Chernobyl

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Се закачува со перките на жица од кран.
Се багира целата механизација и роботика, сигурно и пилотот поради проблем не можел да го искоманда хеликоптерот и закачил на кранот. Не праќале неписмени пилоти да фрлаат песок па од онаква почетничка грешка да паднат ничкум, еве еден од нив, Микола Мелник https://en.wikipedia.org/wiki/Mykola_Melnyk пред да се приклучи на ликвидаторите, го вежбал истото во Москва без да знае во врска со што е вежбата.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
The missions that had the most risk associated with them were completed in the first two weeks of the Chernobyl disaster. But later in the response and recovery effort, the crew of one of the Mi-8 was to pay the ultimate price. “Before the accident there were huge cranes around the reactor. After the explosion, some of these were literally hanging in the void without support” recalled Colonel Oleg Chichcov years after the disaster. Chichcov was at the time of the explosion at Chernobyl a Mi-26 helicopter instructor that was dispatched as part of the response effort. “I had been assigned to a mission area, but I refused until the cranes had been made safe.” After Chichcov’s refusal, one of the Mi-8 crews on scene was asked to complete the mission, accepting it and ultimately, never returning.

Многу хеликоптери после уривањето летале над реакторот па никој не паднал.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Мислам, од порано што сум читал, дека се заплеткал во жици ама не сум сигурен. Треба да побарам по нетов.[DOUBLEPOST=1559335802][/DOUBLEPOST]Ова, веројатно. Во кранот или во жиците. Некои претпоставуваат им се слошило од радијацијата на пилотите. Тоа никој навистина нема да го дознае.
https://www.youtube.com/watch?v=zuNtgYtF4FI
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Мислам, од порано што сум читал, дека се заплеткал во жици ама не сум сигурен. Треба да побарам по нетов.[DOUBLEPOST=1559335802][/DOUBLEPOST]Ова, веројатно. Во кранот или во жиците. Некои претпоставуваат им се слошило од радијацијата на пилотите. Тоа никој навистина нема да го дознае.
https://www.youtube.com/watch?v=zuNtgYtF4FI
Може и тоа да биде, членов прв шо ме цитираше убеден е дека му замрзнал роторот на хеликоптерот од радијацијата.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Во видеото падот почнува од 13-14 секунда (видеото од @Ilumious негде 29та секунда), но баш и не можам да се решам што е причината, посебно со оглед на тоа што често во темава носев и погрешни заклучоци :)
Овде пишува дека пред експлозијата имало кранови околу реакторот.
Овде е објаснувањето за разликата од серијата до вистинските настани

The series shows the helicopter colliding with a crane and cascading to the ground — an event that's represented even more dramatically in real-life footage.
Haverkamp said the air movements surrounding the reactor were unpredictable, but what caused the crash "was indeed hitting the crane."
Correction: An original version of this article misrepresented the cause of the helicopter crash in the HBO series.[DOUBLEPOST=1559339466][/DOUBLEPOST]мене ми е почудно што и покрај големиот број добри физичари во СССР, во санација учествува само еден (покрај белорусинката).
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Во видеото падот почнува од 13-14 секунда (видеото од @Ilumious негде 29та секунда), но баш и не можам да се решам што е причината, посебно со оглед на тоа што често во темава носев и погрешни заклучоци :)
Овде пишува дека пред експлозијата имало кранови околу реакторот.
Овде е објаснувањето за разликата од серијата до вистинските настани

The series shows the helicopter colliding with a crane and cascading to the ground — an event that's represented even more dramatically in real-life footage.
Haverkamp said the air movements surrounding the reactor were unpredictable, but what caused the crash "was indeed hitting the crane."
Correction: An original version of this article misrepresented the cause of the helicopter crash in the HBO series.[DOUBLEPOST=1559339466][/DOUBLEPOST]мене ми е почудно што и покрај големиот број добри физичари во СССР, во санација учествува само еден (покрај белорусинката).
Работел цел тим, а белорусинката е измислен лик кој е агрегат на сите физичари кои придонеле.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
Мислам, од порано што сум читал, дека се заплеткал во жици ама не сум сигурен. Треба да побарам по нетов.[DOUBLEPOST=1559335802][/DOUBLEPOST]Ова, веројатно. Во кранот или во жиците. Некои претпоставуваат им се слошило од радијацијата на пилотите. Тоа никој навистина нема да го дознае.
https://www.youtube.com/watch?v=zuNtgYtF4FI
ко шо имам јас па читано, не му бил прв лет над реакторот и самата радијација имала ефект на нивното здравје и можна причина е тоа што му се слошило на пилотот за време на несреќата.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.364
Поени од реакции
7.293
Извонредна серија но со една замерка, да се потрудеа барем дијалозите да беа на руски. Малце без везе ми е да ја слушам бабичката како зборува англиски со баш британски акцент.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Anatoli Zakharov – Fireman
Just after 1.25am, as flames leapt 600ft into the air around the reactor hall, the alarm sounded at Fire Station No 2 of the Chernobyl plant. In the telephone room, the 6ft-square status board, with its hundreds of red lamps – one for every room in the entire complex – suddenly lit up from top to bottom.

On the night crew was fireman Anatoli Zakharov, who had been stationed at Chernobyl since May 1980. It had been an uneventful six years, but Zakharov had seen Reactor No 4 being built, from the inside out. So when he parked his fire engine beside the burning wreckage of the building, and saw the chunks of graphite scattered across the asphalt, he knew there was only one place it could have come from.

‘I remember joking to the others, “There must be an incredible amount of radiation here. We’ll be lucky if we’re all still alive in the morning.”‘

Ако ве интересираат повеќе вакви приказни, бујрум на линков http://www.chernobylgallery.com/chernobyl-disaster/liquidators/ малку подолу почнуваат
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Definitivno kopterot pagja od sudar na perkite u toa kranot.. na vistinskoto video se glea kako perkite se onadeni..
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
Јака последнава епизода, ако сте љубители на комунизмот може и да не ја сакате :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Fucking brilliant.
Ме скрши крајов, ми еба мамата.



Ми начна една тема за злото што ја размислувам у последно време. Цело време злото го сметаме како нешто апстрактно, ѓаволот а-у, а самото зло во животот најчесто ни доаѓа од луѓето. Луѓето полни со его, луѓето што живеат во страв поради закани, желба за моќ/пари, хиерархии...

IT'S CHEAP!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom