Cyberpunk 2077

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ги гледаше споредбите во физиката ли? Паѓање со автомобил во вода, дупење гуми со оружје и сл? :)
Да. Некои веќе сте ги постирале со gta 5.

Самата тема мене ми праи кеиф. Штета вака шо испадна.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
Да. Некои веќе сте ги постирале со gta 5.

Самата тема мене ми праи кеиф. Штета вака шо испадна.
Врв им е тркалото од моторот, по скалите во рикверц...
Стварно не можеш да пројдеш преку ова, апла е!
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
И јас прво нешто што направив во играта беше да возам мотор по скали во рикверц и ептен ми расипа филм :D

Нормално дека се ептен битни деталите во игрите и го дигаат искуството на повисоко ниво, ама колку од работиве од видеава ќе ги приметевте доколку не ги гледавте туку само ја игравте играта? :unsure:
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
И јас прво нешто што направив во играта беше да возам мотор по скали во рикверц и ептен ми расипа филм :D

Нормално дека се ептен битни деталите во игрите и го дигаат искуството на повисоко ниво, ама колку од работиве од видеава ќе ги приметевте доколку не ги гледавте туку само ја игравте играта? :unsure:
Види, минорни багчиња и слично се средуваат, комплетно исфлекан енџин со вакви ствари - много тешко. :)

Мислам да бидиме искрени, сите ја сакаме играва, некои работи им се скрос во детали и длабински одработени, али некои работи се прескокнати и не се сработени, факт.

Никој не вели тоа по автоматизам е лоша игра, но не е wow игра како што очекувавме сите :)
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Види, минорни багчиња и слично се средуваат, комплетно исфлекан енџин со вакви ствари - много тешко. :)

Мислам да бидиме искрени, сите ја сакаме играва, некои работи им се скрос во детали и длабински одработени, али некои работи се прескокнати и не се сработени, факт.

Никој не вели тоа по автоматизам е лоша игра, но не е wow игра како што очекувавме сите :)
Не ми е секако за да ја бранам. Приметлив е недостатокот на некои такви детали. Пред некој месец ја поиграв пак ГТА 5, па ми беше уште свежо и најпрво си ги оправдав тие работи во Сајберпанк со тоа дека е тешко да го достигнеш нивото на Рокстар од тој аспект, ама па после си реков дека фер е ако споредуваш игра од пред 7-8 години и игра од пред 7 дена и дека треба во најмала рака да се на исто ниво.

Сакав да кажам, работите на видеава што сте ги ставиле се битни само ако целта во играта ти е да ги правиш баш тие работи. А не верувам на некој тоа да му е целта, па затоа не сметам дека е некој голем проблем баш тоа што тркалото на моторот не се однесувало ко што треба ако возиш по скали.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Немаат претходно искуство CDPR со вакви механики, тоа е еден фактор. На пример Witcher e ремек дело од игра али не бара детали од ваков тип. Али па барем е забавна Cyberpunk, a и како што нема добри отворен свет РПГ игри последно време, одлично дојде. Градот е убаво изработен и акцијата е добра односно пукањето.

Мене највеќе ми смета маркетинг кампањата која што ја тераа, се темели на очигледно лажење многу. Не требаше да ја хајпаат така, им штети на долга патека. Требаше да бидат поскромни со маркетингот.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.602
И јас прво нешто што направив во играта беше да возам мотор по скали во рикверц и ептен ми расипа филм :D

Нормално дека се ептен битни деталите во игрите и го дигаат искуството на повисоко ниво, ама колку од работиве од видеава ќе ги приметевте доколку не ги гледавте туку само ја игравте играта? :unsure:
Site.
Tie za tebe "nebitni detali" ja pravat imerzijata, vnesuvanjeto i sozivuvanjeto so svetot.
Pravila koi vazat vo vistinski svet, treba da vazat vo virtuelen svet. Gumite da dishat, policija da ne se teleportira, luge na ulica da ne isceznuvaat itn.

Glej, najkrivi se cdp (ne cdpr), sho ocigledno isforsiraa nekompleten proizvod na pazar.
So tek na vreme veruvam ke se sredi igrata, ke se dodadat site elementi koi nedostasuvaat, ama prvata impresija e se.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
GTA 3 беше првата што сум ја играл од тој серијал, мислам негде 2001-2ра. Целиот доживљај го праеше слободата да се движиш надвор од некоја "замислена" патека на сценариото (не само замислена, туку и виртуелно реална, пошо немаше каде да одиш лево-десно). Се сеќавам на Quake 2, која многу малку луѓе ја играа мрежно, на шака се броеа 90ти години луѓе што воопшто играа, а камо ли мрежно....таму идеш по патеката и програмерите правеа некои некои кратенки или споредни патчиња, кои не знам како да ви опишам, во тоа време беа доживљај. На овој принцип беа сите игри од типот fps и tps.
Need for speed, скроз друг тип игра, која даваше само некои кружни патеки сместени во град или околината.
Е сеа, рачунајте што значеше open world концептот на GTA 3, кога ги спои сите овие у едно. Ај Vice city и не отвори толку нови можности со физиката, повеќе ја погоди атмосферата, добрата музика, ама San Andreas еба мајката со можноста да возиш буквално се' и да одиш на секоја точка од прилично голема карта. Плус беше што имаше многу интересна приказна со многу мисии и атмосфера и некои скриени фори на сите страни што те тераа и откако ќе ги пројдеш мисиите, да не ја бришеш од компјутер.
GTA 4 мене не ми праеше кеиф приказната, ниту основната, ниту продолженијата шо беа ултра кратки, ама физиката, светлото, хипер-реализам...знам дека Rockstar имаа соработка со филмски работници за да постигнат атмосфера, дури и Philip Glass компонираше специјална музика. Сега сфатив каков чекор напред била четворката.
Целиов реферат ми е дека физиката и АИ-то се многу, многу битни.

Не знам дали некој се сеќава на оваа игра, Rage, ја развија idSoftware, програмерите на Doom и Quake. Ме најде у време кога не ми беше компјутерот соодветен или одиграв нешто кратко, ама ми остана во сеќавање како добра тема, пост-апокалиптичен свет, исто отворен, малку повеќе инспириран од Mad Max филмовите. Cyberpunk има многу 80's во себе и има потенцијал да биде топ игра. И јас мислам дека ќе им треба многу време да ја опраат, месеци и години веројатно, со темпово со кое беше развивана.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.749
ГТА 4 е најдобрата игра у поглед на физика и гејмплеј. ГТА 5 делува како пародија у споредба, али тоа сакаат луѓето и рокстар им го даде.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
GTA 5 е надградена 4ка сместена во Лос Анџелес и малку повеќе рурална околина. 4ката беше само во урбана средина.
Многу од моделите на коли се среќаваат во 5ката, буквално истите, а веројатно и многу други модели.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.749
GTA 5 е надградена 4ка сместена во Лос Анџелес и малку повеќе рурална околина. 4ката беше само во урбана средина.
Многу од моделите на коли се среќаваат во 5ката, буквално истите, а веројатно и многу други модели.
Графички можеби, али у гејмплеј не баш. 4 е симулација, 5 е аркадна игра. Целата физика што ја има у 4ката у 5 ја нема.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340


Тие што играте ставете го апдејтот со време за да не ви се избрише сејвот.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.602
ГТА 4 е најдобрата игра у поглед на физика и гејмплеј. ГТА 5 делува како пародија у споредба, али тоа сакаат луѓето и рокстар им го даде.
Gta4 e nadminata od rdr2 vo sekoe pole.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Niedna GTA ne sum igral, 5kata mi stoi na hard disk i zdravje, ke ja izigram koga ke imam vreme, no znam deka rdr2 e nesto, a imam i pisuvano za toa, sto me ostavi onaka, so otvorena usta vo sekoj pogled. Prikazna, grafika, igrivost, open world, milion side questovi, kompleksnost, odluki koi menuvaat, barem licno takvo nesto nemam igrano. Ne ni znaev deka se raboti za takva igra, i krivo mi e sto ne ja kupiv ama ja rentav na 20 dena, sto e premalku vreme da i se posveti na takva igra no dovolno da se pomine glavniot quest. Nemam ni eden bug, ni edna nelogicnost, ni edna greska primeteno, toa e remek delo kakvo sto go odbelezuva gaming svetot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom