D-SLR опрема (купи/продај)

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.552
Поени од реакции
5.046
Доколку можеш да најдеш некој да ти позајми за време на курсот би било ТоБ. Ќе ѕирнам што има на Пазар3 па ќе ти пишам ако има нешто интересно.

--- надополнето ---

Аааа аздисуваат овие нашиве со цени :)))
Или продаваат скапо, или продаваат комплети со се блиц со се и сешто :))

Еве неколку предлози:
Fotoaparat Canon eos 20d + speedlight 550 + mnogu aksesoari
Canon EOS Rebel T1i so ultrasonic 28 - 80mm objektiv
NIKON D60 18/55 VR
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.712
Поени од реакции
19.069
Rebelot ме бендиса ама 400 евра и баш не ми се даваат....за на курс кој ке трае 2 години....ајде ке му се ценкам до 250 ако не ништо.....:pos2:
фала:helou:
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.418
Поени од реакции
460
Препорачајте евтин DSLR фотоапарат за сликање на повеќе Macro фотографии и сликање портрети, Depth-of-field слики и сл.
некој поевтин од Никон? Пошо имам веќе дигитален од нив и најбољи е :). Фала однапред
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.552
Поени од реакции
5.046
Земи ценовник и гледај што е најефтино и тоа купувај :) За тоа не ти треба совет, само малку логика :)

И батали макро, сликај курви, хихихих
И купи си некој Сигма објектив
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Кој било ДСЛР апарат ке ти заврши работа, само потребен ти е посебен макро објектив за апаратот. Но 100мм ф2.8 макро се движи околу 400-600Е во зависност од производителот. Така да без 1000 евра не поминуваш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Препорачајте евтин DSLR фотоапарат за сликање на повеќе Macro фотографии и сликање портрети, Depth-of-field слики и сл.
некој поевтин од Никон? Пошо имам веќе дигитален од нив и најбољи е :). Фала однапред
Добар објектив ќе те служи со децении кај нив нема мода. Телото ќе го смениш али добро стакло ќе си го чуваш. Најчесто самите сензори не се дораснати на квалитетната оптика на добрите објективи.
Ќе преминам преку богохулењето дека Никон е најдобар, за тоа господ ќе ти суди еден ден, али да кажеше до која сума ти е “ефтин“
За некој е ефтино 300 евра за некој 1000
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.418
Поени од реакции
460
Добар објектив ќе те служи со децении кај нив нема мода. Телото ќе го смениш али добро стакло ќе си го чуваш. Најчесто самите сензори не се дораснати на квалитетната оптика на добрите објективи.
Ќе преминам преку богохулењето дека Никон е најдобар, за тоа господ ќе ти суди еден ден, али да кажеше до која сума ти е “ефтин“
За некој е ефтино 300 евра за некој 1000
Не циљам на тоа дека никон е најдобар, најдобар е за мене, бидејќи имам пробувано Canon, Sony, Prakica :S, али не идеше со нив некако. Едноставно ми се допаѓаат неговите функции и опции кои ги поседува. Enough of that...

Искрено, во ситуацијава во која што се наоѓаме денес, не ми е срам да кажам дека сум на многу тесен буџет. За мене е скапо и 300 евра верувај :).
Инаку, јас побарав да ми препорачате, а за евтино или од каде да го купам ќе се снајдам за тоа. ;)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.552
Поени од реакции
5.046
Е вака сеа. Никон поинт енд шут (нагалено наречена класа „идиотче“) и Никон СЛР имаат малку допирни точки.

Е сеа во врска со тоа од каде, предност им давам на Pix+ затоа што се пофер кон муштериите од Генел кои знаат да бидат идиоти и да ти фали пола од дополнителната опрема која по правило би требало да ја добиеш кога купуваш апарат.
Доколку можеш на рати, ти го препорачувам Pix+. Во спротивно барај на Пазар3 ако начекаш нешто поволно.

За 33.000 денари имаш Nikon D3000 Kit 18-105mm VR. Телото е едно од најлошите што ги има произведено Никон, ама објективот ќе ти биде таман :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
За мене е скапо и 300 евра верувај :).
Инаку, јас побарав да ми препорачате, а за евтино или од каде да го купам ќе се снајдам за тоа. ;)
тоа е премалку па и за половна опрема.
Најосновно би било (за портрети) Канонов 50мм 1,8 (одличен портретен објектив од само 100-110 евра нов) и за 200 да најдеш половен Канон (20д ако можеш) Али за макро .... ќе ти треба друг објектив.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Canon 350d половен и Sigma 50mm f2.8 makro испаѓа како најевтина варијанта.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Со таква сигма работам ,добра е само шо има мана на бавно фокусирање и слабо снаоѓање во темен амбијент а и бучен мотор има, инаку е оптички доста добар.
Мислам дека е скап објектив, тој оди мислам нов над 300 евра
 
Член од
7 мај 2010
Мислења
40
Поени од реакции
0
Колку чини канон еос 1000 на старо зачуван или никон д3000 :) ?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.552
Поени од реакции
5.046
Па со оглед на тоа дека 1000Д во Македонија го има година и пол а Д3000 и помалку, тешко дека некој ќе ти ги спушти под 22-23 илјади, што значи повеќе ти се исплаќа нов да купиш отколку стар.
Подобро да размислиш за 30D или D80 кои можеш да ги најдеш за 15-20 илјади и се многу поквалитетни апарати (не е се во пикселите).
 
Член од
7 мај 2010
Мислења
40
Поени од реакции
0
Фала на совет Тончие,суштината е што се заитересирав во фотографија и ми треба некој апарат а не дека имам којзнае колку пари xD на пример дали вреди и панасоник дмц фз18 ? и за тој некако сум заинтересиран ... фала на помош :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom