C#.NET

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Код:
Private Sub Button1_Click(sender As System.Object, e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
        Dim linii() As String = TextBox1.Lines
 
        'прва проверка - број на линии
        If linii.Count <> 3 Then
            MsgBox("Треба да внесете точно 3 линии")
            Exit Sub
        End If
 
        'втора проверка - број на броеви по линија
        For i = 1 To 3
            Dim brojkiArr() As String
            brojkiArr = linii(i - 1).Split(" ")
            If brojkiArr.Length <> 5 Then
                MsgBox("Во линијата број " & i & " треба да внесете точно 5 бројки")
                Exit Sub
            End If
            For x = 0 To brojkiArr.Length - 1
                If Not IsNumeric(brojkiArr(x)) Then
                    MsgBox("Во линијата број " & i & " има внесено небројна вредност")
                    Exit Sub
                End If
            Next
 
            'трета проверка - ред 3 позиција 2
            If i = 3 And brojkiArr(1) <> 9 Then MsgBox("На втората позиција во линија број 3 треба да го внесете бројот 9")
        Next
 
    End Sub
... за превод мислам дека ќе можеш да се снајдеш ...
Ова што тие <> само Visual Basic се користи или кај сите јазици?
Btw јас би користел != :)
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Ова што тие <> само Visual Basic се користи или кај сите јазици?
Btw јас би користел != :)
Да тоа е оператор за проверка на нееднаквост во VB (се користи и кај други јазици). Еквивалентен оператор во C, C#, PHP и други е операторот != ... но тој не „проаѓа“ во VB.
Генерално нема многу мака во преводот од VB во C# барем јас без проблем работам во двата (иако очигледно прво VB ми доаѓа да го напишам), но ете, барем малку да се помачи во решавањето :)
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Да тоа е оператор за проверка на нееднаквост во VB (се користи и кај други јазици). Еквивалентен оператор во C, C#, PHP и други е операторот != ... но тој не „проаѓа“ во VB.
Генерално нема многу мака во преводот од VB во C# барем јас без проблем работам во двата (иако очигледно прво VB ми доаѓа да го напишам), но ете, барем малку да се помачи во решавањето :)
Фала многу :) многу ми помогнаа :)
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Ај некој да ми помогне, значи прв пат почнав да работам на нешто поголемо во C#. Е сега, ми терба кога поминувам со маусот врз копчињата да испушта еден звук, кој трае пола секунда, и во исто време да ми се менува бојата на копчето, а кога ќе го тргнам маусот да се врати првичната боја.

Е сега, се тоа го направив со Mouse Hover и Моuse Leave евентите, ама ми функционира прилично споро.. Значи ако поминам малку побрзо со маусот врз копчињата ништо не се извршува. Постои ли некој друг начин да го средам, или ова е максимумот? :)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ај некој да ми помогне, значи прв пат почнав да работам на нешто поголемо во C#. Е сега, ми терба кога поминувам со маусот врз копчињата да испушта еден звук, кој трае пола секунда, и во исто време да ми се менува бојата на копчето, а кога ќе го тргнам маусот да се врати првичната боја.

Е сега, се тоа го направив со Mouse Hover и Моuse Leave евентите, ама ми функционира прилично споро.. Значи ако поминам малку побрзо со маусот врз копчињата ништо не се извршува. Постои ли некој друг начин да го средам, или ова е максимумот? :)
Не сум сигурен, ама претпоставувам дека проблемот е во начинот на вчитување на аудио фајлот или пак до неговото извршување.

Проблем 1:
Аудио фајлот го вчитуваш во истата функција за евентот Mouse Hover и бидејки му треба време да го вчита аудио фајлот затоа малце покасно го пушта аудиото.
Решение за ова ти е да го вчиташ аудио фајлот горе во конструкторот и потоа само да го извршуваш во функцијата за евентот Mouse Hover, али ова решение незнам баш колку е добро бидејки ќе ти троши меморија (и без тоа C# само по себе си арчи многу безвезе меморија).

Проблем 2:
Користиш готова компонента од самиот едитор односно компонентата Windows Media Player која исто така побавно се извршува и затоа касни со извршувањето на аудиото. Решение за ова ти е да користиш екстерна библиотека или DLL само не ми текнува точно како одеа овие работи, одамна немам чепкано во C#.

Ако не е ниеден од двата проблеми, кажи повеќе детали па ваљда ќе најдеме некое чаре. :)
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Не сум сигурен, ама претпоставувам дека проблемот е во начинот на вчитување на аудио фајлот или пак до неговото извршување.

Проблем 1:
Аудио фајлот го вчитуваш во истата функција за евентот Mouse Hover и бидејки му треба време да го вчита аудио фајлот затоа малце покасно го пушта аудиото.
Решение за ова ти е да го вчиташ аудио фајлот горе во конструкторот и потоа само да го извршуваш во функцијата за евентот Mouse Hover, али ова решение незнам баш колку е добро бидејки ќе ти троши меморија (и без тоа C# само по себе си арчи многу безвезе меморија).

Проблем 2:
Користиш готова компонента од самиот едитор односно компонентата Windows Media Player која исто така побавно се извршува и затоа касни со извршувањето на аудиото. Решение за ова ти е да користиш екстерна библиотека или DLL само не ми текнува точно како одеа овие работи, одамна немам чепкано во C#.

Ако не е ниеден од двата проблеми, кажи повеќе детали па ваљда ќе најдеме некое чаре. :)
Не само вчитувањето, и извршувањетп треба да биде средено ... аудиото да се извршува во посебна нишка зошто во спротивно пак ќе има чудно задоцнување.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Не само вчитувањето, и извршувањетп треба да биде средено ... аудиото да се извршува во посебна нишка зошто во спротивно пак ќе има чудно задоцнување.
Временски интензивните операции фрли го да се извршуваат во посебен тред а ивентите шо ги спомнуваш користи ги само за контрола.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Не сум сигурен, ама претпоставувам дека проблемот е во начинот на вчитување на аудио фајлот или пак до неговото извршување.

Проблем 1:
Аудио фајлот го вчитуваш во истата функција за евентот Mouse Hover и бидејки му треба време да го вчита аудио фајлот затоа малце покасно го пушта аудиото.
Решение за ова ти е да го вчиташ аудио фајлот горе во конструкторот и потоа само да го извршуваш во функцијата за евентот Mouse Hover, али ова решение незнам баш колку е добро бидејки ќе ти троши меморија (и без тоа C# само по себе си арчи многу безвезе меморија).

Проблем 2:
Користиш готова компонента од самиот едитор односно компонентата Windows Media Player која исто така побавно се извршува и затоа касни со извршувањето на аудиото. Решение за ова ти е да користиш екстерна библиотека или DLL само не ми текнува точно како одеа овие работи, одамна немам чепкано во C#.

Ако не е ниеден од двата проблеми, кажи повеќе детали па ваљда ќе најдеме некое чаре. :)
Вака, проблемот не е само во доцнењето на аудио фајлот, туку и менувањето на бојата на копчето. Читав некаде по интернетов дека може да се намали доцнењето на Mouse Hover евентот, ама никако не успеав тоа да го направам. Ми треба баш како mouse hover на веб страница што работи. Имам направено цела математика на 2Д игра, 80% ми е реализирана и функционална, и сега сум заглавен на дизајнот, мора да постои некое решение за ова...

Временски интензивните операции фрли го да се извршуваат во посебен тред а ивентите шо ги спомнуваш користи ги само за контрола.
Стварно не те разбирам.. Не го познавам јазикот толку многу, работев во C++, ама сега ете ми дојде идеја да направам нешто визуелно, па воедно и го учам c#..
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Член од
21 ноември 2009
Мислења
29
Поени од реакции
11
Ај некој да ми помогне, значи прв пат почнав да работам на нешто поголемо во C#. Е сега, ми терба кога поминувам со маусот врз копчињата да испушта еден звук, кој трае пола секунда, и во исто време да ми се менува бојата на копчето, а кога ќе го тргнам маусот да се врати првичната боја.

Е сега, се тоа го направив со Mouse Hover и Моuse Leave евентите, ама ми функционира прилично споро.. Значи ако поминам малку побрзо со маусот врз копчињата ништо не се извршува. Постои ли некој друг начин да го средам, или ова е максимумот? :)
Користи го MouseEnter евентот за да го решиш проблемот со доцнењето со менувањето на бојата на копчето.
За звукот, ако користиш Windows Media Player компонента не ти требаат тредови.
 

Whathell

Unspoken!
Член од
4 март 2007
Мислења
56
Поени од реакции
1
Мислам дека не сретнав ваков проблем, па затоа однапред ме извинете за дуплиот пост (ако го има).
Вака, имам програма во C# која се врзува со MySQL база преку Wamp (нарочно користам Wamp, бидејќи имам Windows 7 и ми е 64bit-ен и единствено Wamp-от нуди 64bit-на верзина на овие програмчињата за php, mysql, localhost...) И да, верзијата ми е Microsoft Visual C# 2010 Express.
Се врзувам до базата рачно (бидејќи се отепав од барање на интернет и никако преку визардот да го опраам - ако воопшто може?), поточно се врзувам преку следниве команди
private MySql.Data.MySqlClient.MySqlConnection connection = new MySql.Data.MySqlClient.MySqlConnection(); //konekcija
private MySql.Data.MySqlClient.MySqlDataAdapter data = new MySql.Data.MySqlClient.MySqlDataAdapter(); //adapter
connection.ConnectionString ="server=localhost;"+ "database=xxxxx;"+ "uid=root;"+ "password=;"; //konekciski string
try
{
connection.Open(); //otvoranje na konekcijata
MySql.Data.MySqlClient.MySqlCommand command = connection.CreateCommand(); //sozdavanje query
command.CommandText = "SELECT * FROM data"; //prvicno query za listanje na tabelata
data.SelectCommand = command; //izvrsuvanje na query od bazata
DataSet dataset = new DataSet(); //C# proceduri, pravenje na dataset kompatibilnost za gridview
data.Fill(dataset, "sample_data"); //polnenje na dataset
dataGridView1.DataSource = dataset; //postavuvanje na datagrid kon dataset
dataGridView1.DataMember = "sample_data"; //i koj set na podatoci da se ispisuvaat

}
и го полнам dataGrid1 со податоците во базата и си се испишуваат супер, така како шо си треба
...е сега ПРОБЛЕМОТ! ---->
ако сакам јас да внесам податоци во базата, ги внесувам со командите
string comm1 = "INSERT INTO data (хххх, хххх) VALUES ('Abcdef', 'Абвгдѓ')";
MySql.Data.MySqlClient.MySqlCommand command = connection.CreateCommand(); //sozdavanje quer
command.CommandText = comm1;
command.ExecuteNonQuery();
овие “првите“ латиничните карактери ги внесува супер, ама нашиве кириличните никако, па ми ги претставува како прашалници... Па овде барам да ми помогне некој доколку знае како


Е сега историјат на тоа што се имам направено и пробано:
ПРВО: го користам PhpMyAdmin за дизајнирање на базата, за поставување на вредностите (Varchar, int и такви работи...) и преку него ако ги внесам саканите вредности си се внесува океј и се прикажува океј. Имам испробано и со php да се испратат овие податоци иии се испраќаат преку соодветно query, ама во базата изгледаат вака Драган, додека после ако ги вчитам преку пребарувач што има код да ја чита базата, ги вади нормално (ЗАБЕЛЕЖИ дека неможам да пребарувам соодветно низ базата доколку се вакви карактерите)
ВТОРО:го сменив типот на податокот од Varchar во Text.... ама не бива
ТРЕТО: го менував collation на табелата еден мал милион пати od windows cyrilic 1251 general до bin, до utf8 unicode ci (case insensitive)... и верувајте ми кога ви викам дека ги сменив веројатно сите кирилични варијанти што ги поддржува базата ама не бива
ЧЕТВРТО: го менував енџинот на базата, првично користи MylSAM, па го ставив InnoDB и што ли знам не... не бива
ПЕТТО: го менував текстот што го испраќам од C# во стилот
string commm2 = commm1.Replace("Драган", "\u0414 \u0440 \u0430 \u0433 \u0430 \u043D");
излезен стринг и соодветен Unicode хексадекаден код
-----------------------------------------
byte[] comm22 = Convert.FromBase64String(commm1);
string commm3 = Encoding.UTF8.GetString(comm22);
конверзија во бинарно (во случајот може да се гледат и декадно во дебаг моуд) бејс 64 па во УТФ8... ама и тоа не бива
ШЕСТО: воопшто да не работам со стринг променлива, туку вака директно со текст во заградите на командата
СЕДМО: додавања на мајмунчиња однапред, соодветни наводници, запирки .... скоро сите варијанти се испробани
... и што ли уште не, што не сум ни запомнал, па да го истурам овде

Па ако може некој да ме разбере прво, па да ми помогне, би му бил многу благодарен. Всушност благодарам однапред за вашето време што ќе го истрошите да го прочитате ова и да поразмислите и/ли се сетите на некоја идеја.
Поздрав
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Истиот проблем се јавува и во PHP ... таму се решава со:
mysql_query( "SET NAMES utf8", $conn );
mysql_set_charset("utf8", $db_connection);

Значи на конекцијата треба да и дефинираш дополнително дека треба да пука во utf-8. Ова чисто како насока што да бараш на нет.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.070
Поени од реакции
11.434
ако сакам јас да внесам податоци во базата, ги внесувам со командите
string comm1 = "INSERT INTO data (хххх, хххх) VALUES ('Abcdef', 'Абвгдѓ')";
Си пробал ли со оваа варијанта:
string comm1 = "INSERT INTO data (хххх, хххх) VALUES ('Abcdef', N'Абвгдѓ')";
 

Whathell

Unspoken!
Член од
4 март 2007
Мислења
56
Поени од реакции
1
Истиот проблем се јавува и во PHP ... таму се решава со:
mysql_query( "SET NAMES utf8", $conn );
mysql_set_charset("utf8", $db_connection);

Значи на конекцијата треба да и дефинираш дополнително дека треба да пука во utf-8. Ова чисто како насока што да бараш на нет.
-Ова не ни знаев дека може така, ќе пробам бидејќи и јас мислам дека таму некаде е проблемот, па и затоа многу пати го манипулирав УТФ-8 на самиот стринг (кој ја испраќа командата)

Си пробал ли со оваа варијанта:
string comm1 = "INSERT INTO data (хххх, хххх) VALUES ('Abcdef', N'Абвгдѓ')";
-И ова првпат го среќавам + не ни знам што прави додатното 'N' пред кириличната вредност :), ама исто ќе го пробам...

Ќе ви пишам ако нешто од ова успее, сега се фокусирав на друг проблем во меѓувреме, па да го завршам прво ова другото...
Ви благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom