ATP тенис - општа дискусија

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Не работата е исти правила за сите. Како тоа врвен спортист од медицински прични не можел вакцини да прима? Кого сака да прави будала? Ја не знам со кој памет идеше јасно беше дека цел турнир тоа ќе беше тема број еден. Осет нула.
Новак страда од ретка автоимуна болест. Затоа е и на посебен режим на исхрана веќе долго време. Докажано е дека вакцините се тригери и ги активираат тие скриени автоимуни болести. Зато е оправдано невакциниран, не ради хир.
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
93
Поени од реакции
180
Не е дека заобиколува правила, повеќе тенисери ја имаат истава дозвола а само за Новак се збори, зашто он јавно потврди дека оди со таква дозвола, другите ќутенката си ја тераат.
Иначе има прецизирани правила според кои можеш и невакциниран да отидеш во Австралија, одредени болести и слично за кои постои ризик да им се влоши состојбата на тие луѓе ако се вакцинираат, он наводно исполнувал некое од нив, така да ја тука не глеам проблем, исто и ако во последни 6 месеци си прележал корона можеш да влезеш таму без вакцина, и ова е една од варијантите која се споменува дека е случај со Новак.

За ставот негов со вакцинирање и невакцинирање не се замарам, негово право си е тоа.

А светов у кој живееме ... :sick:

Да не беше Новак немаше да знам дека будалите 2 години у карантини биле, луѓе не иделе на погреби на свои блиски, нити биле со нив дур умирале, деца не си глеале и тн и тн. Забегана работа.
Што да очекуваш друго од земља сељака, жити се? Што можиш да очекуваш од луѓе што шетаат по бели чорапи до под колена и сандалки, кои ги затвораат како стока секој месец, и си дремат ко телиња, 80% населена со избеглици од секој ќош во светот, најчесто женети/мажени за некоја ,,дама" која го заебала и нилскиот коњ во тежина (затоа овој што заминал таму реди слики по социјални мрежи од то шо го јади, пие, само не става од тоа што го клеца), или рандом селанец, вцрвенет во фацата, кој пристапува со ,,здраоо чупо, ногу си убаа хехе, сакаш да те частА пиво или да те акна од земја хахахаха".
Заминав многу од темата, али небитно, иако имам и блиски роднини, кој ги еби, му ебам суратите грди.
Автоматски споено мислење:

Дека е најдобар, најдобар е. Сакам да сруши рекорд и да освои не еден, туку уште неколку гренд слемови. Ама па што се замислува со ова не ми е јасно. Правилата се тие за вакцинирањето, а тој си тера свој курч. И во ракомет е исто, не го разбирам инаетов со вакцините. Ако важат правилата за сите, важат и за него. На крај, има пари нека плати да му шибнат вода или евентуално ништо место вакцина и нека покаже печат и готово.
Тоа ти е проблемот кога си јавна и влијателна личност, па јавно ги изнесуваш своите ставови. Можеше многу лесно да си обезбеди се што му е потребно од документација, само на крај пред јавноста ќе испаднеше плукам па лижам.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Шо изиграват овај Џоковиќ баја некој да мислит на Балканов е со овие финти. А овој татко му колку антипатичен човек прав селјак покондурен.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
А што изиграва Новак уствари?
Нејќе да се вакцинира, си поднел барање да влезе во држава без вакцина, му било прифатено барањето и чао пријатно. Не ги тепа или уценува. Да не му го прифатеа барањето сигурно немаше пат да тепа до Мелбурн.
Не е он крив што на политичарите им гори под гзот па изиграваат мајмуни сега и го бркаат од Австралија пошто рејтингот им отиде во минус.

Ја може не се согласувам со неговиот став за вакцините ама го почитувам неговиот избор. И мило ми е што не потклекна на притисокот. Покажа дека неговите ставови и морали (какви и да се) му се побитни од било која титула во тенисот што е за почит.
Нека кењат сега пак дека бил опседнат со рекорди.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.679
Мене само едно не ми е јасно..., ако добро сконтав организаторите на турнирот го пуштиле да игра, а на аеродром полицијата, односно властите на државата Викторија го вратиле заради тоа што не исполнувал услови за влез во земјата со оглед на тоа што имаат посебни протоколи и дозволи за невакцинирани луѓе. Е сеа како така организаторите на турнирот дозволиле да игра, а властите не? Нели соработуваат едни со други, т.е. сите мора да ги почитуваат протоколите одредени од државата?

Чудно ептен, али у секој случај деген е Новак ако допатувал во Мелбурн а притоа немал валидно оправдување за невакцинација. А ако го има истото и пак не му дозволиле да игра тогаш се смрадови најголеми.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Мене само едно не ми е јасно..., ако добро сконтав организаторите на турнирот го пуштиле да игра, а на аеродром полицијата, односно властите на државата Викторија го вратиле заради тоа што не исполнувал услови за влез во земјата со оглед на тоа што имаат посебни протоколи и дозволи за невакцинирани луѓе. Е сеа како така организаторите на турнирот дозволиле да игра, а властите не? Нели соработуваат едни со други, т.е. сите мора да ги почитуваат протоколите одредени од државата?

Чудно ептен, али у секој случај деген е Новак ако допатувал во Мелбурн а притоа немал валидно оправдување за невакцинација. А ако го има истото и пак не му дозволиле да игра тогаш се смрадови најголеми.
Очигледно не соработувале оти на крај државата го има последниот збор.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.572
Мене само едно не ми е јасно..., ако добро сконтав организаторите на турнирот го пуштиле да игра, а на аеродром полицијата, односно властите на државата Викторија го вратиле заради тоа што не исполнувал услови за влез во земјата со оглед на тоа што имаат посебни протоколи и дозволи за невакцинирани луѓе. Е сеа како така организаторите на турнирот дозволиле да игра, а властите не? Нели соработуваат едни со други, т.е. сите мора да ги почитуваат протоколите одредени од државата?

Чудно ептен, али у секој случај деген е Новак ако допатувал во Мелбурн а притоа немал валидно оправдување за невакцинација. А ако го има истото и пак не му дозволиле да игра тогаш се смрадови најголеми.
26 тенисери побарале да бидат иземени и на сите им било дозволено, вклучувајќи го и Џокович.

Во меѓувреме австралиските лоботомизирани медиуми креваат фама и Џокович е жртвено јагне додека 25 други невакцинирани тенисери си влегоа во Австралија

Правилата се исти за сите :pos:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.679
26 тенисери побарале да бидат иземени и на сите им било дозволено, вклучувајќи го и Џокович.

Во меѓувреме австралиските лоботомизирани медиуми креваат фама и Џокович е жртвено јагне додека 25 други невакцинирани тенисери си влегоа во Австралија

Правилата се исти за сите :pos:
Наброј ги тие 25.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Или Новак решил да иде и надмено се надевал дека ќе го пуштат пошто е Новак нели или знаел дека нема да го пуштат ама пак отишол за да биде у центар внимание, демек сите против него а у.
Ова е перфектно за Срѓан, може и за претседател на Србија да се кандидира сеа.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.567
Spekulacija e za 25, imalo tolku baranja, potvrdeno e deka 3ca teniseri koi se nevakcinirani veke se vo Avstralija i vlegle so istata viza koja prvicno Novak ja dobil, za da podocna mu ja povlecat. Za tie trojca nit se znae koi se, nit koga vlegle, nit pak se krena bilo kakva galama, da ne bese Novak nemase ni da se znae ova info.

Novak dobil dozvola otkako relevantnite dve medicinski tela od Avstralija detalno mu go razgledale baranjeto i istite, koi se nezavisni, odlucile deka i on gi ispolnuva uslovite za da ne se vakcinira. Odnosno, si postoi lista na kriteriumi kaj niv, ko niza bolesti, avtoimuni seedno kakvi, ili prelezan kovid vo zadnji 6 meseci, kriteriumi koi ovozmozuvaat lugje da vlezat vo zemjata bez vakcina.

Taka da on dobil viza po edinstveniot terk po koj i moze da se dobie istata u momentov, inace nemase da se glupira so cel tim da patuva. Ali objavi javno, toa naide na golemo nezadovolatvo i sea se nosat politicki odluki za da se smiri narod tamu koj e celi 2 godini vo karantin. Ova samo na ekspertot.za se, igor4e, moze da mu e normalno.

Ostanatite trojca, koi i da se, tivko, bez spotlajt u javnost, vlezeni se so istata viza, veke treniraat na pomosnite tereni i nikomu nisto, sekako zabranata za Novak e golema pobeda na novoformiranata globalna pro vakserska sekta.

Inace ne sum antivakser, skraja da e, ali ovie novi triggered woke vakserski faci.mi se beter i od ramnozemjaskite antivakseri, svetov definitivno otide u tri lepe, so vakvi novi moderni trendovi od 21vo vek sto proizleguvaat od zapadot najcesto i nisto dobro ne zasluzuvame.
 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2014
Мислења
990
Поени од реакции
3.954
Легенда. Не мора ништо веќе ни да освои он покажа што е и кој е.
За разлика од бескичмењациве во темава кои свиваат глава тукутака, Новак има свое јас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom