CrossFit

Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Дали сте запознаени со овој начин на вежбање ? јас дознав пред некое време,а од увек,сум гледал на клипови како вежбаат,и сум си викал,зошто нема кај нас...и сега кога дознав,дефинитивно ќе почињам,за некој месец..

Тренира некој ? да кажете нешто повеќе ? добро,лошо ?

за тие што незнаат,еве за што се работи.

 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Тони зен тренира ова :)
еве ти линк од нивната фб страна. Инаку дечкото бил единствениот на балканов што имал лиценца за кросфит. Барем така ми кажаа, незнам колку е вистина.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Исконтактирав веќе,и знам дека Тони вежба,али тоа нема ни 1% дел од мојата желба за вежбање истото.

не е единствен,туку Кросфитот,на Балканов го имаме ние,и уште некоја земја,вкупно 2 значи :D

мислев повеќе да кажат,пошто неговата страна,е одлична и привлекува,ама увек има повеќе верзии,за се:)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Исконтактирав веќе,и знам дека Тони вежба,али тоа нема ни 1% дел од мојата желба за вежбање истото.

не е единствен,туку Кросфитот,на Балканов го имаме ние,и уште некоја земја,вкупно 2 значи :D

мислев повеќе да кажат,пошто неговата страна,е одлична и привлекува,ама увек има повеќе верзии,за се:)
Јас сакам да го вежбам гледам има резултати :).Баш ме интересира каде може да се почне вакво нешто.
 
M

macgowan

Гостин
Има резултати. Пробано, проверено, но за жал сега забаталено-од моја страна(пусти здравствени зафрканции).
Во Скопје ако имате-терајте. Групниот тренинг е ок за ваква работа.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Дај кажи нешто повеќе жити се...како е со групите,ми кажа тој нема ограничувања во години али ипак,ја иам 16...дали е истиот термин од страната,или ? пиши нешто повеќе :D
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.737
Колку е членарина?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
И мене тоа ме спречува 2000 денари ох.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
маале.
за 2.000 месечно, почетно 3 месеци - 100 евриќи, бам
боље ќе инвестирам во домашна мини теретана а програмата ќе си ја најдам на нет.
У теретаниве по колку е,у Скопје ? под 1300 неможеш да најдеш...

башка,оваков тренинг нема шанса дома да направиш,само медицинска топка ти е 1500 денари,каде ти се тие ѓулињата,јажиња 300 чуда...

скапо е,ама ја би ги дал..
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
маале.
за 2.000 месечно, почетно 3 месеци - 100 евриќи, бам
боље ќе инвестирам во домашна мини теретана а програмата ќе си ја најдам на нет.
А уствари и нема некоја посебна програма само еден куп вежби кои активираат голем дел од скелетните мускули наеднаш, можеш да правиш отприлика за 15 минути ротации од 4 вежби. Ќе си дадеш дека еден круг ќе трае 1 минута, доколку изработиш за 45 секунди, имаш 15 секунди одмор, ако не продолжуваш, а можеби и ќе касниш па ќе мора да надокнадиш во следниот. Ќе правиш 10 круга, на крајот од тие 15 минути си уништен. Уште подобро, да го работиш во пар - така ќе се створи малце позитивна конкуренција = бонус мотивација и подобри резултати.

Секако мора да пазиш со нормирањето на времето, да не биде лесно, туку да можеш да го изработиш со максимален напор (не полесно!).

Неколку пример вежби (гугл): renegade row, push press и слични на нив, ги има милион.

Гуглајте малце и функционален фитнес (functional fitness), многу популарно надвор - не и кај нас.
--- надополнето: 14 мај 2012 во 13:30 ---
У теретаниве по колку е,у Скопје ? под 1300 неможеш да најдеш...

башка,оваков тренинг нема шанса дома да направиш,само медицинска топка ти е 1500 денари,каде ти се тие ѓулињата,јажиња 300 чуда...

скапо е,ама ја би ги дал..
Во теретаните во Цените се од 500 па нагоре, не од 1300.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom