Australian Open 2017

Кој ќе го освои Australian Open 2017?

  • Andy Murray

    Гласови: 10 17,2%
  • Novak Djokovic

    Гласови: 18 31,0%
  • Milos Raonic

    Гласови: 4 6,9%
  • Stanislas Wawrinka

    Гласови: 4 6,9%
  • Kei Nishikori

    Гласови: 1 1,7%
  • Dominic Thiem

    Гласови: 2 3,4%
  • Rafael Nadal

    Гласови: 13 22,4%
  • Roger Federer

    Гласови: 11 19,0%
  • некој друг (наведете во мислење)

    Гласови: 3 5,2%

  • Вкупно гласачи
    58
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не го гледав говорот, немав нерви, што кажа?
На интервју претходно кажа, дека повеќето вклучувајќи го и него зимале MTO за да се смират и консултираат за понатамошниот тек од мечот. Иначе Надал, од сите играчи на земјава, 3 MTO да му земеш, нема да трепне - постабилен играч јас немам видено.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Зошто не си уплатил на Федерер кога не си видел никаква шанса да тепа Надал?
Може ли да се види колку бил коефициент за време на 4 сет да стаиш на Федерер?
Мада изглеа не бил нешо голем пошо нели 2-1.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
На интервју претходно кажа, дека повеќето вклучувајќи го и него зимале MTO за да се смират и консултираат за понатамошниот тек од мечот. Иначе Надал, од сите играчи на земјава, 3 MTO да му земеш, нема да трепне - постабилен играч јас немам видено.
Не ми сметаше мене МТО, него ми смета што се фрлаше кал врз Надал што порано имаше неколку пати побарано МТО, демек глумел кур се тресе, а сега Федерер побара и скроз нормално е тоа, никому ништо.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.805
Поени од реакции
15.884
Зошто не си уплатил кога не си видел никаква шанса да тепа Федерер?
Може ли да се види колку бил коефициент за време на 4 сет да стаиш на Федерер?
Мада изглеа не бил нешо голем пошо нели 2-1
Кај виде дека пишав дека нема никаква шанса да тепа Федерер, пишува обратно и заклучив од тоа шо во гледав моментално.
Те молам сконцентрирај се, изгледа ти е прв меч глеан после долго време.
Не ми е гајле за коефициенти и кладење.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Зошто не си уплатил на Федерер кога не си видел никаква шанса да тепа Надал?
Може ли да се види колку бил коефициент за време на 4 сет да стаиш на Федерер?
Мада изглеа не бил нешо голем пошо нели 2-1.
Еј дај бе не замарај човеку, види го со Види Фотос се натега за спортска, ликот грам ливче нема изиграно у кладилница. :facepalm: Иди замарај по темите за филм и не кур замарај тука.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не ми сметаше мене МТО, него ми смета што се фрлаше кал врз Надал што порано имаше неколку пати побарано МТО, демек глумел кур се тресе, а сега Федерер побара и скроз нормално е тоа, никому ништо.
Нормално е кога се дозна дека повеќето ги прават намерно, претходно немавме доволно информации и се претпоставуваше дека е cheating момент. БТЊ зошто си немал нерви - јас би бил нервозен ако Надал изгуби од Ноле/Анди, не од Фед, Надал го има победено многу пати, и меѓу нив нема омраза, е сеа фановите од друга страна се друга приказна.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Нормално е кога се дозна дека повеќето ги прават намерно, претходно немавме доволно информации и се претпоставуваше дека е cheating момент. БТЊ зошто си немал нерви - јас би бил нервозен ако Надал изгуби од Ноле/Анди, не од Фед, Надал го има победено многу пати, и меѓу нив нема омраза, е сеа фановите од друга страна се друга приказна.
:pos:
Човек, изгуби од Федерер кој задњи пат го победи на Слем кхммммм 2007 година НА ТРЕВА. :) Не ми е за мржња, не мразам јас ниеден тенисер, ама не смееше да си го дозволи ова, нарочито не после брејк предност. АО 2012 истата песна, АО 2017 истата, што е многу многу е.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Нормално е кога се дозна дека повеќето ги прават намерно, претходно немавме доволно информации и се претпоставуваше дека е cheating момент. БТЊ зошто си немал нерви - јас би бил нервозен ако Надал изгуби од Ноле/Анди, не од Фед, Надал го има победено многу пати, и меѓу нив нема омраза, е сеа фановите од друга страна се друга приказна.
Тоа и ја му зборам, пораз од Федерер во никој случај не е најтежок за Рафа. Човекот беше со едната нога у пензија се врати, ние збориме ко да е ситуација 17-17 у слемови, па ова последен меч у живот му бил.[DOUBLEPOST=1485696716][/DOUBLEPOST]
Не го гледав говорот, немав нерви, што кажа?
„Најпрво сакам да им се заблагодарам на сите присутни тука на оваа прекрасна арена. Честитки до Рафа, тој одигра одличен турнир и уште подобар финален меч, иако подолг период беше повреден. Мислам дека ни јас ни тој не веруваме дека ќе се сретнеме овде во финалето од овој турнир. Верувајте и да загубев ќе бев среќен. Тенисот е џентелменски спорт и ако доколку ми е дозволено би го поделил овој трофеј со Рафа. Пред шест месеци не знаев дали воопшто пак ќе играм тенис, а ете денес во моите раце е овој прекрасен пехар“, изјави Федерер.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ill just leave it here, ми се има истово лично случено, али не за големи пари.




BTW, брзината на подлогите нема врска, исто е за сите XD

 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Иначе заверена титулата GOAT за Федерер. Со титула на Рафа доста подруги ќе беа работите, без разлика на предноста од +2 што ќе ја имаше Федерер.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Прво честитки до фановите на Федерер. Прво мое мислење за финалето, во текот на истото не напишав ништо.
Прв сет и двајцата тргнаа со голем притисок, Федерер сервираше лошо, особено првите 2-3 гема, Рафа не успеа ни да го гребне, јебига. Следеше брејк и почна да лета Швајцарецот до крајот на сетот.
Втор сет, некако се сменија работите, Рафа брзо направи брејк.. иако можеше да го изгуби, меѓутоа Роџер почна да греши и не му одеше скоро ништо од рака, па така го изгуби сетот.
Трет сет, клучни поени беа трите брејк топки на Надал, неверојатно како тоа успеа да отсервира 3 аса, на сите брејк топки поединечно. Ова го сврти моментумот во мечот, наместо брејк за Надал, лесно го заврши сетот Федерер.
Четврт сет, нешто напоредно како 1 и 2, цик цак, Рафа успеа да дојде до брејк, можеше и до дупли брејк, но не успеа. Сепак се заврши се добро и резултатот се израмна на 2-2.
Петти сет, збеснав кога видов дека човекот си зел off court MTO, ама знаеш како викаат, има се може се, можеше, си зеде, зошто да не. И покрај тоа, Рафа успеа да го брејкне одма и со доста маки да задржи сервис, поведе со 2-0, потоа и со 3-1... многу мака виде во гемот на 3-2 за 4-2, имаше гем топка на која релативно лесен удар му закачи мрежа и замина во аут... сигурен сум дека таа топка Федерер немаше шанси да ја стигне. Ударите во мрежа и префрлања, се беше на страна на Федерер, човекот погоди и она што не би го замислил во одлучувачките моменти, јебига, кога сака сака. Од моментот кога имаше гем топка за 4-2, Рафа успеа да изгуби неверојатни 10 поени во низа, да толку, 10 поени во низа од Федерер во 5ти сет, и покрај тоа после овој низ успеа да ги спаси трите врзани брејк топки, потоа уште една, за на крај на 5тата да капитулира.
Сепак, тука не беше крајот, неверојатно како, значи не можам да си поверувам на очите како на гемот сервис за меч, 0 30 и човекот опали ас, океј ајде, 15 40... повторно ас, па да ти ебам се живо и диво, денес ли најде...? На втората брејк топка класичен винер, почисти линија, а и во уште еден наврат на 40 40 имаше ас, а на меч топката винер на линија минимален, кој не ебе нас, се брои.

Заклучок : Федерер се поремети, дефинитивно погоди се што посака, ама баш кога беше најпотребно. Факт е дека не беше во елемент во парните сетови, затоа веројатно и ги изгуби.. меѓутоа се останато што успеваше да погоди, алал да му е, ама треба и да имаш среќа за да ти пројде тоа од рака.

@Џонтра Волта , па фино лепо си прашав, ќе си видеше некој лезет на парите од тука доколку одлучевме за таков потег, иначе ако ти е за утеха ме чинеше Надал околу 350 евра заедно со синглот пред полуфиналето и на врзан тикет (последен Надал), сума сумарум то е то.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom