C#.NET

Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
zdravo na site. se obiduvam da napravam edna mala programa so c#. sakam so wireles da postava konekcija od pc do smatfon. taa konekcija da bide offline ne preku internet. kako da go storam toa. ako moze pomos mlku. vi blagodaram mnogu. pozdrav.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Здраво дечки, имам еден проблем во кои ми треба вашиот совет. Значи накратко, имам мало игриче во кое преку тастатура движам лабела - поставена на тајмер, кога лабелата ќе стигне до другата лабела која исто така се движи во зависност од тајмерот треба да се предизвика некој настан.

Има ли некој идеа како можам да проверам кога 2 лабели се поклопуваат(hover) во визуелно C#, ама да не е mouseHover оти се движам преку тастатура и при тоа двете лабели се динамички односно се движат преку отчукувањето на тајмерот?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Ова личи дека со jQuery може да го решиш, ако ти е веб решение.

var label1 = $("#element1");
var position1 = label1.position();
var label2 = $("#element2");
var position2 = label2.position();
if (position1.left === position2.left && position1.top ===position2.top){
alert('Poklopuvanje');
}
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Ова личи дека со jQuery може да го решиш, ако ти е веб решение.

var label1 = $("#element1");
var position1 = label1.position();
var label2 = $("#element2");
var position2 = label2.position();
if (position1.left === position2.left && position1.top ===position2.top){
alert('Poklopuvanje');
}
:cool: да беше јаваСкрита ама Вин-Формс ми е, се утепав од барање неможам да најдам :busi:.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@Have an ice day

Не сфатив точно што сакаш да правиш пошто спомна еднаш движење на лабели со тастатура..а потоа движење со тајмерот..
Во секој случај проверката за тоа дали се поклопуваат лабелите ќе ја направиш во функцијата што се повикува со тајмоерот... позизијата на елементот се чита од label.Location.X ili Y
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
@Have an ice day

Не сфатив точно што сакаш да правиш пошто спомна еднаш движење на лабели со тастатура..а потоа движење со тајмерот..
Во секој случај проверката за тоа дали се поклопуваат лабелите ќе ја направиш во функцијата што се повикува со тајмоерот... позизијата на елементот се чита од label.Location.X ili Y
Лошо се изразив. Со тајмерот отчукував време во кое преку тастатура само му давав правец(нагоре,надоле,лево , десно ) да се движи лабелата, т.е се движи со помош на тајмерот.
Така го решив ова само заборавив да пишам. Во право си, единствено тоа ми беше логично и ми успеа на крајот. Ја проверував апсолутната вредност на движењето на мојата лабела(lblCovek) и останатата лабела(lblZolta) на X,Y оската т.е
Код:
 private void timer1_Tick(object sender, EventArgs e)
        {

if ((Math.Abs(lblZolta.Location.X - lblCovek.Location.X) <= 50) && (Math.Abs(lblZolta.Location.Y - lblCovek.Location.Y) <= 50))
{

//game over

}
}
 
Последно уредено:

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Уште нешто :D, некој идеа како ова да го средам во релативна патека. За да работи и на друг ком.

Код:
 System.Media.SoundPlayer sp = new System.Media.SoundPlayer(@"C:\Users\GG\Desktop\finki\labor1\MovingObject\MovingObject\Zvuk\kopce-zvuk.wav");
 sp.Play();
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
Уште нешто :D, некој идеа како ова да го средам во релативна патека. За да работи и на друг ком.

Код:
 System.Media.SoundPlayer sp = new System.Media.SoundPlayer(@"C:\Users\GG\Desktop\finki\labor1\MovingObject\MovingObject\Zvuk\kopce-zvuk.wav");
sp.Play();
Дoдaди гo вo resources
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Дoдaди гo вo resources
Го имам на 3 места :icon_mrgr:, во солушнот, во фолдерот Zvuk и во Resources. Еден куп примери пробав од нет, никако да го управам. Апсолутната работи ама релативна никако.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
Го имам на 3 места :icon_mrgr:, во солушнот, во фолдерот Zvuk и во Resources. Еден куп примери пробав од нет, никако да го управам. Апсолутната работи ама релативна никако.
Грешиш нешто...
Десен клик на проектот, add > component > resources file
Во Resource1.resx кликни add resource > add existing file

Во кодот
Код:
SoundPlayer music = new SoundPlayer(Resource1.music1);
music.Play();
*music1 e името на фајлот во resources
И треба да додадеш using System.Media;

Проверено работи :)
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Грешиш нешто...
Десен клик на проектот, add > component > resources file
Во Resource1.resx кликни add resource > add existing file

Во кодот
Код:
SoundPlayer music = new SoundPlayer(Resource1.music1);
music.Play();
*music1 e името на фајлот во resources
И треба да додадеш using System.Media;

Проверено работи :)
:oleee: Фала ти ептен, ја упраив.Ја пак у фолдерот рисорсес :facepalm:, не сум знаел за ова рисорс како фајл (y).
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Некој asp.net да се разбира од доделување улоги на новокреирани корисници, поточно класата Roles, оти на нет цела ден пребарувам ништо не најдов.
Не ми ја чита иако ги имам вклучено потребните библиотеки и додадено улоги преку ASP.NET Configuration.
Код:
using Microsoft.AspNet.Membership.OpenAuth;
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Web;
using System.Web.Security;
using System.Web.UI;
using System.Web.UI.WebControls;
На default креиран проект работи и го чита методот AddUserToRole а на овој кои што работиме на team foundation server не работи. Нез колку сликава може да помогне ама тоа е :D.

Untitled.png
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Некој asp.net да се разбира од доделување улоги на новокреирани корисници, поточно класата Roles, оти на нет цела ден пребарувам ништо не најдов.
Најверојатно имаш конфликт во namespace-ot, пробај целото квалифицирано име да го користиш
System.Web.Security.Roles.AddUserToRole
 

Kajgana Shop

На врв Bottom