Dacia Duster - Најефтиниот теренец на пазарот

L

Lu

Гостин
Дачиа Дастер освои само 3 ѕвездички на „Еуро ен кап„ тестовите.

Запазете колку многу летна во воздух задниот дел околу 15 секунда.:pop:

 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Дачиа Дастер освои само 3 ѕвездички на „Еуро ен кап„ тестовите.

Запазете колку многу летна во воздух задниот дел околу 15 секунда.:pop:

Еве Nissan со 5 ѕвезди па повеќе се крена во воздух...не е тоа мерило ...

 

Ептен

Џомба
Член од
30 јуни 2006
Мислења
97
Поени од реакции
15
Запазете колку многу летна во воздух задниот дел околу 15 секунда.:pop:
Нема врска колку лета задниот дел. На пример, Смарт целиот лета ко топче, но го задржува структурниот интегритет и има 5 ѕвезди.

Всушност, дури и добро е ако летa: тоа значи дека дел од кинетичката енергија се потрошила на летање наместо на повредување/убивање на патниците.

Лошо е кога колата просто ќе се збрца во препреката и ќе остане укопана - целата енергија се пренела преку каросеријата на патниците.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Ефтиното месо и кучињата не го јадат :icon_lol:
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Пошто живеам во Констанца, Романија на Црно Море многу пати гледам како возови со по 100тина вагони натоварени со Дачиа Дастери одат кон доковите и се испорачуваат низ светот. Што мислите за автомобилов и дали е реално да има толкава побарувачка?
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Па за малку пари, оние што се искомплексирани да се повисоко од другите, тоа го можат со дастерот :D
Инаку, зошто да не е реално? Со таа цена е далеку поефтин од конкуренцијата... Па така на пазарите на југоисточна европа има и голема побарувачка.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
чим гледаш толку многу вагони натоварени значи сепак има толкава побарувачка нели?
евтино возило т.е џип за евтини пари е.. во споредба со другите се исплати ( за кого како мање више )
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Кола ко кола,на некој му се свиѓа а на некој не...голем е светов.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
Па за малку пари, оние што се искомплексирани да се повисоко од другите, тоа го можат со дастерот :D
.
а зошто искомплексирани сега пак не ми е јасно?!некој има желба за такво возило ама тато не може да му купи x5 па е задоволен и со ова, напротив, баш тие мамини и татини дечиња со x5 се искомплексирани, бидејќи ако не беше мама со раширените нозе и тато со полни џебови мито анд корупција, ќе немаа паштета да си купат од што се способни:) а не пак дастер:)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Во Македонија малку тешко оди продажбата поради „гадење“ од нив.Важат за неквалитетни автомобили со пиштол под совозачко седиште.Така и било до 99-та кога паднаа под капата на Рено но менталитет во Македонија (како и се друго) тешко се менува и уште важи истото мислење за Дачиа,како и мислењето дека гољф е најдобра кола во светот и југо е машина без смрт (барем до 70.000 км).Имаат солидна опрема и изглед,нисан подвозје и рено мотор.Безбедноста и не им е јака страна,во основниот модел имаш 2 воздушни перничиња,а како додатна опрема ти се уште две странични за возачот и совозачот па затоа и има 3 ѕвездички на Euro NCAP.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Деновиве треба да купувам нова кола, поради тоа што нашиве улици се тиња дури и трактор да возиш а бев нас`скан новата ибица 5д да ја земам во дизел варијанта, ме предомислија за дачијава. Убаво изгледа, но знам дека чувството на возење неможе да се спореди со коли од производител како сеат, па иако е офф-топик на мое место што би одлучиле?
Ова дачиава искрено прво шо би напрајл ќе залепам од мастики налепница врз знакот, убава линија и мускулатура има ама па не би сакал да направам грешка, јес да ќе ја сменам за 2/3 години која и да ја купам од нив 2 :)
Но мислењево е стрикно за да ми се даде совет, дали да се откажам од сеатот само поради дупките низ нашиов убав град и високите тротоари? :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Деновиве треба да купувам нова кола, поради тоа што нашиве улици се тиња дури и трактор да возиш а бев нас`скан новата ибица 5д да ја земам во дизел варијанта, ме предомислија за дачијава. Убаво изгледа, но знам дека чувството на возење неможе да се спореди со коли од производител како сеат, па иако е офф-топик на мое место што би одлучиле?
Ова дачиава искрено прво шо би напрајл ќе залепам од мастики налепница врз знакот, убава линија и мускулатура има ама па не би сакал да направам грешка, јес да ќе ја сменам за 2/3 години која и да ја купам од нив 2 :)
Но мислењево е стрикно за да ми се даде совет, дали да се откажам од сеатот само поради дупките низ нашиов убав град и високите тротоари? :)
Ако земаш Дачија земи ја таа со фул опрема и дизелче за тие пари највеќе добиваш ама сепак ќе возиш Дачија јбг :) Зависи за што ти треба, ако 90% лупаш градска земи ја Ибициата или нешто од таа класа
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
Деновиве треба да купувам нова кола, поради тоа што нашиве улици се тиња дури и трактор да возиш а бев нас`скан новата ибица 5д да ја земам во дизел варијанта, ме предомислија за дачијава. Убаво изгледа, но знам дека чувството на возење неможе да се спореди со коли од производител како сеат, па иако е офф-топик на мое место што би одлучиле?
Ова дачиава искрено прво шо би напрајл ќе залепам од мастики налепница врз знакот, убава линија и мускулатура има ама па не би сакал да направам грешка, јес да ќе ја сменам за 2/3 години која и да ја купам од нив 2 :)
Но мислењево е стрикно за да ми се даде совет, дали да се откажам од сеатот само поради дупките низ нашиов убав град и високите тротоари? :)
земи си шкода јети и немора да ја менуваш за 2 години :)
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Ако земаш Дачија земи ја таа со фул опрема и дизелче за тие пари највеќе добиваш ама сепак ќе возиш Дачија јбг :) Зависи за што ти треба, ако 90% лупаш градска земи ја Ибициата или нешто од таа класа
Климе, па баш поради таа причина ми препорачаа повисока кола како Fusion или Duster-от, затоа што градов ни е ко село :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom