D-SLR опрема (купи/продај)

Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Добро си прошол чим не ти го наплатиле данокот,да било така ке те фатело скоро исто како од кај нас да си го земал бидејки и јас мислам дека за дигитални фотоапарати царина нема, него само данок 18%.
Како ке им текне на нашиве цариници, така и прават.

Јас пред година дена купив еден објектив од интернет и тука кај нас ми пресметаа и царина и данок, така да цената со сите давачки испадна скоро иста како кај нас.

Единствено се исплати ако имаш некој да ти донесе лично од странство.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Јас колку што знам апарат лаптоп мобилен.. си се водат сега како лични предмети значи можиш комотно да носиш со себе преку граница еден дигитален апарат еден лаптоп и еден мобилен без потреба ниту да ги пријавиш.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Никој не спомна ништо за поминување на граница. :nesvest:

Зборев за тоа дека ти си го купил преку интернет, и дека чим си ја платил пратката евтино сигурно одела преку македонски пошти. Да си избрал друг начин на испорака ке те ошуреле со лежарина и шпедиција, па наместо 180 денари ке доплатеше уште минимум 3000денари. Е сега пратката кога влага во земјава мора да помине прво на царина. Е тука пресметуваат царина и данок, во зависност дали истата ја има за тоа што си го купил, па на вкупната сума (тоа што си го купил + трошоци за транспорт) пресметуваат царина и данок.

А ослободени се од данок мислам пратките под 175 евра. Така да си имал среќа што не ти наплатиле данок, бидејки на 660 евра 18 проценти се над 100евра.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Никој не спомна ништо за поминување на граница. :nesvest:

Зборев за тоа дека ти си го купил преку интернет, и дека чим си ја платил пратката евтино сигурно одела преку македонски пошти. Да си избрал друг начин на испорака ке те ошуреле со лежарина и шпедиција, па наместо 180 денари ке доплатеше уште минимум 3000денари. Е сега пратката кога влага во земјава мора да помине прво на царина. Е тука пресметуваат царина и данок, во зависност дали истата ја има за тоа што си го купил, па на вкупната сума (тоа што си го купил + трошоци за транспорт) пресметуваат царина и данок.

А ослободени се од данок мислам пратките под 175 евра. Така да си имал среќа што не ти наплатиле данок, бидејки на 660 евра 18 проценти се над 100евра.
Јас ја подигнав од царина а не од пошта, на царина само ми го отворија пакетот, да проверам дали се е внатре што сум порачал, па го затворија и ми дадоа уплатница да ом на пошта да уплатам 180 денари. Ни ме прашаа колку кошта, ни ми побараа било каков докумет како сум платил, колку сум платил.... у ствари не знам ни лична карта дали ми побараа.... знам само дека со покана што ми стигна дома слегов на царина и завршив работа за пола сат. Јас пред да порачам апаратот си проверив во тарифникот за царина и видов дека е стапката 0 (нема царина) а за данок ниту прашував. Сега чекам и блиц да ми стигни по ист пат како и апаратот па ќе видам дал сум имал среќа или стварно не се плаќаат давачки за дигитални и опрема
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Добро си прошол чим не ти го наплатиле данокот,да било така ке те фатело скоро исто како од кај нас да си го земал бидејки и јас мислам дека за дигитални фотоапарати царина нема, него само данок 18%.
Како ке им текне на нашиве цариници, така и прават.

Јас пред година дена купив еден објектив од интернет и тука кај нас ми пресметаа и царина и данок, така да цената со сите давачки испадна скоро иста како кај нас.

Единствено се исплати ако имаш некој да ти донесе лично од странство.
Би требало да царинат и за лаптоп и за апарат за било што, доколку ви ги приметат или ако кажеш дека си ги купил, една пријателка наша плати така за лаптоп, царина не сум сигурен али ддв 5% знам дека плати. Како и да е јас до сега имам порачувано така премногу работи и ништо не сум платил.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Ај ако не е тајна да кажете од каде порачавте (кој сајт) и по која пошта избравте да го пратите.

Јас бајги време се мислам да порачам нешто од www.bhphotovideo.com ама не сум пробал. А за пошта, international express mail мислам дека беше

И кажете како не ви наплатиле 5% ддв. Знам дека за лаптопи е 5% а за апарати претпоставувам е исто.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ај ако не е тајна да кажете од каде порачавте (кој сајт) и по која пошта избравте да го пратите.

Јас бајги време се мислам да порачам нешто од www.bhphotovideo.com ама не сум пробал. А за пошта, international express mail мислам дека беше

И кажете како не ви наплатиле 5% ддв. Знам дека за лаптопи е 5% а за апарати претпоставувам е исто.
јас зедов од фирма преку e-bay, http://stores.ebay.com/JerseyPhotoStore фино лепо поштено прифаќаат плаќање прку банка не треба да имаш пеј пал, цените се солидни, доларот е паднат, америка е во рецесија, милина за пазарвање, мене ми стигна пратката за 2 недели и само платив 180 денари во пошта на уплатница која ми ја дадоа во царина.
ПС
Цените се БЕЗ транспорт, така да ако имаш некој во америка кој би ти го донел испаѓа багатела, јас немав никој па ми пуштија по некој УС приорити мејл плус осигурање, еден куп пари за то ојдоа али и со тие трошоци пакето кој го добив е барем 150 евра поефтин од колку да сум го купил овде во Македонија.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Ај ако не е тајна да кажете од каде порачавте (кој сајт) и по која пошта избравте да го пратите.

Јас бајги време се мислам да порачам нешто од www.bhphotovideo.com ама не сум пробал. А за пошта, international express mail мислам дека беше

И кажете како не ви наплатиле 5% ддв. Знам дека за лаптопи е 5% а за апарати претпоставувам е исто.
Јас имам купено до сега од bhphotovideo до сега доста работи и супер се, сигурна фирма, порачуваш што добиваш (за разлика од повеќето човек-20 фирми), така да пред да порачуваш провери на www.resellerratings.com дали е продавницата веродостојна за да не се јадеш после тоа). Исто имам купувано и од Amazon (филтри) од кои едниот го имаа баш Amazon, а другиот ми беа посредници со Adorama мислам дека беше, ќе ја побарам после сметката па ќе ти кажам, како и да е Adorama се веродостојни како што имам читано. За eBay гледајте да ги избегнувате тие лични трансакции зошто eBay не ви гарантира ништо ако лично си средувате и не одговара за истото. Двајца другари така изгубија, едниот 170 долари за часовник, а другиот 160 долари за ролери, исто така колку што знам не може од физичко лице на фирма да се уплати преку трансакција во банка или да имаш сметкопотврда, те. документ со кој покажуваш за што ги праќаш парите (бар така ми кажаа во Про Кредит кога требаше да пратам еднаш пари во Полска на фирма). Лет 3 имал среќа и купил од достоен продавач, така да ако се решите да купувате на овој начин за да го намалите ризикот гледајте им feedback на продавачите.
За пратка не знам зошто ништо немам порачано да ми стигне тука, се имам порачувано да ми стига во Америка па луѓе ми ги носат.
Значи ако сакаш да дознаеш некој сигурен сајт можеш да идеш на www.resellerratings.com и да најдеш сигурни продавници кои они ги препорачуваат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
За да платиш преку трансакциона во фирма во странство треба да отвориш девизна сметка и да добиеш фактура за робата која ја плаќаш. Јас добив фактура која ја однесов во банка и тие префрлија пари. Без фактура не сакаат да префрлаат и копија од фактура си чуваат во банка. Значи ти како доказ дека си платил имаш нивна фактура и извод од банка дека си платил. Ризично е плаќање преку мониграм или вестерн јунион каде му се префрла на физичко лице но ако купуваш од фирма (секако се проверува и фидбеко или рејтингот пред купување, јас тоа го направив) нема некој голем ризик. Мене ми беше повеќе страв дали негде по пат ќе ми ја “мавне“ некој пратката или да не ја шуткаат таму при утовар / растовар али ете се добро заврши.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Да не му се наоќа на некој Никон 18-135мм објектив али расипан ?!?! Како ОВОЈ
За делови ми е :( ај ако се најде некој нека ми пише ПП(со цена и шо поточно му е) молим вас.

п.с. Блендата нека му е здрава само, таа ми треба.
 
Член од
22 јануари 2006
Мислења
75
Поени од реакции
0
Дали некој знае каде може во Скопје да се купи добра торбица или уште подобро ранец за DSLR? Немора да е ништо посебно, важно да нуди добра заштита бидејќи ми треба за на патување летово. И бидејќи сум аматер во фотографирањево, ве молам кажете некој hint за ранец за апарат, што треба да содржи внатре, во смисол must have.
Фала
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Сега скоро гледав некој каталог од скопска фирма која нудеше од национал географик опрема (ранци и тоербици) за апарати. Со нив нема да згрешиш. А зависи шо имаш, јас имам торбица (не от таа фирма) и внатре место за апарат+ блиц+додатен објектив (не многу голем) и 2 странични џепчиња за дребулии ббатерии за блиц, средства за чистење. Значи појди од тоа што све треба внатре да ти собери.... уххх никако да ми текни која фирма скопска ги нудеше....
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
Мислам дека ги увезува Рефот, застапникот на Никон, а во Скопје ги имаш во Pix+. Мое мислење е дека не вредат за тие пари бидејки се најмалце двапати поскапи од соодветните модели на Lowepro и Caselogic.

http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?directoryid=+224&ctrl=productlist&mid=179
 
Член од
12 јули 2007
Мислења
140
Поени од реакции
6
Да не е Рефот М? Еве имам еден каталог од нив и ги има тие торбици. Имаат и страница www.refot.com. Исто торбици\ранци има и во Pix+
 

Kajgana Shop

На врв Bottom