Copa America 2011, Argentina

BakoMevmedoski

Немирен
Член од
30 септември 2009
Мислења
525
Поени од реакции
55
Не прајте муабет како мали деца бе, во репрезентацијата на Аргентина има фудбалери кој според мене не заслужуваат да го носат дресот.

Бурдисо - Многу слабо, Самуел е стопати подобра опција!
Милито - Овој е најслаба алка во тимот, такви киксови таква не сигурност немам видено.
Камбиасо - Со сила игра, нити се одскрива за да добива топка нити нешто друго корисно прави.

Грешките од одбраната : Зошто Самуел кој е еден од најдобрите не игра никогаш за Репрезентацијата на Аргентина? Исто и Гарај, Зошто пак не го земаат Отаменди од Порто?

Грешките од средината : ниту еден Креатор да се немало, Јас разбирам Банега, Маскерано се добри Деструктивци ама џаба ти е кога немаш ниту еден креатор од Типот на Пасторе, Рикелмеи, Лучо Гонзалес Аимар, др.

За нападот немам збор неможе да се кривичи нападот кога средината неможе една акциа да Креира.
Би го издвоил само Лавези кој мора да седи на клупа има 100 подобри од него за прв состав пример Хигуаин. Лавези сношти го гледав мн се залетува напред сам не гледа дали другите трчаат да се одскриат не гледа дали ке отвори простор за другите туку како Теле во Шарена Врата трча само.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Па и да се случи тоа од сите три групи одат првите две и вторите НАЈДОБРОПЛАСИРАНИ поради недостаток на екипи такада веројатно е Аргентина и со трето место да оди понатаму. Како и да е поради големиот број на нерешени мечеви се ќе се решава во трето коло.
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.626
Поени од реакции
10.340
Мене ме чуди зошто во репрезентација не ги земат Аимар и Лучо
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Значи не е проблемот само у формацијата бе, проблемот е и во играчите.

Овој идиотов му рекол на Меси да ја игра истата позиција која ја има у Барса, а нема такви играчи позади него кои би му овозможиле... тоа е ГЛАВЕН проблем на Аргентина. Мора да му ја промени позицијата на Меси. Неможеш да ја имитираш Барса кога имаш таква средина, и посебно не таква одбрана со никакви бекови. Во Барса Алвес и Адриано/Абидал „играат“ крила, овде нема никој таков.

Значи, треба да ја прилагоди формацијата според сите играчи, не според Меси, не е ова Македонија да го е*ам. Дел Боске можеби ја имитираше „вака-така“ на СП, но ги имаше главните играчи за тоа, средниот ред и одбраната, и исто важно имаше квалитетни бекови. Напрај си своја концепција, не пробувај да имитираш некого кога немаш услови за тоа, а имаш услови да направиш екстра тим со друга формација.

Али ако, мене ми одговара овие да се брукаат! :D

Само, Гаго бе... Ризик би било да го ставиш Меси по цела сезона опоравување, а не Гаго, кој олку вкупно минути немаше изиграно за Реал сезонава... :rolleyes:
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.282
Поени од реакции
16.306
Кај се сега тие да кажат дека сеуште се тактизира и намерно првите натпревари се играле претпазливо и без голови?
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Нека страдаат, кога незнаат еднаш да стават тренер на место. Со овја идиотов, џабе им е све.
Па добро бе, две утакмице по ред го игра Камбијасо. Па чуекот у овја две утакмице 4 пута се состае со топка, незнам кј гледа слепецов. Па уште го става Гаго а брка резултат, дечково у последниве две сезоне немоеш да му собереш 3 утакмице дека изиграл.
Габи Милито на клупа одма, Гарај или Пареха на негово место. Гарај би изиграл многу подобро, за тоа сум 100% сигурен, за Пареха незнам.
Па Лавеци и Тевез. Двајцата изгубени, треба шпиц играч а не да игра со 3-ца слични играчи у напад. Откако влезе Игуаин одма се примети разлика, ама за 15 минути и он неможеше ништо повеќе да напрае.

И незнам што му го јада курот толку на Меси. Дечкото си игра стандард, најдобар на терен. Дели топке, дрибла по 3-ца...е сеа друго е што Лавеци и Тевез са изгубени, не им е Меси крив.

Заклучок: Батиста конкурира за дебил на годината, каде што засега води Јонуз...но не му бега многу!
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Higuain​
Di Maria -------Messi------Aguero/Tevez​

Барем ако сака една победа да направи.​
На ПЕС да сигурен сум дека ќе направи победа ама во живо со 4 крајно офанзивни играчи малку потешко.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Зошто бе тешко? Против КОСТА РИКА играат последно коло. Срамота е ова за Аргентина, против такви репрезентации да игра со 3 ДМ!
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.314
Поени од реакции
21.679
Од трибините, за време на натпреварот против Колумбија, се извикувало името на Марадона.
http://www.as.com/futbol/articulo/publico-coreo-nombre-maradona-partido/20110707dasdasftb_6/Tes

Не сум ги слушнал, ама 2-3 пати и јас си се провикнав во 3 саат сабајле: 'Каде си Диего, каде си??'.
Без разлика шо на Светското беше изгубен случај со тактиката Марадона, барем досега нема никакво тренерско искуство... А, Батиста....

Требаше на полувреме Батиста во соблекувалната да им рече: 'Еј, не се заебавајте. Немојте да мислите дека играме Копа Америка. Па, ние играме пријателски натпревар'. Сите што ја следат Аргентина последните години, знаат за што зборувам.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Зошто бе тешко? Против КОСТА РИКА играат последно коло. Срамота е ова за Аргентина, против такви репрезентации да игра со 3 ДМ!
Кажав погоре Аргентина има многу слаба одбрана за да си дозволи 4,5 офанзивни играчи.
Јес да е Коста Рика ама и тие не се фатени во нозете па на некоја контра можат да им го отворат гзот на Аргентинците и да доживеат дебакл.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Абе како офанзивно со 4,кога секој врвен тим игра кава тактика во модерниот фудбал.Ќе има 4 одрана ,2 врвни деструктвци има,бековите послабо ќе одат напред и тоа.Против Коста Рика игра бе да го ебам,треба 4,5 комада да им стегне.Абе јас кажав и пак ќе кажам единствен организатор би требало во овој состав да е Меси,кога веќе не ги зема Лучо и другите.А и да го има пак Меси треба да го игра,зошто таков избор на играчи има,повеќе крилни,неможе да игра Пасторе,Банега или Лавези таму јајца а на клупа да му седат Игуаин и Агуеро.Нека тера пак по свое тој и нека го пуши .!.,ама оваа формација му е најдобра,демек Марадона будала беше што ја играше.
 

VENOM

تعيش حياتك بالطريقة التي
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.664
Поени од реакции
535
Премногу офанзивен состав а слаба одбрана.
Па нема некој екстра квалитет од повиканите за во одбрана , единствено како што спомна некој претходно Маскерано да игра стопер со Гарај но така би ослабнал средниот ред, а Маскерано би бил покорисен на средина да ја прекинува секоја акција на противникот отколку да игра стопер :cautious:
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Со толку звезди во тимот, со толку прочуени имиња Аргентина неможе да победи... И после Марадона им бил крив..
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
Додека играчи како Агуеро,Ди Мариа и Пасторе седат на клупа,а играат играчи како Забалета и Лавеци за кој викате дека бил како Агуеро само што не се правел звезда,Аргентина ќе игра вака.
Шанса не можат да направат,се бранат против Колумбија,само поради среќата што ја имаа вчера не ја изгубија утакмицата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom