ATP тенис - општа дискусија

Дискусија во форумот 'Тенис' започната од Anonymus1, 1 јуни 2005.

 1. MacedoniaTimeless

  MacedoniaTimeless

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  2.229
  Допаѓања:
  2.607
  "Never underestimate the heart of a Champion" - Marin King Cilic :drk::drk:
   
  На Stefan-kobe и Löwe им се допаѓа ова.
 2. Chazzspaz

  Chazzspaz

  Член од:
  16 јули 2013
  Мислења:
  2.456
  Допаѓања:
  1.875
  Надал сепак во Квинс? И вајлд-карта за Ноле и Камерон Нори.
  MAIN DRAW SINGLES
  1 NADAL, Rafael ESP 1
  2 DIMITROV, Grigor BUL 4
  3 CILIC, Marin CRO 5
  4 DEL POTRO, Juan Martin ARG 6
  5 ANDERSON, Kevin RSA 8
  6 GOFFIN, David BEL 10
  7 QUERREY, Sam USA 13
  8 SOCK, Jack USA 15
  9 SCHWARTZMAN, Diego ARG 16
  10 BERDYCH, Tomas CZE 17
  11 EDMUND, Kyle GBR 22
  12 KYRGIOS, Nick AUS 23
  13 RAONIC, Milos CAN 24
  14 WAWRINKA, Stan SUI 25
  15 KRAJINOVIC, Filip SRB 26
  16 MANNARINO, Adrian FRA 27
  17 LOPEZ, Feliciano ESP 30
  18 DZUMHUR, Damir BIH 32
  19 MULLER, Gilles LUX 33
  20 TSONGA, Jo-Wilfried FRA 36 (out)
  21 VERDASCO, Fernando ESP 37
  22 MURRAY, Andy GBR 39
  23 SHAPOVALOV, Denis CAN 43
  24 [SE]
  25 [WC]
  26 [WC]
  27 [WC]
  28 [WC]
  29 [Q]
  30 [Q]
  31 [Q]
  32 [Q]
   
 3. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  26.667
  Допаѓања:
  55.926
  Нема шанса да игра Надал мислам, дебилно би било и скроз нелогично.
   
 4. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.902
  Допаѓања:
  7.859
  Ни прв, а ни последен пат нема да е.
   
 5. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  26.667
  Допаѓања:
  55.926
  Супер инфо нема што, демек јас не знаев дека Надал има откажувано Квинс и порано. Мислев моментално, во таква фаза е од кариерата каде не му требаат вакви турнири, кога треба максимално да ја чува снагата за најбитните турнири. Башка што подлогата е трева и постои опасност да се повреди.
   
  На AceCaleb му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.902
  Допаѓања:
  7.859
  Уште Надал да размислуваше како тебе. Сигурно кога пријавувал турнир не очекувал дека ќе дојде после пораз на РГ. Братот осеќа дека секој слем е негова последна шанса за да фати приклучок кон 20ката на Фед, и верувај ама верувај ќе даде 2000% на овој Вимблдон со оглед на криминалноста на АТП турот. На овај РГ сервираше многу посилно и со изменета сервис техника. Ретко кога константно секој меч просекот на прв сервис му бил 190+, и често близу 200, освен на УСОпен 2010. Т.д, верувај Рафа ќе го атакува и овој слем, играта на мрежа ја има, смечот го има, сервисот му е океј, ќе биде поофанзивен и ќе атакне. Никад нема да го прескокне или да игра сопола сили како некои пички што тоа го прават. И затоа и пријавил Квинс, таму може и одма да изугуби ама валјда сака веднаш да се прилагоди
   
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  26.667
  Допаѓања:
  55.926
  Што тресеш, баш просечно сервираше Надал на овој РГ, имаш и официјални податоци провери си слободно. Немаат врска играта на мрежа и смечевите, кога други сегменти се клучни за тревата. Нема Надал добар ритерн на трева, можноста за дефанзива му е сведена на минимум ради нискиот отскок на топчето, потребно е константно виткање во колената... Не разбирам како тоа ќе го напаѓа Вимблдон кога не е никаков фактор на трева од 2011 навака. Мислам, јас многу сакам да грешам и пак да освои еден Вимблдон, чисто да им ги затне устите на днопертите што викаат дека не знае да игра на трева, ама реалноста е подруга.

  Точно е дека турот е во канал моментално, ама Надал може од многу играчи да изгуби на трева. Делпо, Федерер, Марин, Киргиос (ако е здрав) и да не набројувам натака, а исто треба да се спомне дека може од многу такви просечни а сепак незгодни играчи да изгуби. Ете Мулер е прав пример за тоа, просечен играч али на трева може да те гњави ради сервисот и константното искачање на мрежа.

  Инаку околу Квинс, и да не игра има време да се адаптира на трева де, не се фиромјани па да немаат пари за приватни терени, башка во Мајорка има ВТА турнир на трева, може и таму да се тренира хехе. Муабетот ми беше дека е изморен од сезоната на земја, почна со Дејвис Куп и све друго освои освен Мадрид, така да доста исцрпувачка сезона на земја имаше и му треба одмор.
   
 8. Види Фотос

  Види Фотос .

  Член од:
  14 март 2010
  Мислења:
  15.847
  Допаѓања:
  13.499
   
  На Stefan-kobe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  26.667
  Допаѓања:
  55.926
  :)
   
  На Клипче и MacedoniaTimeless им се допаѓа ова.
 10. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.902
  Допаѓања:
  7.859
  Стекстрадамус
  Стек доктор Оз
  Стек Карнеиро
   
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.
 11. 007 BOND

  007 BOND

  Член од:
  4 октомври 2014
  Мислења:
  263
  Допаѓања:
  146
  98 титула и 310 недела бр 1:cool:
   
 12. mule

  mule

  Член од:
  21 јули 2014
  Мислења:
  540
  Допаѓања:
  521
  Добро ги темпираше стариот... 99 во Хале и 100 на Вимблдон.
   
  На Ailurophile му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Kasabian

  Kasabian

  Член од:
  20 јануари 2013
  Мислења:
  1.339
  Допаѓања:
  2.387
  Алал нека му е на старото, и на 36 години нема конкуренција. Едноставно ГОАТ
   
 14. the_kop

  the_kop Модератор

  Член од:
  14 јануари 2011
  Мислења:
  10.341
  Допаѓања:
  13.478
  https://www.bbc.com/sport/tennis/44...e=sport&ns_source=facebook&ns_mchannel=social

  После скоро една година, утре во Квинс против Кирјос, Мареј ќе го има својот камбек.

  Ја постирав неговата последна колумна за BBC, во која зборува за неговата повреда, операција и целиот период во кој паузирал.
   
  На Stefan-kobe, MacedoniaTimeless и The King of Clay им се допаѓа ова.
 15. MacedoniaTimeless

  MacedoniaTimeless

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  2.229
  Допаѓања:
  2.607
  Сепак игра на Вимблдон :)

  74D8A108-B6C7-43D3-90F8-7F97AEE271AC.jpeg
   

Сподели преку: