Apple IPhone

Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
134
Sakav Da Napravam Tema Specijalna za Amerikanskata Kompanija Apple i za nejzinite mobilni
da vidame lugjeto sto mislat za niv , kakvi iskustva imaat , dali im se dopagjaat se ...
 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
134
mene licno mn mi se dopagjaat se e super na niv , brzi se , IOS e lesen ne e kompliciran softver skoro isti mi e so android
inace iphone telefonite najvekje gi zasakav zasto imaat ubav dizajn , kvalitetna izrabotka i najvekje zasto ja sakam Amerika i Legendata Genij Steve Jobs
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
mene licno mn mi se dopagjaat se e super na niv , brzi se , IOS e lesen ne e kompliciran softver skoro isti mi e so android
inace iphone telefonite najvekje gi zasakav zasto imaat ubav dizajn , kvalitetna izrabotka i najvekje zasto ja sakam Amerika i Legendata Genij Steve Jobs
27 години??? Јас ко го прочитав ова си реков дека некое 8 годишно момиче го имат напишано. Страшно.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Ако постои нешто за што луѓето плаќаат плус 300% од тоа што е реална вредност, тоа се производите на Apple. Американска шема, стави јаболче лого и продавај.

http://www.istyle.eu/mk/mac/macbook-pro.html

MacBook Pro e 104 900 MKD

За тие пари можам да:
- составам 4 Windows десктоп компјутери кои ќе се ПОБРЗИ
- купам 4 Windows лаптопи кои ќе се ПОБРЗИ одкога ке им ставам по едно SSD :)

Нити телефоните вредат нешто повеќе во однос на квалитет.

Имам Mac Mini само пошто ми треба за работа, 35 000 некаде лиснав за него, срцето уште ме боли. Спор како трактор, ама Apple се арамии и не дозволуваат iOS development без Mac...

Како и да е
Apple = фрлање пари во ветер.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
The company advertised its products as being made in America until the late 1990s; however, as a result of outsourcing initiatives in the 2000s, almost all of its manufacturing is now handled abroad. According to a report by The New York Times, Apple insiders "believe the vast scale of overseas factories as well as the flexibility, diligence and industrial skills of foreign workers have so outpaced their American counterparts that "Made in the U.S.A." is no longer a viable option for most Apple products".

In 2006, the Mail on Sunday reported on the working conditions of the Chinese factories where contract manufacturers Foxconn and Inventec produced the iPod.The article stated that one complex of factories that assembled the iPod and other items had over 200,000 workers living and working within it. Employees regularly worked more than 60 hours per week and made around $100 per month. A little over half of the workers' earnings was required to pay for rent and food from the company.

Apple immediately launched an investigation after the 2006 media report, and worked with their manufacturers to ensure acceptable working conditions. In 2007, Apple started yearly audits of all its suppliers regarding worker's rights, slowly raising standards and pruning suppliers that did not comply. Yearly progress reports have been published since 2008. In 2011, Apple admitted that its suppliers' child labor practices in China had worsened.

The Foxconn suicides occurred between January and November 2010, when 18[364] Foxconn (Chinese: 富士康) employees attempted suicide, resulting in 14 deaths—the company was the world's largest contract electronics manufacturer, for clients including Apple, at the time. The suicides drew media attention, and employment practices at Foxconn were investigated by Apple. Apple issued a public statement about the suicides, and company spokesperson Steven Dowling said:

[Apple is] saddened and upset by the recent suicides at Foxconn ... A team from Apple is independently evaluating the steps they are taking to address these tragic events and we will continue our ongoing inspections of the facilities where our products are made.

The statement was released after the results from the company's probe into its suppliers' labor practices were published in early 2010. Foxconn was not specifically named in the report, but Apple identified a series of serious labor violations of labor laws, including Apple's own rules, and some child labor existed in a number of factories. Apple committed to the implementation of changes following the suicides.

Also in 2010, workers in China planned to sue iPhone contractors over poisoning by a cleaner used to clean LCD screens. One worker claimed that he and his coworkers had not been informed of possible occupational illnesses. After a high suicide rate in a Foxconn facility in China making iPads and iPhones, albeit a lower rate than that of China as a whole, workers were forced to sign a legally binding document guaranteeing that they would not kill themselves. Workers in factories producing Apple products have also been exposed to n-hexane, a neurotoxin that is a cheaper alternative than alcohol for cleaning the products.

A 2014 BBC investigation found excessive hours and other problems persisted, despite Apple's promise to reform factory practice after the 2010 Foxconn suicides. The Pegatron factory was once again the subject of review, as reporters gained access to the working conditions inside through recruitment as employees. While the BBC maintained that the experiences of its reporters showed that labor violations were continuing since 2010, Apple publicly disagreed with the BBC and stated: "We are aware of no other company doing as much as Apple to ensure fair and safe working conditions".

In December 2014, the Institute for Global Labour and Human Rights published a report which documented inhumane conditions for the 15,000 workers at a Zhen Ding Technology factory in Shenzhen, China, which serves as a major supplier of circuit boards for Apple's iPhone and iPad. According to the report, workers are pressured into 65-hour work weeks which leaves them so exhausted that they often sleep during lunch breaks. They are also made to reside in "primitive, dark and filthy dorms" where they sleep "on plywood, with six to ten workers in each crowded room." Omnipresent security personnel also routinely harass and beat the workers.

Интересно читиво, Source: Wiki
https://www.bloomberg.com/news/features/2016-04-24/inside-one-of-the-world-s-most-secretive-iphone-factories
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3557310/Inside-secretive-Chinese-iPhone-factory.html
http://abcnews.go.com/International/photos/inside-apples-factories-china-15750239

На крајот уште една кинеска компанија маскирана како Американска
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Океј се ако не ти е проблем да фрлиш некоја пара повеќе. Инаку како што кажаа и други членови според мене преценети им се производите и се плаќа солиден дел за марката.

П.С Неам некое посебно високо мислење за Џобс. Океј станал успешен бизнисмен направил неколку солидни производи али реално нема некој суштински придонес вреден за величење.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Релативно добро избалансирани телефони, ќе пренеснам искуство и мислење за 6s.

На старт со 10.2 верзијатa на софтвер, телефонот иако брз при подигање на апликации, имаше ужасни микро-статер моменти при скролање од десно на лево, и при минимизирање на апликации, и нивно враќање во фул скрин мод.

После последните апдејти 10.3 - перформансите се супер, истите микро статери веќе ги нема скоро ич, а in out/fade out анимациите лагираат само при отклучување на уредот, или откако ќе бидат исфрлени и вратени во меморија - (iOS прави трик кој те лаже дека апликацијата е активна е не е) рилоад на апликации има без малце исто како кај андроид, секојдневно ги гледам.


Дизјанот им касни едно 2 години + и рамките се огромни, па така оние кои го купуваат iPhone пошто е по компактен, всушност не користеле вистински компактен телефон. Димензиите на 6s се споредливи со 5.0'' телефон. Израбоката е исто така одлична, со една замерка на тоа што ако почнеш да го виткаш уредот држејќи го доле десно, и горе лево крцка - како да ќе се одвои дисплејот од рамката - не го очекував тоа.

Скенерот е одличен, брз и прецизен - и има одличен фидбек при притисок, многу стабилно копче и квалитетно изработено, за ова помага и поголемата зафатнина која ја има, и со тоа овозможува поголема стабилност при притискање за разлика од право-аголнестите скенери кај андроид телефони. Прецизен и многу ретко промашува.


Камерата снима звук во моно 96 kbps, (за луѓе со едно уво LOL) пригушен звук како да снимаш од под кебе - катастрофа. Сликите се одлични преку ден, навечер послабо. Видео камерата од друга страна е одлична, повторно преку ден, навечер слабо (нема OIS)

Wi-Fi сигналот е одличен, победен само од Samsung уреди Note4/S7 Edge, разговорите се чисти и јасни - со една мана што на 4G брзини, не е ни приближно брз како S7 edge, со кој вадев едно 90 MBps во урбани средни, со 6s вадам некои 40.

Дисплејот е одлично калибриран - целосна покриеност на sRGB, со тоа што коатинг. т.е. фолијата брзо се лиже, и сега истиот е магнет за отисоци од прсти со ништо живо не се брише. Резолуцијата е генерално ок, но касни доста позади андроид уредите кои одамна веќе имаат и 1440p, резолуција која рака на срце ако уредот нема амолед дисплеј не е обавезна. Сепак со оглед на перформансите на чипсетот, срамота е сеуште овој дисплеј да е 750p.....

Батеријата е одлична ако не е ладно, мене ми се погоди уред со фалична батерија, и кога времето е ладно или уредот ќе се олади истата се празни екстремно брзо, без разлика на овој факт на Wi-Fi и при ниска осветленост на дисплејот, одлично се држи, споредливо со андроид уреди со 3000 mAh батерија, (се додека не гледаш видеа) сепак резолуцијата, големината на екранот - како и ефикасноста на чипсетот имаат удел.

Софтверот е доста испеглан, и константен но има премногу лимитации за да се ужива целосно во него, за скоро се мора да се користи проклетиот iTunes, кој воопшто не го сакам, пиратерија слабо, а и самиот иницијален сетап е далеку по комплициран од оној на андроид уредите, друга голема мана е тоа што нема опција да се покажуваат пасвордите па така ако си напиен, или пример си надвор и рацете ти се заледени и не можеш да куцаш ке се утепаш од промашување и фрустрираш, Има и еден баг заради кој немам опција да спуштам при повици само одговор на повик или да пратам порака, oва ужасно ме фрустира.

Се на се ако го споредам со други хај енд уреди од андроид сферата, подобар (на исто ниво) со нив е само во апдејти, константност, и брзина. На пример S7/Edge, или Oneplus3T, се подобри уреди, иако лично од OP3T не бев задоволен заради големиот број на багови - 5.5'' амолед екран, и споредлива камера/брзина, како и одличен андроид софтвер со милион опции си го прават своетот. За S7 Edge, не ми се ни збори - на друго ниво е.

Не сум пробал ip7, но генерално моето мислење е дека iPhone-те се одлични, но преценети уреди (не зборам за цена) него за тоа што нудат кон еден искусен андроид корисник, за другите корисници ваљда си нудат предности.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Фала за споделувањето на пропагандна и воедно целосно не релевантна информација..
 
Член од
29 март 2013
Мислења
162
Поени од реакции
24
Dali nekoj moze da maze kolku drzi baterijata na iPhone 7?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom