Castle Rock

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.604
Серијава мора да има своја тема. Значи мора, дефинитивно! Ќе го сфатите тоа уште по само неколку епизоди, ама епизода 8 е таа со која ќе го потврдите, без двоумење. Ама ај, да почнеме од почеток.

screen-shot-2018-02-01-at-9-39-13-am.png

Castle Rock е хорор-мистерија anthology серија на Hulu, креирана од Сем Шоу и Дастин Томасон, а базирана на местата и ликовите од романите на Стивен Кинг. Продуцирана пак е од извонредниот Џеј Џеј Абрамс. Во тој состав, не можеш да не ја споредиш со некој спој на Lost, The Leftovers и Carnivale, и тоа по само неколку епизоди. Во главните улоги ќе ги видите Андре Холанд, Мелани Лински, Бил Скарсгард и Сиси Спејсек. Дејството се случува во измислениот град Castle Rock во Мејн, САД. Тоа е градот во кој се наоѓа на сите нам добро познатиот Shawshank затвор и каде се случуваат многу убиства, мистерии и надприродни нешта. Не би сакал да откривам никакви детали за дејството во воведново мислење, само можам да кажам дека е една епска приказна за доброто и лошото. И за едно место во кое ова второто почнува да победува.

Серијата е полна со метафори, алузии, мистерии од типот на оние од Lost, па и The Leftovers, и прикази на нешта кои честопати ќе ве останат подзинати со мислата: what the fuck I just watched... И триста прашалници во главата.

Останува уште финалето од првата сезона, па кој не ја фатил со ред, има време да нѐ стигне - секако ова се проголтува без застанување, во 1 ден.

Серијата е обновена за втора сезона.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Супер се одвива сезоната, евај чекам финалето.
Искрено бев скептик дека не секогаш добро се изработени книгите според Кинг, ама оваа уште ми го држи вниманието.

Заедно со Sharp Objects, серии кои ми го одбележаа најмногу лето 2018.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.604
Искрено бев скептик дека не секогаш добро се изработени книгите според Кинг,
Ама ова не е според книга на Кинг, туку според места, ликови и случувања во сите негови романи.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
за мене оваа серија е "едвај солидна".
Онака, доволно заразна и мистерична да ја изгледаш, ама не е wow.
Slightly overrated, реално.
Мислам дека фактот што е базирана на Стивен Кинг и дава огромен boost.
Ќе видиме понатака, има простор да изненади, не викам не.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Klise horror and triler tropes, nerealni akcii od strana na likovite koa nikoj irl ne bi naprail takvo nesto i najloso.. Jumpscares. Komunisticki poteg (classless).

Ali...

Solidna produkcijai dobra akterska ekipa. Dobra. Ali that Bill Skarsgard. ..

:shook:

Pustam sledna...
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Klise horror and triler tropes, nerealni akcii od strana na likovite koa nikoj irl ne bi naprail takvo nesto i najloso.. Jumpscares. Komunisticki poteg (classless).

Ali...

Solidna produkcijai dobra akterska ekipa. Dobra. Ali that Bill Skarsgard...

:shook:

Pustam sledna...
И нигерот исто.
Актерската екипа е одлична.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom