CN – Народна Република Кина

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.936
Поени од реакции
35.818
Mojs i so Somalija da sporedis uste po luzerski e :)
Батали ги африканците, тие ќе ги споредуваме со Македонија.

Да е полегитимна споредбата ете беше со Германија, врвот на Европската технологија и индустријализација. Иако по графикот ми личи дека и лузери како Кинезите се поарни од швабите.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.346
Поени од реакции
21.847
Батали ги африканците, тие ќе ги споредуваме со Македонија.

Да е полегитимна споредбата ете беше со Германија, врвот на Европската технологија и индустријализација. Иако по графикот ми личи дека и лузери како Кинезите се поарни од швабите.
Ete luzeri se Evropa go resivme. Ama koi se problemite na Kinezite momentalno i dali mozat da gi resat? Izgleda i kaj zutite ne e sve sjajno.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.501
Поени од реакции
22.968
Ete luzeri se Evropa go resivme. Ama koi se problemite na Kinezite momentalno i dali mozat da gi resat? Izgleda i kaj zutite ne e sve sjajno.
a sto ne e sjajno? od standard pomizeren od mkd dojdoa do moment da si go merat ao germanija....

imaat problemi eden kup, ama mene mi lici deka prilicno dobro gi resavaat. moderniziraat sve i toa prilicno brzo i efikasno. daleku se zad evropa za nekoj raboti ama uglavno toa e zasto evropa imase ogromna prednost prakticno cel eden vek vo koj kina bese utepana...

edno sum siguren igorce za 10 god nema so kina da se sporeduva ger nego so nekoja zatucana kineska provincija tamu kaj ujgurite... kolku brzo oni odat napred tolku zapadnite politicari se gubat u prostorot i vremeto i ja sjebuvaat ekonomijata i cela evropa... zalosno.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.936
Поени од реакции
35.818
Ete luzeri se Evropa go resivme. Ama koi se problemite na Kinezite momentalno i dali mozat da gi resat? Izgleda i kaj zutite ne e sve sjajno.
Од мое искуство (тековно работиме со клиенти од 4 западни земји), ситуацијата е попара секаде (доцнат плаќања, измени во тек на проект и намалување на обем, откажување на цели модули и тн) и вака е повеќе од една година.
Така да не верувам дека ќе има имуни во кризата, ако оди западот надоле ќе го влечи цел свет.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.359
Поени од реакции
12.020






Нели Кина била во загрижувачка позиција, ама Германија и ЕУ моментлано невиден раст имаат.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.098
Поени од реакции
4.878
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.401
Поени од реакции
40.220
Како беше муабетот, не ги бива кинеските возила и само копираат.

The Yangwang U8 is a 1,184bhp plug-in hybrid SUV that can float on water
кинезите озбилно ги сфаќаат електричниве коли и хибридите, државата масовно инвестира и ги помага да успеат. Дури и левел почнуваат да дигаат со развојот на батерии и технологија општо во возилата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.936
Поени од реакции
35.818
кинезите озбилно ги сфаќаат електричниве коли и хибридите, државата масовно инвестира и ги помага да успеат. Дури и левел почнуваат да дигаат со развојот на батерии и технологија општо во возилата.
Единствената причина за да не бидат на секој можен пазар се бирократијата и административните замки што им ги приредуваат низ ЕУ и САД.

Тука гледам им дозволија влез на неколку брендови и газат, врие по улици, а и квалитетот е солиден, и не само ЕВ туку и со бензински мотори.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.501
Поени од реакции
22.968
Единствената причина за да не бидат на секој можен пазар се бирократијата и административните замки што им ги приредуваат низ ЕУ и САД.

Тука гледам им дозволија влез на неколку брендови и газат, врие по улици, а и квалитетот е солиден, и не само ЕВ туку и со бензински мотори.
problemot so random amer i evropeec e deka za kineska roba misli deka seuste e kvalitetna isto kako vo 90tite ili pocetok na 2000tite... na sfaka deka 20 godini pominaa, kina evoluira, podobreni se standardi, naucija od miljon belci sto bea tamu da gi izgradat i kontroliraat fabrikite i deka denes kvalitetot e znacitelno podobren. moze ne e top nivo no koga ke se zeme u predvid cena i proizvod togas se daleku pred site vo recisi sekoja sfera.

danoci, administracija i nedoverbata na zapadnite potrosuvaci mada ova tretoto poleka se menuva e precka za nivna celosna dominacija na bukvalno sekoj pazar kade sakaat da vlezat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom