Bushcraft

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од Dr. Wish, 29 ноември 2014.

 1. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.204
  Допаѓања:
  1.363
  На зима тешко, минус 20 има сега таму. Никаков оган нема да овозможи спиење на раат на дебел минус.
  Минатата зима зеде два животи на планина, јас никако нема да водам со мене во вакви услови.
   
  На Gandradelic му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Gandradelic

  Gandradelic Banderash

  Член од:
  31 март 2014
  Мислења:
  1.224
  Допаѓања:
  730
  Shto se sluchilo minatata godina ? Imalo takov kamperski sluchaj do sega nekoj da pochine od hipotermija,tuka kaj nas ? Nemam spieno na tolku minus no sakam da experimentiram i vo takvi nikakvi uslovi da napravam uslovi.
   
 3. bojadva

  bojadva

  Член од:
  9 март 2011
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  20
  Обрати му се на дечково, спиеше во шатор на -70 и нешто во сибир.
  https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=l1noUh2NrLI


  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На Gandradelic му/ѝ се допаѓа ова.
 4. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.204
  Допаѓања:
  1.363
  Трагедијата со смртта на Калина и Александар на Кожув. Тоа беше планинарење, но сепак зима си е зима.
   
 5. Gandradelic

  Gandradelic Banderash

  Член од:
  31 март 2014
  Мислења:
  1.224
  Допаѓања:
  730

  Epten ekstremno e , mislam deka sve zimsko da oblecham nema da izdrzhi - 70 , nemam kredibilitet:)
  Da pochnam prvo so - 10 / 20 pa da vidime kako kje pasira na telo, um i duh.
  --- Споено дупло мислење, 23 декември 2018 ---
  Na kolku imate spieno na najniska temperatura ?
  I koj e rizikot da se fati hipotermija, ako se spie vo prosechen shator, vrekja ( dve vrekji + kebe), izomat , naoblechen full so zivri, pantaloni, dzemperi, fantomki, shalevi, kapi,jakna?
  + da ima dobar zhar na 4 metri od shatorot ? + eventualno svekja vo shatorot ?
   
  Последно уредено: 23 декември 2018
 6. Волчко

  Волчко

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  299
  Допаѓања:
  392
  Доколку си во шатор мораш да пазиш од кондензација бидејќи може опремата прими влага и да смрзне (во екстремни услови).
  Најбитно е да се знаеш дали си "топол или ладен спијач" на македонски нема некој превод односно човек кој со помалку облека се загрева и тој што со повеќе и треба да си сам процениш колку ти треба облека бидејќи ќе смрзнеш или ќе се препотиш.

  Битна е вреќата за спиење и тука нема штедење и правење математики и треба да правиш разлика при читање на температурите односно долната граница на вреќата значи дека пример на -10 степени нема да умреш од студ но нема да ти биде удобно во НИКОЈ СЛУЧАЈ затоа гледај ја горната или средишната граница додатно на тоа секоја вреќа ја губи својата излолативна вредност што повеќе стои компресирана во вреќата за чување и затоа препорачуваат скапите вреќи за спиење да се чуваат надвор од компресионата вреќа.
  Има и вреќи за спиење кои се "crush proof" одосно можеш да ги чуваш спакувани и без проблем паќ ќе грејат како нови од фабрика.

  Едно ќе ти кажам БАТАЛИ војнички системи за спиење тие се добри за да преживееш,а не да уживаш така што можеш да ги користиш но во други ситуации односно помалку екстремни.

  Доколку имаш навистина квалитетна вреќа за спиење не ти треба ѕиври,капи,шалови и што не знам туку обични пижами да кажеме или некаква долна облека.
   
  Последно уредено: 23 декември 2018
  На Gandradelic му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Gandradelic

  Gandradelic Banderash

  Член од:
  31 март 2014
  Мислења:
  1.224
  Допаѓања:
  730
  Ubavo pishano bate Volchko. Bushcraft wisdom e retka stvar a tuka kaj nas retki se tie koi praktikuvaat vakvi hobinja opshto, a najdobro bi znaele obucheni lugje za toa - specijalci, vojska.
  Zatoa bi sakal struchni mislenja da se pushtat na temava za da nauchime neshto povekje , nie civilite koi glumime specijalci idejkji po mrakovite i se chelichime duhovno i fizichki.:)
  Lichno koga idam na vakvi ekskurzii, celokupniot ishod mi prichinuva zadovolstvo bidejkji idam so ne tolku soodvetna oprema i se sveduva na experimentiranje.
  Mnogu dobar e filingot koga na -15 praish logorski ogan, vrtish dobro meso na stap i piesh domashna rakija i vino. Takvoto iskustvo nema parichna vrednost ... toa e za mene mnogu skupa i retka stvar. :)
  Inache imam vrekja koja vo leto na niski temperaturi e ladno, taka da use edna vrekja kje treba da spojuvam sho e slichna samo ednava e obichna MONT od 2000ta , i edna mumja eftina obichna , ushe edno kebence i hotel so ***** za siromashni kje bide legloto.
  Zdravje ponatam kje se pochestam so nekoja shampionska.
   
  На <K A F E R> му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bobac

  bobac

  Член од:
  21 март 2013
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  42
  Нова комбинација IMG_20190107_140358.jpg
   
  На survived, Ska Maniac, Gandradelic и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.204
  Допаѓања:
  1.363
  Дечки, сезона е на сокот од бреза.
   
  На Dr. Wish, Ska Maniac, batitit и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  717
  Вакви коментари ретко се ценат. ^
   
  На Dr. Wish и Macedonian97 им се допаѓа ова.
 11. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.204
  Допаѓања:
  1.363
  Имам чувство дека 2-3ца од форумов знаат што сум напишал :confused:.
   
  На Dr. Wish и EDCer им се допаѓа ова.
 12. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  404
  Допаѓања:
  266
  Да заокружиме на 5? :(
   
  На Dr. Wish и EDCer им се допаѓа ова.
 13. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  717
  Како па ќе те разберат иљадниците уникатни гости што немаат профили туку само читаат :D.
   
 14. survived

  survived

  Член од:
  12 мај 2019
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  1
  www.textfiles.com/survival
  има интересни текстови, стари
  --- Споено дупло мислење, 13 мај 2019 ---
  Да не пишувам во две теми посебно, дали може да се направи петиција за да се смени закон или додаде/смени член за носење на некој вид нож и за оган во планина?
  Пример фолд без кочница до Хмм. и да се користи скара или камења и земја околу оганот пола метро/метро.
   
  Последно уредено: 13 мај 2019
 15. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.204
  Допаѓања:
  1.363
  А кој ти забранил да носиш нож на планина па макар и фиксен. За во град е друго.
  За огнот е зезнато. Има многу подметнати пожари. Љубителите на планината секогаш внимаваме, но законот мора да е ист за сите. Впрочем огнот и на метро знае да направи пожар.
   
  На Dr. Wish и Macedonian97 им се допаѓа ова.

Сподели преку: