Alice in Chains

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Група што заедно со Нирвана ми е на прво место.Некои ги бутаат стилски у метал,некои у гранџ,мада тоа не е ни битно.
Феноменалниот глас на Layne у комбинација со текстовите кои се на ниво на добра поезија,gives my chills down my spine.
Пред три недели првпат открив две песни од Alice In Chains заедно со Pearl Jam, и дечкиве пак ме одушевија!
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Ги обожавам :)
Особено Даун ин а хол :)
Имаат некоја голема пријатност во тој гранџ и мешавина :) Ај лав дем!!
 

Chee Chi

Анархо-Гејша
Член од
4 февруари 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
Пишуев за AIC пред да се деси хаваријата на Кајгана...
Ме мрзи пак.

Ги обожавам!!!
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Настрана другото, ама текстојве ме гаѓет в срце.:)
 

Chee Chi

Анархо-Гејша
Член од
4 февруари 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
MaRiNa`Oh напиша:
Настрана другото, ама текстојве ме гаѓет в срце.:)
Те сакам, во негеј манир! :smir:
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Alice in chains se najzakon!!!!!!!!!
Kef vokal super muzika i naj super tekstovi!!!!!!!!!!!!!!
Would and down in a hole!!!!!!:music3::smeshko::music2: carevi se
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Има толку солоа што се наоѓаат во рок музиката, тоа од No Excuses е едно од најпрекрасните, пополнето со басот во позадина што го свири рефренот...
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Ее еве не пак по толку време:)
Аа Гижо воскреснуваш вакви теми...
Алис ми се двигатели,делуваат инспиративно на мене со секоја нивна песна...не знам колку различни текстови имам напишано слушајќи ја Nutshell :)со секое слушање наоѓаш нешто ново.Делува како аналгин и екстази,за секое расположение.
Солото на No Excuses e да трепериш. Секое влакно ми се наежува.
Whale and Wasp ми е едно од омилените парченца. Си го пуштам вака оваа доба...проклето добар наслов. Каков плач на гитарата...
Rotten Apple ми е во топ 10 највртени песни
Would? не за џабе е една од 3те најдобри песни гранџ песни на сите времиња.
Да не набројувам-Rooster,Don't follow, I stay away, Angry Chair,Them bones...сите.:)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Текстовите им се потполни, и едни од најдобрите на Сиетл сцената. Се опфаќа најдостојно тематиката, и испејува од Лејн.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Па може да се каже дека се закон.
Прекрасен несекојдневен спој на музиката со текстовите.
Неможеш а да не се пронајдеш у барем еден текст на AiC ... x)
Незнам зашто Лејн ме потсеќа на пеачот на Godsmack x)
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Ги слушам секогаш кога сакам да се опуштам..
Пример I Stay Away има неверојатно влијание брз мене..
Ај сеа штом ја видов темава, ќе си послушам малце..
 
Член од
9 март 2008
Мислења
184
Поени од реакции
4
:vozbud::vozbud:.
Mојот омилен бенд.Ќе ми остане неостварена желба да отидам на нивен концерт.Layne Tomas Staley e мој омилен вокал текстовите се морбидни бидејќи во повекето од нив кажува за пеколот што го преживува еден наркоман(Dirt,Grind,Junkhead) освен тоа 6 години бил депресивен поради смртта на неговата свршеница Demri Parrot која починала во 1996.По повод нејзината смрт ја напишал песната Died.Се смета дека по нејзината смрт се откажал од се и немал желба за живот.Последните 2 години ги поминувал затворен во домот ретко излегувал и не контактирал со никој.
Jerry Cantrell има создадено неверојатно солажи но и има напишано исто така добри текстови.Не можам да одберам која песна од нив ми е омилена бидејќи немаат лоша песна.
Ми се допаѓа песната која ја пеат Јerry Cantrel,Cris Cornell,Layne i Mark Arm се вика Right turn.
А бидејќи долго време барам ама неможам да најдам ништо од Мad Season дали ке може некој да ми помогне.
Иако знам дека многумина после ова што ќе го напишам ќе ме напаѓаат лично мене секогаш повеќе ми се допаѓале АIC од Nirvana.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom