Big Brother England. Контрола или подобар живот?

Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
179
Во Англија има 4 милиони камери по улиците. Тие го снимаат секое движење, секое непочитување на правилата, па дури и постојат вработени оператори кои ги опоменуваат луѓето кои би прекршиле некое правило (фрлање на ѓубре на улица, пушење на недозволено место, итн)
Сега, не им беа доволни овие камери, па измислија нешто ново. Подвижни, скоро нечујни камерчиња, вградени во мали хеликоптерчиња. Тие се движат, може да се на неколку метри над вашата глава и, да не ги забележите дека се тука.

И, повторно, и тоа им е малку, па, во сите ресторани, пабови, дискотеки, ставаат едно апаратче кое го чита отисокот од прстите, и вашата ДНК и со тоа го запишува вашиот идентитет. Сите кои се дојдени да прават проблеми во пабовите - на овој начин, би се запрашале дали да направат проблем, а предтоа да си го дадат својот идентитет.

На овој начин прекршувањето на законите е намалено за 4 пати, според полицијата, но, сепак 60% од народот смета дека на овој начин им се загрозува приватноста и правото на слобода.

Што мислите. Дали овој начин е вистинскиот да се стави точка на криминалот, вистинскиот начин за подобар живот или е контрола на народот во Англија?
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Точка на криминалот да се стави НЕ....нема никакви шанси да се прекине криминалот има милион начини за да се изврши кривично дело.
Да се контролира фрлањето на ѓубре и пушењето цигари на недозволени места може:) ама некако смешно ми е тоа
Исто така се добива и оној господски акт I am watching you кој е тотално против човековите права. Ќе се удри на сеир претерано, разни клипови ќе излегуваат со гафчиња на ситна раја народ.
Повредувањето т.е. забранување на слободно движење доаѓа ова,нели за секој човек најубавото нешто е СЛОБОДАТА? Епа сега слободата ќе биде прекината со камериве, луѓето ќе шетаат со некој одреден страв.
Нели е малце грдо да знаеш дека некој те гледа баш тебе, во моментот кога ти си го чепкаш носот? Или кога јадеш? Гаднооооо, и дефинитивно е само контрола ставањето на камерите
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.571
Поени од реакции
13.164
Првпат слушам за оваа работа но ништо чудно оти англичаните се тро :pop:...

Само едно ќе кажам сите припаѓагаме на еден Човечки род и ептен е РеЗЗЗилско ваква поделба да има ( нагледувачи и надгледани-јас така го сфаќам ова ) ...
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Дефинитивно контрола над народот. Целосна нарушеност на приватноста, некој да ме гледа што нарачувам и што јадам. Буквално да немам мир и приватност, да не можам да уживам во одредени моменти.
Каде е тука слободата на движење и правото на интимност? Нели е тоа сквернавување на основните човекови права?

Не мислам дека е некој начин да се спречи криминалот. Можеби ќе се намали стапката на криминалните дејствија но никогаш нема да биде постигнат ефектот кој сакаат да го постигнат. Може да постигат само револт кај граѓаните бидејќи никој не сака да биде надгледуван.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.410
Катастрофа невидена. Секој мој чекор да биде сниман? Глупости невидени. Ниту ќе се спречи криминалот, ниту ништо.

Инаку јас би се осеќала катастрофално и глупаво некој да ми е позади петиците цело време, па и со камера да било тоа.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Во америките е уште полошо, но мора да се жртвува приватноста ако сакаме безбедност. После нападите од 9/11 ништо не е како што беше.

Ч)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.410
Во америките е уште полошо, но мора да се жртвува приватноста ако сакаме безбедност. После нападите од 9/11 ништо не е како што беше.

Ч)

А да не е намален криминалот и опасноста со тоа што поствуваат вакви камери?

Не.

Се уште читаме по весниците каква е таму ситуацијата.
Затоа сметам дека е ептен дебилно да се поставуваат насекаде камери.
Ако не па, нека дојдат кај мене дома да постават камери и таман ќе биде све.:nerv:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Ко се нервира? :)


Знаеш има добра документарна емисија пред некое време ја емитуваа на DISCOVERY SCIENCE, ако си ја гледала ќе ги забележиш благодетите од употребата на оваа технологија во секојдневниот живот.

Еве само кратко инфо. Темна уличка во Менхетен, навидум бурно место кое никогаш не спие и насекаде е полно со луѓе, но во 2 часот после полноќ се слуша истрел. Прво, поставениот рецептор за слух го чисти сигналот од другата бука(викотници, пукање на гума, паѓање на остри предмети), идентификува истрел од огнено оружје.
Се пресметува радиус во кој може да се наоѓа напаѓачот(местото од каде е испукан куршумот). Се вклучуваат камерите на околните бандери, се скенира областа... се пуштаат звуци за тревога, а преку ГПС се лоцира најблиската полициска патрола и се информира за настанот. Сето ова се случува во рок од 5 секунди.

Сега јасно ти е?
Ваквите револуционерни технологии ни овозможува многу работи, наше е да ги искористиме.

Ч)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
179
Точно и јас сум со слично мислење на Јове.

Единствено би било лошо доколку таа технологија се злоупотреби. Кажав 60% се против, но се задоволни од намалувањето на криминалот. Останатите 40% велат: „Се додека моите податоци останат ТАЈНА а јас сум примерен граѓанин - нека ме снимаат - немам ништо против
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Врти сучи ама апсолутна слобода не е можна, тоа може само ако се вратиме да живееме во дивината (нецивилизирано)...некој ќе рече дека тоа е можно со анархијата .Ама нивната идеологија..преку безредие да се дојде до ред...како би изгледал редот тогаш ако се сите слободни да прават што сакаат.
па така да ...со настанокот на првата цивилизација, се губи апсолутната слобода на граѓаните кои се дел од било кој општествен систем.и кога било што ќе се спротивстави на таа формација (државата),истата ќе одговори со цел да се заштити самата себе си и нејзиното постоење.па дури и по цена на индивидуалноста на нејзините членки ако тоа е неопходно.
еби му мајката...ама општеството има да ни изгледа баш како од некој С.Ф филм, со тотална контрола врз приватноста на секој од нас.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Најблиску до она што мислам дека ќе биде е филмот Екилибриум.
Нема емоции, нема човечност, нема приватност се е строго дефинирано, однапред определено.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.410
Најблиску до она што мислам дека ќе биде е филмот Екилибриум.
Нема емоции, нема човечност, нема приватност се е строго дефинирано, однапред определено.
Е па тоа е она што највеќе го мразам.
Нека иде у бестрага и технологија и криминал, ако треба се околу мене да биде сиво, ладно, како камен, без емоции, се да е дефинирано, па уште на крај однапред дефинирано!

Ууууууууууууууууу!:nerv::uf:
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
179
А, драга моја Крејзи ин лав, треба да ти е јасно нешто: дека така добро ќе не исперат (не мислам на НАС толку идните генерации) што воопшто нема да ни е чудно тоа да живееме во такво општество.

Еве ги британците, се побунија еден месец -два, можеби ќе трае ова неколку години, и ашш... ќе ги убедат дека така мора да биде. Нивните деца, ќе се родат во едно такво општество каде контролата ќе биде нормална работа, и ќе ги слушаат приказните за минатото, wild wild west, каде секој ден имало криминалци, каде секој ден се случувале убиства, каде секој ден се случувала корупција... и ќе се чудат како што сега се чудиме кога гледаме некој western каде излегуваат на дуел на плоштад и кој е побрз пиштолџија го убива другиот.

Тоа ти е...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.410
Ние луѓето, жителите на ова општество, можеме да спречиме да дојде до тоа...Да не научат да немаме емоции?
Се сомневам дека ќе успеат тоа да го избришат...
Ако ние се залагаме за работите кои ги сакаме, тогаш нема да има потреба да не брише некој, зашто ќе бидеме сигурни во нашите чувства и емоции...
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Јас може сум досаден т.е. знам дека сум :))), но се присетив на филмот ''О за Одмазда'' се сеќава ли некој на пораката во филмот? :)


Same shit.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom