Alice in Chains

R

Razorblade Kiss

Гостин
Иако знам дека многумина после ова што ќе го напишам ќе ме напаѓаат лично мене секогаш повеќе ми се допаѓале АIC од Nirvana.
Нема да ти замерат,барем јас. Исто и овде,секогаш повеќе сум се пронаоѓала во Chains :) Музиката те заробува,а подоцна како цреша на шлагот,текстот. Нирвана секогаш ме вознемирувале. А Алис успеале да ме смират и вознемират :)
 
D

Daftie

Гостин
И мене повише ми се свиѓаат Алис ин Чеинс од Нирвана пошто Нирвана се гранџ со повеќе влијанија од панк, а Алис ин Чеинс поише ми идат накај метал и психоделија...
Така е бар за мене, Алис ин Чеинс ми претставуваат совршен бенд, од вокалите(Layne Staley само, RIP), текстовите, па се до дисторзијата се ми е совршено....
Добро, јас би додала некој солаж поише, али и вака се одлични.:wink:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Мене пак обратно , повеќе ми се допаѓа Нирвана од Алис ин Чеинс , ама тоа сум сепак јас :)
Секој со свој вкус ..
Иначе да , Нирвана имаат влијание од панкот , а Алис ин Чеинс од психаделик :)....
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
А бидејќи долго време барам ама неможам да најдам ништо од Мad Season дали ке може некој да ми помогне.
Иако знам дека многумина после ова што ќе го напишам ќе ме напаѓаат лично мене секогаш повеќе ми се допаѓале АIC од Nirvana.
Нема зашто би те напаѓале,сепак за вкусови е работата, нели?:smir:
И мене,повеќе ми лега Алис ин Чеинс во однос на Нирвана.
п.с го имам албумот од Mad season- "Above" ако ти врши работа ке ти го пратам:)
 

TinyGiant

што сакам
Член од
9 април 2008
Мислења
236
Поени од реакции
3
Alice In Chains...
многу уникатен текст, звук, стил, а посебно вокал (rip).
неповторливи во секој поглед.
штета што таквиот правец, таквиот звук е пред истребување, благодарение на денешниве ГЕЈ групи:toe:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Нема што да се каже освен пофални зборови...јебига и лејн отиде јабана.
Големината на еден бенд можете да ја мерите по тоа на колку бендови после тоа влијаеле, ја само од попознативе можам 10-тина да набројам а да не зборуваме за некој што не ги знаеме.

Како и со сите великани ни останува нивното дело да го вреднуваме и да уживаме во него.
 
D

Daftie

Гостин
Богаме, немам чуено некој бенд сличен на Alice in Chains...
А сега што се дешава, нели нешто настапуваа без Лејн...па?
Дане знае некој до кај се?
 
Член од
9 март 2008
Мислења
184
Поени од реакции
4
Богаме, немам чуено некој бенд сличен на Alice in Chains...
А сега што се дешава, нели нешто настапуваа без Лејн...па?
Дане знае некој до кај се?
Во 2005 година Cantrell,Kinney i Inez настапија на хуманитарен концерт па подоцна донеле одлука повторно да почнат да настапуваат и да ги отсвират песните во чест на Layne па им се приклучи и нов вокал Villiam Duvall.Последно нешто што имам прочитано пред едно 3/4 месеци е дека подготвуваат нов албум меѓутоа не беше објавено кога.Е сега мене ми е малце чудно Alice без Layne ама то е то.
 
D

Daftie

Гостин
Знам тоа се, само за албумот незнаев.
Ја мислам дека малце е болно Чејнс да се реформираат, пошто Лејн беше со нив од почетокот...
Тоа е ко Нирвана да земат нов пејач/гитарист да го замени Кобејн...
Нека си фураат соло кариера, штоубао му беше на Џери Кантрел со Деградејшн Трип(така мислам се викаше албумот).
Вака само ќе го заебат името...
 
Член од
9 март 2008
Мислења
184
Поени од реакции
4
Знам тоа се, само за албумот незнаев.
Ја мислам дека малце е болно Чејнс да се реформираат, пошто Лејн беше со нив од почетокот...
Тоа е ко Нирвана да земат нов пејач/гитарист да го замени Кобејн...
Нека си фураат соло кариера, штоубао му беше на Џери Кантрел со Деградејшн Трип(така мислам се викаше албумот).
Вака само ќе го заебат името...
Потполно се согласувам со тebe.
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
8
Знам тоа се, само за албумот незнаев.
Ја мислам дека малце е болно Чејнс да се реформираат, пошто Лејн беше со нив од почетокот...
Тоа е ко Нирвана да земат нов пејач/гитарист да го замени Кобејн...
Нека си фураат соло кариера, штоубао му беше на Џери Кантрел со Деградејшн Трип(така мислам се викаше албумот).
Вака само ќе го заебат името...
таЧноооо !!!!!!!!
ако отиде јабана гитарист или бубњар бендот можда ке изгуби дел од звучност но ако отиде вокал јебига вадење нема бар мое мислење.

бокалот ти е најпрепознатливиот дел од било која песна така да немоеш да го замениш и да останеш истото.

иначе си симнав Gr8est Hits цеде и сеа нонстоп си го вртам.
рустер, даун ин а хол, вуд и тако даље.

респекат бабачко иам за бендов !!!!!!
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.453
Поени од реакции
7.949
omg ZAKON!!!! nemam zborovi za deckive..... eeeee kolku bi sakal da sum bil del od grunge-dvizenjeto kon krajot na 80-ti i na 90-ti godini.... a ja tga sm roden :nesvest::nesvest: Layne Staley e eden od najdobrite vokali na site vreminja, ama ipak za mene Pearl Jam i Vedder se podobri od Alice In Chains, odnosno Layne Staley....
 
D

Daftie

Гостин
Аоо, не се согласувам, лоша споредба.:nenene:
Не знам ни дали повеќе можат да се наречат гранџ(ја гранџот си го засновам по Нирвана, они се пионерите за мене).
Перл Џем сега станаа и покомерцијален бенд, да ги прашам "тазе рокерчињата" кои се Алис ин Чеинс сигурно ќе ме гледаат бледо, а Чеинс ги знаат и најзакоравените металци.
Не велам дека можам да седам мирна на "Alive", али сепак...
Иц џаст мај опинјон:toe:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Аоо, не се согласувам, лоша споредба.:nenene:
Не знам ни дали повеќе можат да се наречат гранџ(ја гранџот си го засновам по Нирвана, они се пионерите за мене).
Перл Џем сега станаа и покомерцијален бенд, да ги прашам "тазе рокерчињата" кои се Алис ин Чеинс сигурно ќе ме гледаат бледо, а Чеинс ги знаат и најзакоравените металци.
Не велам дека можам да седам мирна на "Alive", али сепак...
Иц џаст мај опинјон:toe:
Пионери на гранџот се Green River.
Ниеден од бендовите што станаа популарни во гранџ ерата немаат допирни точки со почетоците на гранџот.
 
D

Daftie

Гостин
Ако не се лажам Грин Ривер завршуваат каде што почнува гранџ-ерата, односно 1987 година(а после 1990 мислам веќе ги нема), за ултра рани почетоци ако збориме, тоа се влијанијата на гранџот, земи го за пример пак панкот уште у шеесетите...
Добро, претерав, Грин Ривер имаат допирни тачки со гранџот, тоа све зачеток у Сител, али според мене поише имаат допирни тачки со некој алтернативен рок бла бла...
Отсекогаш сум ја среќавала 1987 како почеток на гранџ-ерата(макс. до 1995 главен тек) со Нирвана(и Чеинс на второ место негде), па затоа ПАК ќе кажам, тоа е само мое мислење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom