Chernobyl

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Го симнав, па од утре (на терен) ќе најдам малку време да го ѕирнам.
Инаку, на 5 мај 1986 ме фати ситен дожд, а јас воопшто не се криев од него. Дури подоцна разбрав дека дождот ќе ја спушти радиоактивната прашина на земјата и треба да се чуваме од него. Досега не ми е откриен карцином, можеби сум имал среќа. Или радијацијата кај нас била слаба.
Ауф не можам ни да замислам, како ти било да живееш наредните неколку месеци со тоа сознание. :/


Кажи ми ти кога имало еве на тв да кажат дека некое невреме што се формирало над украина иде накај нас? Невозможно е од Украина да дојде навака било каков дожд.
Не дожд, туку правта која ја спушта дождот е радиоактивна. Заради дождот околу Припјат е формиран феноменот црвена шума, од радиоактивните честици од облакот дрвата се јонизирани.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Кажи ми ти кога имало еве на тв да кажат дека некое невреме што се формирало над украина иде накај нас? Невозможно е од Украина да дојде навака било каков дожд. И кога прочитав погоре некој пишал уште поголеми глупости:facepalm:
Не реков дека од Украина дошол дожд. Дошла само радиоактивна прашина (ако дошла). Веќе напишав дека според тогашната официјална верзија главнината отишла кон Скандинавија. Кај нас само мал дел.
Факт е дека (со големо задоцнување) нè предупредија да се чуваме од дожд, да не јадеме салата одгледана на отворено, млеко и млечни производи произведени после катастрофата.[DOUBLEPOST=1558637016][/DOUBLEPOST]
Ауф не можам ни да замислам, како ти било да живееш наредните неколку месеци со тоа сознание.
Тогаш ја потценував опасноста од радиоактивното зрачење, па не се грижев многу. Инаку, не неколку месеци, туку неколку години ќе сум живеел во страв. За неколку месеци ништо нема да се случи, бидејќи озрачувањето е слабо.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Еве го видеото од облакот кој е раширен низ цела Европа. На тв кога им текна да известат, рекоа да не јадеме салатки и зеленчук (пролет беше, нели) без да го измиеме не се сеќавам, колку пати. Ние ич не јадевме...само што за празникот бевме по излети затоа што мислам дека не бевме навреме известени. Ова е кому иде, како руски рулет :)
Било како, серијата, со оглед на последиците, е језива.Како и другите инциденти и местасо нуклеарен отпад.
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Факт е дека (со големо задоцнување) нè предупредија да се чуваме од дожд, да не јадеме салата одгледана на отворено, млеко и млечни производи произведени после катастрофата.
Како мал се сеќавам на видео инсерти од миење на зеленчук под силен млаз вода, посебно на салатата, марула ли беше, нешто зелено... Дали беа предупредувања и препораки или сеќавања од настанот преку видео инсерти пуштани по ТВ, не сум сигурен, роден 85та, најверојатно сум го преспал настанот, како и многу други во Југославија. Секој пат кога ќе се спомнеше зборот "Чернобил", не знаејќи ништо околу несреќата, јонизирачка радијација, заштитните мерки... Секогаш името ме асоцираше на нешто гадно, грозно, неубаво, морбидно...

Ако ве има повозрасни, пишете нешто повеќе за реакциите кај нас или општо.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Еве го видеото од облакот кој е раширен низ цела Европа.
Значи сепак главниот удар отиде кон Скандинавија. Кај нас стаса многу подоцна, што значи со доста намалена концентрација на радиоактивна прашина.
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Значи сепак главниот удар отиде кон Скандинавија. Кај нас стаса многу подоцна, што значи со доста намалена концентрација на радиоактивна прашина.
Шведска го пречекала облакот со црвен тепих...
https://www.thelocal.se/20070504/7200
https://www.stralsakerhetsmyndigheten.se/contentassets/66f4f029351d4baea989543f24414795/198612-chernobyl---its-impact-on-sweden
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Ако ве има повозрасни, пишете нешто повеќе за реакциите кај нас или општо.
Јас добро го паметам. Напишав дека со големо задоцнување не предупредија.

А знам и дека мајка ми имаше за фрлање некое старо сирење (произведено пред неколку години), па луѓе од Скопје се караа кој да го купи. Значи дека во Скопје многу посериозно го сфатиле предупредувањето (можеби имале и повеќе информации), кај нас баш многу не обрнувавме внимание. Кравите уште не беа на испаша, вода пиеја од приватен водовод (неконтаминирана) па млекото си го користевме. Салата на отворено кај нас во тој период нема, па животот си течеше безмалку нормално. Потоа јас отпатував на запад (за први мај дојдов дома) па не знам што се случувало понатаму. Мислам дека и понатаму безгрижно си живееле.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Се мислам дали да ја почнам серијава...
Дали е според вистински случки целата серија или има нешто и што не е дел од приказната?
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
@Marick14 Гледај море па ти хахахахаха како да ќе те разочара ако нешто скршнале од официјалните случувања, па и затоа е поинтересна него фикција. На интернет куп информации, од повеќе истражување нема зијан.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Се мислам дали да ја почнам серијава...
Дали е според вистински случки целата серија или има нешто и што не е дел од приказната?
А јас се мислам дали ја има на You Tube. Да ја симнам, па кога сум во „Тунгузија“ можам да ја гледам.
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
531
Поени од реакции
318
Јас добро го паметам. Напишав дека со големо задоцнување не предупредија.

А знам и дека мајка ми имаше за фрлање некое старо сирење (произведено пред неколку години), па луѓе од Скопје се караа кој да го купи. Значи дека во Скопје многу посериозно го сфатиле предупредувањето (можеби имале и повеќе информации), кај нас баш многу не обрнувавме внимание. Кравите уште не беа на испаша, вода пиеја од приватен водовод (неконтаминирана) па млекото си го користевме. Салата на отворено кај нас во тој период нема, па животот си течеше безмалку нормално. Потоа јас отпатував на запад (за први мај дојдов дома) па не знам што се случувало понатаму. Мислам дека и понатаму безгрижно си живееле.
Taka e drugar, jas imav togas 7 godini, starite mi zabranija se so imavme u dvor jagodi, cresi,maruli,se so imase nasadeno da Ne se jade,mislam deka ali ne sum siguren deka I trudnite nekoi apcinja plus im bese preporacano da pijat,bas denes go prasuev stariot za ovie raboti,za ova okolu trudnicite mi spomna Ali ne bese siguren.
Inace jezivo u pm,so ogled deka e vistinska slucka,pamtam Starive ne bea raspolozeni bas toj period,i kaj nas nemalo kojznae kakvi informacii toa vreme, kojznae sto se im se vrtelo u glava, zaebana rabota.
Inace serijata Super,mozebi trebalo da ja praat na Ruski do se zbori

Sent from my Coolpad E502 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Taka e drugar, jas imav togas 7 godini, starite mi zabranija se so imavme u dvor jagodi, cresi,maruli,se so imase nasadeno da Ne se jade,mislam deka ali ne sum siguren deka I trudnite nekoi apcinja plus im bese preporacano da pijat,bas denes go prasuev stariot za ovie raboti,za ova okolu trudnicite mi spomna Ali ne bese siguren.
Inace jezivo u pm,so ogled deka e vistinska slucka,pamtam Starive ne bea raspolozeni bas toj period,i kaj nas nemalo kojznae kakvi informacii toa vreme, kojznae sto se im se vrtelo u glava, zaebana rabota.
Inace serijata Super,mozebi trebalo da ja praat na Ruski do se zbori

Sent from my Coolpad E502 using Tapatalk
Јод ли се апчињата? :Д
 

Kajgana Shop

На врв Bottom