Big Brother England. Контрола или подобар живот?

Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
179
Ех, да беше само тој филм.... има еден куп филмови каде главна порака е Dim Spiro, Spero, или „додека дишам се надевам“, но на сите треба да ни е јасно...

Во тие филмови е претставено тоа општество до некои маргини, крајни граници на контрола, крајни граници на беземоционалност, на 100% продуктивност.

Не верувам ни дека тоа би можело да настане, но самите сме свесни дека се се менува. Беше пред 17 години комунизмот? и помина бидејќи така како што се искористуваше ни ги ОГРАНИЧУВАШЕ и скратуваше нашите права. Кој се избори за да го нема? Народот! Дојде капитализмот. Сега првенствено, им се изгуби правото на општеството да го контролира народот. А тие тоа не го сакаат. Чекор по чекор, колку и да се противиме, ќе успеат да наметнат некое друго општество, некое ново општество. И на тоа ќе дојде крај... но само прашањето е кога...

во секој случај... ќе го добиеме оној ефект за кој некој спомна: watched и watchers...

Верувајте ми, прашање е на време...
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
564
Податоков не е изненадувачки. А, личната слобода е веројатно нешто што постои само во нашите глави. Обично чувствувам голема одбивност кон параноидни теории на заговор, но убедена сум дека години и години наназад сме контролирани и повеќе од ова. Фактот дека ваквото надгледување искочило на виделина пред јавноста е само назнака дека тој систем е одлично разработен и дека ќе добива на димензија во иднина. Ни праќаат само порака дека е време да почнеме да се помируваме. И сакале или не ќе мораме. Како што спомена Димитар, вревата кај англискиот народ ќе потрае уште малку, а потоа молк. Верувам дека за извесно време дури и сами ќе го бараат присуството на своите мали шпиунски играчки за да се чувствуваат сигурно.
Не, не ми се допаѓа идејата дека секој мој чекор е ставен на дисплеј. Веднаш ми проработуваат механизмите за презервација на интегритетот кои велат, стој ова те деградира како индивидуа. Но, сега, кога ова го доживувам како наметната промена. А, доколку во иднина осетам дека овој систем навистина помага да бидам заштитена, веројатно нема да се бунам, туку напротив ќе чувствувам потреба за истиот. Не затоа што сум кукавица и мирна овца во стадото, туку затоа што така функционира човекот. Секоја промена го плаши и збунува но, после доволно долго време ја прифаќа и ја смета за природна сосотојба. А пред се, тука е фактот дека "големите" го решиле тоа. Наше(во случајов) е да се прилагодиме и да гледаме да го извлечеме максимум полезното. Друга варијанта нема.За жал.
'84, here we come!
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Па да знаев дека ме надгледуваат супериорни битија и сакаат да бидам с среќен и безбеден е ок. Но, некој алчен кретен кој се пази јас да не станам алчен кретен - нејќам.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Е па тоа е она што највеќе го мразам.
Нека иде у бестрага и технологија и криминал,ако треба се околу мене да биде сиво,ладно,како камен,без емоции,се да е дефинирано,па уште на крај однапред дефинирано!

Ууууууууууууууууу!:nerv::uf:
Убаво ти е на компјутер со јака конфигурација, брза интернет конекција, нокиа ваков таков модел, кола со 6 ејрбага, 10 звучници и цд? бојкотирај ги тие производи, ќе ја бојкотираш технологијата, таа ќе нема пари да се финансира, и ете ти зелен живот во природа :)

Сами си го кроиме начинот на кој што живееме, затоа нема право да кењаме по него. Ако некој сака зеленило, нека иде во село да живее:)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.410
Убаво ти е на компјутер со јака конфигурација, брза интернет конекција, нокиа ваков таков модел, кола со 6 ејрбага, 10 звучници и цд? бојкотирај ги тие производи, ќе ја бојкотираш технологијата, таа ќе нема пари да се финансира, и ете ти зелен живот во природа :)

Сами си го кроиме начинот на кој што живееме, затоа нема право да кењаме по него. Ако некој сака зеленило, нека иде во село да живее:)
Од сите наведени работи, јас само компјутер и интернет користам.:)

Технологијата е ок, доколку се работи за побрзо ширење на информации или за напредок во медицината, НО во никој случај тоа не значи дека мене треба да ми се меша у штипки!(т.е приватен живот:))
 
M

**MEMORY**

Гостин
Добро, тоа Енглезите таму слушнале ли за слобода у движење? Мислам дека :nenene:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Од сите наведени работи,јас само компјутер и интернет користам.:)

Технологијата е ок,доколку се работи за побрзо ширење на информации или за напредок во медицината,НО во никој случај тоа не значи дека мене треба да ми се меша у штипки!(т.е приватен живот:))
Технологијата и те како е пробивање на приватноста.
Пази финта. Во административното пано на истиов овој форум, регистрирана е IP адресата на кога си логирана. Таа ип адреса, според времето, може да се провери во Мт.Нет датабазата и да се добие твојот домашен телефон, кој што претпоставувам гласи на име на некој од твоите родители. Тоа име гарант е регистирано и во МВР...вадење лична карта, пасош, молба некоја, што ти ја знам што. Значи chain reaction на некој начин. Нас тоа ни изгледа како ВАУ...чудо некое, дека кај нас системите ни се така направени да само во мрежа се читаат, а интернет мрежа јок.
Во Англија, тоа фино лепо си работи како што и е наменето. Секој џандар со име и презиме, ако сака може да провери лицето кога последен пат бил на забар. Поврзани им се системите во мрежи, на национално ниво.

Тоа е нормална работа...дека тие информации се чуваат во тајност. Нема рушење на приватност.

П.С и космофон горе доле ни руши приватност со тоа што снима дел од разговорите на претплатниците :) само што ете..тоа некој не го знае...
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
A dali nekoj od vas go gledal Zeitegeist???
Dodeka ne go poglednete filmot ne vi praam muabet!!! :):):)

Ne zaebancija na strana, filmot e ludilo, znachi tek togash ke vi stane jasno kon shto se stremi svetov pochnuvajki od zapadot... Jas se vchudonevidiv, mislam sum slushal nekoi predpostavki deka toa bilo taka i site znaeme barem eden del od neshto shto e prikazano vo filmot, ama kako go sintetizirale toa, svaka im shast!!!

[media]http://youtube.com/watch?v=7uVw5XSWbjA&feature=related[/media]
eve vo vrska so sledenje i nadgleduvanje, pa povelete :)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
179
Британската компанија „ThruVision“ развила камера која може да гледа под облеката на луѓето и тоа од далечина од 25 метри, пишуваат британските медиуми.

Камерата користи технологија на „пасивно снимање“ и тоа со помош на природните електромагнетни зраци. Сепак, како што наведуваат дизајнерите таа не открива „одредени делови“ од телото.

Уредот првично бил дизајнирана за потребите на воздухопловството и астрономите и тоа со цел да им овозможи да гледаат низ облаците, но креаторите подоцна увиделе дека камерата би можела да се прилагоди и за гледање низ облека.

Иако ова е значителен напредок во безбедносната индустрија, критичарите се се погласни дека Британија станува „надгледувано“ општество,
особено откако за камерата се заинтересираа безбедносните служби кои планираат да ја постават на различни јавни места, тргнувајќи од железничките станици и аеродромите па се до трговските центри.

 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
31
hehe, The Big Brother is watching you. Ne e cudno, ekstremni rezimi baraat ekstremni sredstva
Mikrochipovite se realnost odamna, naivni glupavi roditeli im go vgraduvaat na deca so obrazlozenie "ako mi go kidnapiraat deteto ke znam kade e"...

mnogu treba da se zamislime kade odime...

A dali nekoj od vas go gledal Zeitegeist???
:)
во последно време многумна го спомнуваат тој филм.

филмот е само аматерска копија на „оригиналите“ :)

има многу подобри видео материјали и книги, кои се занимаваат со истата или слична проблематика.

така да, дури вие шо сте запнале за zeitgeist не ги гледате другите филмови, не правам муабет со вас :р

odete na videogoogle, i barajte filmovi od Alex Jones (Terrorstorm, EndGame, toa se dvata "najnovi", ne e loso da se razgledaat site ;))

I David Icke

i uste nekolku avtori

pozdrav
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
31
Ко се нервира? :)


Знаеш има добра документарна емисија пред некое време ја емитуваа на DISCOVERY SCIENCE, ако си ја гледала ќе ги забележиш благодетите од употребата на оваа технологија во секојдневниот живот.

Еве само кратко инфо. Темна уличка во Менхетен, навидум бурно место кое никогаш не спие и насекаде е полно со луѓе, но во 2 часот после полноќ се слуша истрел. Прво, поставениот рецептор за слух го чисти сигналот од другата бука(викотници, пукање на гума, паѓање на остри предмети), идентификува истрел од огнено оружје.
Се пресметува радиус во кој може да се наоѓа напаѓачот(местото од каде е испукан куршумот). Се вклучуваат камерите на околните бандери, се скенира областа... се пуштаат звуци за тревога, а преку ГПС се лоцира најблиската полициска патрола и се информира за настанот. Сето ова се случува во рок од 5 секунди.

Сега јасно ти е?
Ваквите револуционерни технологии ни овозможува многу работи, наше е да ги искористиме.

Ч)
se cini tebe nishto ne ti e jasno :)

ili ke ti se razjasni, ili ne, treto nema.

inace, bash bi sakal da ti go vidam liceto i da ti go slushnam mislenjeto da si ti toj nekoj vo nekoja temna ulicka, i ti izleguva, ti pravi b00m, se palat svetlata, ama tebe ti se spushta zavezata, dete.

ne mislis deka ke bese podobro site tie miljardi da se investiraat vo edukacija i vo vrabotuvanje na tie koi pravat b00m vo tesni ulicki na razni menhetni?

ili vekje ti go izmile mozocheto?
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Не.

Убаво е што си следбеник на М. Л. Кинг, ама поголеми граѓански права, вработување, едукација на младината и слично, денеска?

Не, вторпат.

Ако веќе си замислил да се кандидираш за претседател на САД, треба друга кампања да форсираш. Би требало да си доволно паметен да знаеш на кои карти да играш. Ако не, еве јас да ти ги кажам адутите... да, де. Адутите. Џандар(повлекување од Ирак), деветка(борба против тероризам), кец(поголеми права на малцинствата), десетка(намалување на даноците) после можиш да играш и со осумка, пошто партнерот најверојатно ќе има бељот или ромбељот во него. Ако не чувај ги за цакање и тоа...
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
31
ајде објасни како камери и акустични сензори ќе ти помогнат тебе, ако некој ти акни нож или пиштол?

или битно покажа дека знајш бељот? (т.е., да пукнам, ама на мое да е :))

објасни зошто мислиш дека вложување на пари во контрола и тоталитарен режим се поефикасни од вложување средства и труд во едукација и спречување на криминалот, наместо негова превенција.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Ако било пишано да добијам нож во грб или зрно олово, не ми помага ни камера ни рецептори на звук. АМА, уште помалку би ми помогнало ако знам дека едукацијата на младите е на повисоко ниво. Јебига, судбината била таква.
Демек ако се вложува повеќе, се едуцира населението, нема да има некој кој ќе го наруши сето тоа? Мора да има таков, едноставно мора... балас, рамнотежа, црно-бело, добро-лошо, јин-јанг.

Колку и да се труди човек, колку и да вложува и инвестира, секогаш ќе има црни офци во стадото... одметници, луѓе на кои поголемо сатисфакција им е одземањето на животи отколку стекнување со солидно образование. Сепак едно нешто почитувам кај случајот кој што јас го бранам и подобар од твојот. Психолошкиот фактор... страв, почит. Ако знае дека сите модерни каубои чија цел ја спомнав погоре, се осудени на иста судбина, нема да има муда да пробува и тој да го стори истото. Бар таму ме носи логиката, ако мислиш дека е поинаку, повели...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom