C#.NET

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Најверојатно имаш конфликт во namespace-ot, пробај целото квалифицирано име да го користиш
System.Web.Security.Roles.AddUserToRole
работи!! :cuc::vozbud:Фала ти. Тоа е кога 8 души работат преку тим фондејшн. Како викаат:
If debugging is the process of removing software bugs, then programming must be the process of putting them in.
Ја ќе да сум второто :D.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Пак јас :D.(asp) Имам еден проблем со href="#" значи имам само # оти ми е dropdown јава скрипта а и ми е <li> оти имам имплементирано некои готови класи од bootstrap, цело ова ми е во мастер страна во која ми функционира нормално само на default-ната страна, но кога ја имплементирам мастер страната на други .aspx страни сместени во други фолдери, # предизвикува да ми се враќа на defualt-ната aspx. Прашањето ми е како да ја зачувам моменталната локација оти a href не треба да ме однесе никаде, односно само да го предизвика drop-down-от, во прилог кодот и скрин шот за да бидам прецизен за што мислам.
Код:
 <li class="dropdown">
                <a href="#" class="dropdown-toggle" data-toggle="dropdown">Registar<b class="caret"></b></a>
<ul class="dropdown-menu">
    <li><a href="~/Roles/Agent/AgentRegistrationForm.aspx" runat="server">Agent</a></li>
     <li><a href="~/Roles/Manager/ManagerRegForm.aspx" runat="server">Manager</a></li>
</ul>
    </li>
upload_2015-6-27_16-10-10.png
EDIT: Не би работело и со моментална локација, бидејќи само ќе ја рефрешира. Треба нешто што ќе предизвика ништо :cool: :icon_lol:.
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
EDIT: Не би работело и со моментална локација, бидејќи само ќе ја рефрешира. Треба нешто што ќе предизвика ништо :cool: :icon_lol:.
Алтернатива на href="#" e href="javascript:void(0);", само не знам дали ти врши работа. Пробај па кажи.
ПС. Стварно не сфатив што сакаш да направиш.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Алтернатива на href="#" e href="javascript:void(0);", само не знам дали ти врши работа. Пробај па кажи.
ПС. Стварно не сфатив што сакаш да направиш.
Не функционира пак. Значи работи нормално како на скриншотот мени-то, ама на другите страни не функционира drop-от туку кога ќе стиснам на Register(а href="#") ме враќаше назад кон Default.aspx наместо да се отвори drop-от како кај Default.aspx со понудени опции Manager и Agent. Ама најверојатно нема врска href-от туку некој проблем е со мастер страната или bootstrap скриптите.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Пробај со (од стековерфлоу)
<a href="#" onClick="return false;">
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Сега па се клика на него не прави redirect на Default.aspx, ама пак не се гледа drop листата Agent и Manager. Не е до href, мора да е до библиотеките или мастер. Некаде најверојатно конфликт ми јавува. Ова е во мастер така да ако на Default-ната работи зошто не би работела и на другите :toe:
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
оти a href не треба да ме однесе никаде, односно само да го предизвика drop-down-от, во прилог кодот и скрин шот за да бидам прецизен за што мислам.
Ако не треба да те носи никаде, тогаш зошто користиш а таг? Може и со спан да си завршиш работа
<span class="dropdown-toggle" data-toggle="dropdown">Registar<b class="caret"></b></span>
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Сега па се клика на него не прави redirect на Default.aspx, ама пак не се гледа drop листата Agent и Manager. Не е до href, мора да е до библиотеките или мастер. Некаде најверојатно конфликт ми јавува. Ова е во мастер така да ако на Default-ната работи зошто не би работела и на другите :toe:
href="javascript:;"
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Ако не треба да те носи никаде, тогаш зошто користиш а таг? Може и со спан да си завршиш работа
<span class="dropdown-toggle" data-toggle="dropdown">Registar<b class="caret"></b></span>
ама bootstrap е многу класи се зависни и како родители на овие се јавуваат многу други кои најверојатно го иземнуваат само а тагот, пробав и со спан го дава празно, ќе најдам на нет друга скрипта за мени-то, само поради ситна неисправлива грешка за мене потрошив 2 дена. Тоа е :kafence:.
href="javascript:;"
не
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Го решив проблемов, почетничка грешка. Преку мастер страната сум ги повикувал js и bootstrap скриптите а тие имаат различна локација за другите aspx страни кои се наоѓаат во други фолдери и не ја пронајдувало локацијата :гик::facepalm:.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
zdravo na site.dali moze nekoj da mi kaze vo c# so wf aplikacija, kako e mozno so tcp client, server, da se pritisne
kopceod client i toa copce da go poika kopceto od serverot, preku mreza. na primer ako vo client imame kopce
so ime button1, i da receme deka vo server imame kopce so ime button2. e sega, ako go pritisneme kopceto button1,
toa kopce, preku mreza da go povika odnosno da go clicne kopceto od serverot button2
i seto toa da se slucuva preku mreza. vi blagodaram mnogu. pozdrav.
 
Член од
19 септември 2015
Мислења
11
Поени од реакции
0
Zdravo na site. Jas sum IV god sredno sega pocnuvame so Delphi,no kako sto citam po forumov bilo za dzabe trosenje vreme.Planiram da se zapisam na KNI pa nekoj vas sovet koj pr. jazik bi bilo korisno da go sovladam malce od malce ?? Predhodnite godini ucev C++ i Pascal.
P.s : Pratete i nekoj link od kade bi mozel da naucam :)
Vi blagodaram :)
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Zdravo decki,

skoro pocnav da go ucam C#, pa edno prasanje: ideja za nekoja ednostavna aplikacija za pocetnik kako mene? sto pravevte vie na pocetok? :D Fala mnogu
 

Kajgana Shop

На врв Bottom