Australian Open 2019

Кој ќе го освои Australian Open 2019?

  • Novak Djokovic

    Гласови: 7 36,8%
  • Kei Nishikori

    Гласови: 0 0,0%
  • Lucas Pouille

    Гласови: 2 10,5%
  • Milos Raonic

    Гласови: 0 0,0%
  • Stefanos Tsitsipas

    Гласови: 0 0,0%
  • Rafael Nadal

    Гласови: 10 52,6%

  • Вкупно гласачи
    19
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
У ниеден универзум тоа освен ако новак не ја откаже, вчера баш бев убеден дека или ќе има шлакање у 3 сета за саат време или откажување од јапонецов, се изнаигра на туров, знаев дека нема шанса да издржи а не па поготово со новак кој у секој поен те цеди.
Ноле кај имаше премал коефициент, па и тој почна да паѓа пред мечот.
Епа сега ќе игра во коло подалеку со поголем инвалид, квота му е 1.05 на грен слем полуфинале.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.865
Му еба 100 мајки, не се ни испоти, можеше и рафа комотно да си дојде после меч топката и да продужат со финалето денес.

Не чека нов класик после долго време во финале на слем. :vozbud::drk:
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Интересно, Новак има победа против Рафа на сите глен слема (1,1,2,1) соодветно (АО,РГ,ВМ,УС). Рафа нема победа во Мелбурн т.е. кај него стојат победите во следниот редослед (0,6,1,2). :)
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.408
Pobeda za Nadal e ko da osvoil dva slema. Em bi dosol do 18 i bi se doblizil do Federer, em bi go zaprel Nole u nalet, em Rolan Garos sledi
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.826
Со ова ниво на Новак ќе му треба помош од Зевс, Буда и уште некој Бог за да победи. Денес одигра не во GOAT mode него во нешто над тоа, буквално го посра Пуј. По мене 3-1 Ноле
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.372
Поени од реакции
42.562
Со ова ниво на Новак ќе му треба помош од Зевс, Буда и уште некој Бог за да победи. Денес одигра не во GOAT mode него во нешто над тоа, буквално го посра Пуј. По мене 3-1 Ноле
После начинот на кој се посра Ноле со Зверев и Качанов во последните 2 финалиња и после тенисот што го изигра Рафа вчера не би го отпишал во никој случај. Јас очекувам прејак меч, мислам дека и двајцата се доволно свежи и се во одлична форма моментално, така да 4-5 саати врвен тенис не очекуваат дефинитивно.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
После начинот на кој се посра Ноле со Зверев и Качанов во последните 2 финалиња и после тенисот што го изигра Рафа вчера не би го отпишал во никој случај. Јас очекувам прејак меч, мислам дека и двајцата се доволно свежи и се во одлична форма моментално, така да 4-5 саати врвен тенис не очекуваат дефинитивно.
Ноле душа дава во ГС финале против Надал(и останатите од големата тројка(четворка)) и за ГС титула,исто ко што се измучи да освои РГ и Синсинати.Според мене го фати и доза на умор тој период,од Квинс константно високо ниво на тенис и никој не можеше да го добие.Изгина во Парис против Федерер само за да тепа,за после тоа Качанов да го добие.Така да не верувам дека овие 2 порази ќе сменат нешто во шансите за Надал.65-35% дуел според мене.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Со ова ниво на Новак ќе му треба помош од Зевс, Буда и уште некој Бог за да победи. Денес одигра не во GOAT mode него во нешто над тоа, буквално го посра Пуј. По мене 3-1 Ноле
Дека Новак одигра на нешто слично ниво за кое ти отсликуваш, можам да се сложам, но преголема заслуга има и противник од калибарот на инвалидот Пуи, греота кој стигна да игра грен слем полуфинале.

За во недела, покрај играта на Новак, мислам дека многу повеќе зависи играта на Надал. Тој е оној за кој се поставува прашањето дали ќе подлегне под притисокот, дали ќе погодува слично како против Циципас, а се очекува да игра агресивно. Од друга страна, не може ни да предвидиме како ќе биде поставен натпреварот од тактички аспект.

Се на се, Рафа беше поставен како благ фаворит пред денешното полуфинале, но денешното издание на Новак ги смени работите кај букмејкерите, па благата фаворитска улога премина кај Новак, но сето тоа е нијанса која не мора ништо да значи.

Ќе видиме во каков mood ќе излезат во недела, како што кажа Feisty, ненормално важно за Надал, како за грен слем титула, така и за понатамошниот дел од сезоната, па можеби и кариерата, ниво на самодоверба кое ќе ги постави основите за тоа какви ќе бидат очекувања за Ролан Гарос.

Јас искрено се надевам дека Рафа ќе успее, не лесно, сепак со голема доза на концетрација, добра игра и поставеност на тактички план, тоа го може, сигурен сум. Мечот мора да започне различно во споредба со оној на Вимблдон, не смее Новак да воспостави иницијатива и да го заземе моментумот уште од сам старт.

Ако ништо друго, неутралните навивачи ќе има што да видат, се очекува перфектен тенис и меч кој несомнено треба да биде во врвот за оваа сезона која е уште на самиот старт, за повеќе останува да видиме :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom