Cenata na nedvizninite vo Skopje vo narednite 5 godini

Член од
20 јули 2016
Мислења
3.154
Поени од реакции
1.395
Isto e, ako imas pari da go kupis treba da si glup da kupis, ako nemas pari i ciljas na kredit pa treba da si glup ako kupis. Pri ovakvi smesno niski kirii so patem ke odat samo nadolu nema apsolutno nikakov esap da se kupuva. Mozebi se isplaka samo ako kupuvas garsonjera, inace kaj pogolemite stanovi soodnosot cena/ kirija e komedii.
Ако нема есап за купување има есап за продавање. Ама до сега немам чуено некој да продал, нормално не ги бројам градежниците тие произведуваат.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.466
Поени од реакции
4.724
@valvoline
Зошто викаш дека соодносот цена/кирија е комедии?
Колку што знам недвижностите имаат вредност колку 20 годишна кирија.
Што значи подобар стан кој што се плаќа 300ев месечно има вредност од околу 70 000ев.
А и таков е горе долу соодносот.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
1.928
Поени од реакции
1.998
Намалување на цените, барем во догледно време, нема да има, напротив, цените ке растат. Еве во Кавадарци цените во новоградба отидоа на минимум 750е а не пак ли во Скопје. Кај нас недвижностите се може би најсигурниот начин човек да затвори пари и нешто да профитира од кирија, секако ако не го фаќа умот со тие пари да врти некоја работа (а повекето не ги фаќа умот). Секој кога има некој вишок на пари наједноставно и најсигурно му е да купи стан и да го издава и ако не повеке ама една плата или пензија да има плус во месецот. Исто така луѓето од внатерешноста кои имаат деца за студирање купуваат стан во Скопје и студирањето им излегува бесплатно па потаоа ако треба и ќе го продадат, цената и да биде иста тој со студирњето секако е во ќар. Побарувачката на станови ке се зголемува бидејќи се менува и начинот на живот.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
4.952
Поени од реакции
2.778
@valvoline
Зошто викаш дека соодносот цена/кирија е комедии?
Колку што знам недвижностите имаат вредност колку 20 годишна кирија.
Што значи подобар стан кој што се плаќа 300ев месечно има вредност од околу 70 000ев.
А и таков е горе долу соодносот.
Koj ti dava be 300e kirija kaj nas? Moze samo na nekoj stranec i sl so dlabok gep, eventualno na studenti pa si ja delat kirijata (ama 3 meseci ke ti e prazen) ili nesto so dalavera drzavata da plaka kirija. Inaku se trazat stanovi so max 150e kirija, a i poeftino. Za stan od 40-50m2 i stan od 70-100m2 nema nikskva razlika vo pazarnata vrednost za kirija, mozebi max 50e mesecno, a ovoj e duplo poskap. A kolku tesko e da najdes siguren kiragija e toa e veke drug problem. Kolku ima so se ispozaklaa kiragiite po pola god smetki ne plakale, gi isklucuvale od struja i ovie se priklucuvale nazad na crno i sl gluposti, koga ce izbegaat na gazdite im ostanuvaat kaznite i neplatenite smetki.[DOUBLEPOST=1559124631][/DOUBLEPOST]
Намалување на цените, барем во догледно време, нема да има, напротив, цените ке растат. Еве во Кавадарци цените во новоградба отидоа на минимум 750е а не пак ли во Скопје. Кај нас недвижностите се може би најсигурниот начин човек да затвори пари и нешто да профитира од кирија, секако ако не го фаќа умот со тие пари да врти некоја работа (а повекето не ги фаќа умот). Секој кога има некој вишок на пари наједноставно и најсигурно му е да купи стан и да го издава и ако не повеке ама една плата или пензија да има плус во месецот. Исто така луѓето од внатерешноста кои имаат деца за студирање купуваат стан во Скопје и студирањето им излегува бесплатно па потаоа ако треба и ќе го продадат, цената и да биде иста тој со студирњето секако е во ќар. Побарувачката на станови ке се зголемува бидејќи се менува и начинот на живот.
Vo kavadarci mozda malce zivna radi drexl, ama kolku so znam stanovite se po 400-500e m2, vo okolnite sela kuki ima za bespari.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
1.928
Поени од реакции
1.998
Koj ti dava be 300e kirija kaj nas? Moze samo na nekoj stranec i sl so dlabok gep, eventualno na studenti pa si ja delat kirijata (ama 3 meseci ke ti e prazen) ili nesto so dalavera drzavata da plaka kirija. Inaku se trazat stanovi so max 150e kirija, a i poeftino. Za stan od 40-50m2 i stan od 70-100m2 nema nikskva razlika vo pazarnata vrednost za kirija, mozebi max 50e mesecno, a ovoj e duplo poskap. A kolku tesko e da najdes siguren kiragija e toa e veke drug problem. Kolku ima so se ispozaklaa kiragiite po pola god smetki ne plakale, gi isklucuvale od struja i ovie se priklucuvale nazad na crno i sl gluposti, koga ce izbegaat na gazdite im ostanuvaat kaznite i neplatenite smetki.[DOUBLEPOST=1559124631][/DOUBLEPOST]
Vo kavadarci mozda malce zivna radi drexl, ama kolku so znam stanovite se po 400-500e m2, vo okolnite sela kuki ima za bespari.
Живнато е Кавадарци, и не е само длекслмајер причината, има многу други компании кои функционираат.... За 400-500е можеш да најдеш некој стан во многу стара зграда и кој ке треба да го реновираш, односно треба на купопродажната цената да додадеш уште минимум 10.000е за нови врати и прозори, кујни, купатила, инсталации, глетување... и на крајот пак да имаш стара градба. Додека за нов стан ти велам дека нема да најдеш испод 750е квадрат. Ако си од Кавадарци или го познаваш, еве во новите згради кај салата партизан, каде мислам дека повеке и нема слободни станови, цените беа од 700е нагоре, зависно од станот а сега во новите згради кои се прават на истото место цените се и поголеми.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.084
Поени од реакции
7.879
А Скопје ќе поефтинело. А кука плаче народ, немал пари. А не давале плати, немало субвенции...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
4.952
Поени од реакции
2.778
А Скопје ќе поефтинело. А кука плаче народ, немал пари. А не давале плати, немало субвенции...
Kad tad ke sekne, pocna veke i od Skupi masovno da se bega nadvor, od nadojdeniot zivot i multikulti guzenjeto na suvo. Mislam deka ciglarite veke se krstat na kosovska okupacija cekaat na ljockite da navalat na nivnite pozlateni cigli, eve i avtopatot so imeto na plemenskiot glavonja otide murtinjo sveceno da go otvori namesto avtopatot da stip
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.466
Поени од реакции
4.724
Не знам јас каде има стан за 150 евра, а да е во подобра населба. Сигурно нема стан кој што се плаќа 150евра месечно да има пазарна вредност од 70к+ евра.
Ти ја кажам пресметката. Другари кои што живеат во Скопје веќе 10+ години плаќаат кирија од 250+ евра. Ете на 250 да заокружиме, 3000евра годишно. 20години по 3000 евра = 60 000 евра. Цената е горе долу таа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.154
Поени од реакции
1.395
Не знам јас каде има стан за 150 евра, а да е во подобра населба. Сигурно нема стан кој што се плаќа 150евра месечно да има пазарна вредност од 70к+ евра.
Ти ја кажам пресметката. Другари кои што живеат во Скопје веќе 10+ години плаќаат кирија од 250+ евра. Ете на 250 да заокружиме, 3000евра годишно. 20години по 3000 евра = 60 000 евра. Цената е горе долу таа.
Толку е окулу 4/100 годишно поврат на средства од кирија. Да земаш кирија и парите во банка да ги ставаш за 20-25 години ќе има х2 квадратура.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
4.952
Поени од реакции
2.778
Не знам јас каде има стан за 150 евра, а да е во подобра населба. Сигурно нема стан кој што се плаќа 150евра месечно да има пазарна вредност од 70к+ евра.
Ти ја кажам пресметката. Другари кои што живеат во Скопје веќе 10+ години плаќаат кирија од 250+ евра. Ете на 250 да заокружиме, 3000евра годишно. 20години по 3000 евра = 60 000 евра. Цената е горе долу таа.
Koj i kade be plaka 250e? Toa ti e suma pogolema od min. plata vo drzaviceto. Zborime za pazarna kirija, ne nekoj drzaven kriminal i sl. Na koj standard? Se so e nad 150e dreme dodeka ne se simne cenata. Za 150e kolku sakas stanovi imas vo site delovi na sk od 40-70m2. Mozebi samo vo centar e troa poskapicko so ne znaci deka i na tie im e sigurna kirijata.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
16 април 2014
Мислења
4.466
Поени од реакции
4.724
Koj i kade be plaka 250e? Toa ti e suma pogolema od min. plata vo drzaviceto. Zborime za pazarna kirija, ne nekoj drzaven kriminal i sl. Na koj standard? Se so e nad 150e dreme dodeka ne se simne cenata. Za 150e kolku sakas stanovi imas vo site delovi na sk od 40-70m2. Mozebi samo vo centar e troa poskapicko so ne znaci deka i na tie im e sigurna kirijata.
Центар
50кв за 220е на прв спрат
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.345
Поени од реакции
188
Koj i kade be plaka 250e? Toa ti e suma pogolema od min. plata vo drzaviceto. Zborime za pazarna kirija, ne nekoj drzaven kriminal i sl. Na koj standard? Se so e nad 150e dreme dodeka ne se simne cenata. Za 150e kolku sakas stanovi imas vo site delovi na sk od 40-70m2. Mozebi samo vo centar e troa poskapicko so ne znaci deka i na tie im e sigurna kirijata.
ти бато колку немаш поима од тоа како се живее и колку одат кириите во Скопје алал нека ми ти е, ако за 150евра ти најдеш стан 50+ квадрати, во центар, карпош 1-2, пристојно среден, а да не биде шупа, ќе те частам што сакаш. Прво информирај се малце а не да пишуваш како тебе ти одговара. ;)
 

Xibalba

Punctum vivimus
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.718
Поени од реакции
10.210
Центар
50кв за 220е на прв спрат
Центар
55кв за 170е на прв спрат моите го издаваат станот откако си заминав. Опцијата им беше или 170-180е издаден на фамилија преку цела година, или за 200е на 2 студент(к)и 9-10 месеци во годината.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
3.266
Поени од реакции
2.008
Центар
55кв за 170е на прв спрат моите го издаваат станот откако си заминав. Опцијата им беше или 170-180е издаден на фамилија преку цела година, или за 200е на 2 студент(к)и 9-10 месеци во годината.

neka go davaat na studenti a preku leto daj go na airbnb.[DOUBLEPOST=1559300977][/DOUBLEPOST]cenite u sk ke si tapkaat u mesto ko sto sekogas bilo... vo mkd nema likviden pazar za nedviznina i osven ako nekoj nema zort ne prodava, a tie sto gradat i imaat imaat ili pari ili vrski da drzat a da ne prodavaat. stan vo mkd se kupuva za da imas komocija da si go sredis kako sakas i da zivees kako sakas. za investicija ako e na dobra lokacija cena sekogas ke mu zemes...
 

Xibalba

Punctum vivimus
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.718
Поени од реакции
10.210
neka go davaat na studenti a preku leto daj go na airbnb.
Стари луѓе се, не се разбираат од технологии ко airbnb, плус треба екстра ефорт за менаџирање ако се нафатат. Не би сакал да ги малтретирам на тие години, не е зорт.
 
На врв Bottom