со појако уружје уште пократко :(


Дрвото е исто толку глупо колку и приказната за тоа како настанало. Ретардирани јапонци. Наводно тоа да ти било The witch of Izalith која шо пробала некое многу јако моџо, ама изгледа на пијано пробала и сјебала, и експлодирало моџото у фаца и ја претворило во живо дрво. Има моменти кога застанувам и се прашувам дали приказната на играва е суптилна оти ако не беше, ќе беше многу многу глупа.

Кога сме веќе кај ретардираните јапонци, нели малце претерале со смеењето во играва? Секој NPC ти се смее. Пoсле секоја имбецилна реплика следува hahaha, hehehe, hihihi, vee hee he.

А, да. "Имбецилна реплика". Priscilla, кога првпат ја среќаваш, не те напаѓа туку муабет си прави. Ти вика "This land is peaceful, its inhabitants kind". Додека стигнеш до неа тепаш токсични големоглавци кои ти блуат оган, харпии кои ти слетуваат на глава и жив те јадат, фаланга од влекачи со копја, околу дваесетина...огромен змеј, огромен витез со боздоган. Ептен peaceful.
Да не беше гејмплејот толку неверојатно добар, да се концентриравме малку повеќе на останатите будалаштини, играва ќе беше смешка.
Смеењето е стаено за comic relief ама дека хуморот на Мијазаки е мрднат тоа е точно xD ама сепак, интересно е, а за приказната мислам дека е поинтересна отколку што jа правиш да биде и ликовите се занимливи, ако гледаме така на сите epic-fantasy приказни да ја разгледаме и Lord of The Rings под таа лупа, се се врти околу... прстен... не сме жени ние па да глеаме филм за ебен прстен или која и да било друга игра или филм, ама ако разгледаш малку подлабоко изгледа поинтересно, нели целата поента на овие дела(небитно дали се игри, книги или филмови) и да избегаме во некој свет кај што има работи што ги нема кај нас :D Туку приказната за дрвото е прилично океј според мене само борбата е лошо изведена, кажи ми дека не ти падна жал за The Fair Lady таква слаба мислејќи дека си и сестра и па те теши ова она, прилично sick mind има Мијазаки за да му текне да стави еден лик што е во ужасни маки и да ти даде можност да го убиеш за fire keeper soul што секогаш го правам затоа што ми треба таа fire keeper soul xD можда сум злобен ама јебига xD како и да е ликовите според мене се доста интересни, како например целата приказна за Анор Лондо и познатото The tits are a lie! Како тоа Гвиндолин го заебавале како мал пошто личел на женско, и после сите го напуштиле, прилично fucked up :D
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Со колку фрејма ви иде или идеше играва? Локната ми е на 30 фрејма, погоре никако, кога ќе седнам на бонфајр се намалува на 15 фрејма на едно 2-3 секунди и повторно на 30 рипа. Таков е портот или мојата конфигурација само тоа може да ми го понуди ?
 
Член од
30 јануари 2013
Мислења
162
Поени од реакции
136
Портот е заклучен на 30 фрејма ама преку DSfix може да се отклучи иако јас преферирам со 30, отклучувањето менува должина на некои анимации и слично, како и да е, ако го немаш DSfix, симни го веднаш, отклучува рендер резолуција и овозможува инсталирање на модови кои сега за сега се само естетски. Се вратив пак на играва после неколку месеци пауза и се осеќам како да сум отишол од дома во туѓа земја и сум се вратил на позната територија. Одлична игра што вреди да се проба и има неограничена можност за повторно играње. :D
 
Член од
30 јануари 2013
Мислења
162
Поени од реакции
136
Глеам веќе не е фора играва. Ја стаив да се симне.
Сеуште е фора, сега спаѓа во оние игри на кои можеш да се вратиш секогаш кога ќе ти здосади нешто друго, а има многу такви богами. Туку ако ти треба нешто помош прашувај тука, подобро да ти помогнеме малку ние отколку да дознаеш се преку некое видео па да не ти е интересно после, и ако сака некој да праиме challenge runs нека каже, сега имаме малку повеќе време со помалку обврски :D
 
M

Muranyi

Гостин
Со колку фрејма ви иде или идеше играва? Локната ми е на 30 фрејма, погоре никако, кога ќе седнам на бонфајр се намалува на 15 фрејма на едно 2-3 секунди и повторно на 30 рипа. Таков е портот или мојата конфигурација само тоа може да ми го понуди ?
Истиот проблем и кај мене...а баш ми се свиѓа играва,ќе го утепавме летово.Штета.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Истиот проблем и кај мене...а баш ми се свиѓа играва,ќе го утепавме летово.Штета.

Летово? Хах. 2 пати дур не ја свртиш нема да ја оставиш.
Еве ти фикс. Јас ја играв на 30 заклучена. Frame drop имав само кај bonfire-ите, што не ми пречеше премногу. A, да, и во Blightown.

Штета што двојката искача на крајот на летово.. ако не и годинава.
Artorias of the Abyss how bad you want it? :D
 
Член од
30 јануари 2013
Мислења
162
Поени од реакции
136
Летово? Хах. 2 пати дур не ја свртиш нема да ја оставиш.
Еве ти фикс. Јас ја играв на 30 заклучена. Frame drop имав само кај bonfire-ите, што не ми пречеше премногу. A, да, и во Blightown.

Штета што двојката искача на крајот на летово.. ако не и годинава.
Artorias of the Abyss how bad you want it? :D
Двојката искача во Март 2014та... едвај чекам искрено :D ако соберам некоја пара може да биде првата игра што ја имам купено xD Ако мојот компјутер може да ја тера воопшто :(
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Двојката искача во Март 2014та... едвај чекам искрено :D ако соберам некоја пара може да биде првата игра што ја имам купено xD Ако мојот компјутер може да ја тера воопшто :(

2014 :eek: Fuck it, ја инсталирам одново кецот. Цел Јули и пола Август ми е тотално слободен.
Ме попали разликата во класите во превјуто од двојката.
Препрачај различен вид на играње од класичниот warrior.
Инаку ќе бара солидна конфигурација, зашминкана е повеќе како што гледам, а инаку како што вели Разиел изгледа ќе ја разводнат. Ќе била новата Скајрим.
Што е и могуче.

Или препорачај нешто што приближно те импресионирало и задржело долго пред писи. :D
 
Член од
30 јануари 2013
Мислења
162
Поени од реакции
136
2014 :eek: Fuck it, ја инсталирам одново кецот. Цел Јули и пола Август ми е тотално слободен.
Ме попали разликата во класите во превјуто од двојката.
Препрачај различен вид на играње од класичниот warrior.
Инаку ќе бара солидна конфигурација, зашминкана е повеќе како што гледам, а инаку како што вели Разиел изгледа ќе ја разводнат. Ќе била новата Скајрим.
Што е и могуче.

Или препорачај нешто што приближно те импресионирало и задржело долго пред писи. :D
Па со оглед на тоа што двојката е правена за оваа генерација на конзоли, мислам дека можам да очекувам да ја играм на најниски сетингс, примери Мортал Комбат ми кочи затоа што е прилично лош порт, ама ако ја оптимизираат Дарк Соулс 2 за ПЦ ќе имам шанса да ја играм... се надевам...
Светот мислам дека ќе биде достоен за името Дарк Соулс и нема да биде Скајримизиран, па ќе можеме да истражуваме до смрт и пак да не најдеме ништо првите 2-3 проигрувања :D
Моја Препорака: Dexterity Build со Great Scythe, најзабавен плејтру ми беше тоа дефинитивно, без магии, 40 декс, 40 ендуранс и малку инт. ако сакаш да идеш со Great Magic Weapon за екстра damage ама по бед-ес е со Power Within :D претпоставувам дека под класичен warrior мислиш на strength build со големи спори оружја и многу damage, затоа со dex добиваш брзина, малку место за грешки и многу забава :D ова ми го врати апетитот за играва xD must.. not.. give in to temptation!
Патем, ако само сакаш да газиш се пред тебе трчајќи наоколу само со стандардни панталони без никаков оклоп и без штит за да вежбаш рол тајминг, дефинитивно вреди да трчаш до Darkroot Basin и да пробаш да го фармаш Black Knight-от што седи најдоле кај штитот, ти треба едно десетина минути максимум да стигнеш до него кога ќе го убежбаш патот уште помалце, значи земи мастер клуч, помини го Асајлумот, од Firelink Shrine надолу преку Долината на Змејовите со лифтот одма ќе стигнеш до точната локација во пештерата после bonfire-от ти се наоѓа Црниот, ако два три пати да пробаш сигурно ќе ти падне неговото оружје, Black Knight Halberd, можам слободно да кажам дека е меѓу нај-baller оружја у играта, огромен damage и можеш да го носиш со две раце, играј со минимален живот и уживај во борбата против Орнз и Смоу, си ја искубав косата дур ги тепав, а рачунај сакав да го зеам Leo Ring xD
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Па со оглед на тоа што двојката е правена за оваа генерација на конзоли, мислам дека можам да очекувам да ја играм на најниски сетингс, примери Мортал Комбат ми кочи затоа што е прилично лош порт, ама ако ја оптимизираат Дарк Соулс 2 за ПЦ ќе имам шанса да ја играм... се надевам...
Светот мислам дека ќе биде достоен за името Дарк Соулс и нема да биде Скајримизиран, па ќе можеме да истражуваме до смрт и пак да не најдеме ништо првите 2-3 проигрувања :D
Чекаме двојката бе? :D
Raciel oд погоре смета исто дека ќе е разводнета. Засега од тоа што сум видел, биќе епик, само не се надевам на добра оптимизација..

 

Kajgana Shop

На врв Bottom