Bushcraft

Член од
12 јуни 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, нов сум на форумов па сакав да прашам нешто во врска со место за кампување и палење логорски оган. Во темата ''Кампување со шатор'' веќе напишав па си велам и тука да прашам. Да не должам, имате ли некое предлог место за неколкудневно кампување во природа, и секако сакав да прашам нешто во врска со оганот, односно дали смее/не смее секаде да се пали(и нешто околу законите на таа тема). Благодарам многу.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.263
Поени од реакции
1.471
Сега уште нема забрани за палење оган, во јули-август обично има забрани.
Место ќе си одбереш сам, каде и да биде не оставај траги (отпад). На заминување нека биде почисто од кога си дошол.[DOUBLEPOST=1561183970][/DOUBLEPOST]
Za ostvaruvanje na idejata za leten Bushcraft kamp ke mora da sme barem 6-7 ludje za da se realizira. Nema da ima objavi na fb, slucuvanjeto ke bide vo Nacionalen park, i ako se odi po procedura ke trebaat dozvoli od ministerstvo, toa e nesto sto nema da go dobijam.
Kotizacija ke se placa, mestoto ke bide vo suma pokraj protocna voda. Za tie sto ke se predomislat vo tekot na vecerta ke ima opcija da prenocat vo nekoja vikendicka, so moja pridruzba do kolata, no za toa ke treba prethodno da se rasprasam za cena za nocevanje. Sepak ne znam kako bi se odnesuval nekoj vo temno koga zam deka vo istata suma ima zverovi pogolemi od kuce I volk (znaeme za koe zivotnoto se raboti) mora da ima beckup plan.
Tie sto me znaat podobro ja znaat I lokacijata @bojadva :)
Вчера почна летото, па да видиме дали ќе има доволно заинтересирани :) .
 
Член од
12 јуни 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Сега уште нема забрани за палење оган, во јули-август обично има забрани.
Место ќе си одбереш сам, каде и да биде не оставај траги (отпад). На заминување нека биде почисто од кога си дошол.[DOUBLEPOST=1561183970][/DOUBLEPOST]
Вчера почна летото, па да видиме дали ќе има доволно заинтересирани :) .
Благодарам многу за одговорот!
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.263
Поени од реакции
1.471
Не е нож, firesteel е:
20190930_184107.jpg


20190930_184030.jpg .

Лесно се пали оган со овие, само треба добро подготвено гориво за да почне.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.276
Поени од реакции
764
Заврши летово.. не напраивме некој заеднички кампинг.. или склопивте организација па не се фалите? .))
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.263
Поени од реакции
1.471
Заврши летово.. не напраивме некој заеднички кампинг.. или склопивте организација па не се фалите? .))
Јас чекав некој да се пријави....бадијала чекав.

Како и да е, еве слики од викендов, огнот е запален со Firesteel, најбитна е припремата за палење оган со него.

IMG_2443.JPG

IMG_2444.JPG

72888492_569880386886675_4710846934867247104_n.jpg

73016959_781356708950471_506302809415614464_n.jpg .
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
7.212
Поени од реакции
4.233
Прв пат слушам за ова хоби...
А нели сите овие работи се изучуваат во извидничките кампови, одреди!?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
7.212
Поени од реакции
4.233
Во кои градови?
Има во повеќе градови, имаат активности, е сега сигурно извидници има во помал број него ли пред многу години, ама нема врска со прашањето - Дали имаат некаква сличност!?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.263
Поени од реакции
1.471
Во мојот град немало извиднички одред веројатно од времето на партизаните :) .

Извидничките одреди претпоставувам се наменети за децата да се во природа и да се дружат.

"Бушкрафт", не е баш за деца, сепак овде шатор не се користи, и треба убаво да се работи со нож, пила, секира.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.263
Поени од реакции
1.471
Последно уредено:
Член од
10 декември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво дечки, знам дека кампувањето не е исто со bushcraft но морав да најдам некој форум за консултација. Летово планирам да одам со уште двајца другари на кампување но немам вреќа за спиење. Која би била најпогодна за летно време, јас најдов една и беше со comfort temperature од 10 до 15 мислам. Доколку знаете некое по мирно место за кампување во шума слободно пишете.:)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.263
Поени од реакции
1.471
Здраво дечки, знам дека кампувањето не е исто со bushcraft но морав да најдам некој форум за консултација. Летово планирам да одам со уште двајца другари на кампување но немам вреќа за спиење. Која би била најпогодна за летно време, јас најдов една и беше со comfort temperature од 10 до 15 мислам. Доколку знаете некое по мирно место за кампување во шума слободно пишете.:)
Може и без вреќа, подлога за доле ти треба, тие како тенок сунѓер што се. Ќебе ќе ти заврши работа, ако трпиш волна земи волнено.
Со шатор или без?
Помирно место за кампување во шума е секогаш што подлабоко во шумата :) .
 
На врв Bottom