Alexanderland во Солун

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Властите во гејлада сакаат да ја «оживеат» историјата и подвизите на Александар Македонски во еден тематски забавен парк во стилот на дизниленд .
«Александарленд» ќе стане едно од најинтересните и најпосетуваните места- сметаат тие



На територијата на паркот, со површина од 300 хектари ,ќе биде направена реконструкција на големите битки на Александар и благодарение на современата технологија, посетителите ќе можат да се почувствуваат себеси ко да се во центарот на збиднувањата од таа далечна епоха. Секој ќе може буквално да го "проживее" животот на Александар Македонски и одблизу да се запознае со историјата на воените походи ,поткрепени со аудио-визуелни проекции , интерактивни презентации, како и приказ на богат историски материјал.

Група специјалисти од Универзитетот Аристотел пристапија кон разработка на соодветните компјутерски програми. Историчари , археолози и економисти ќе направат посебни и неопходни истражувања- кои влегуваат во основата на бизнис-планот за потенцијалните инвеститори.

По зборовите на заменик градоначалникот Георгиос Цамаслис , овој амбициозен проект не само што ќе ја возроди славата на националниот херој :eek: , туку и ќе помогне за равој на туризмот

http://www.inews.gr/98/Alexanderland-sti-thessaloniki-opos-Disneyland.htm

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63788626
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
И да направат Александарленд , од наш Аце нема поголем (на плоштад )
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.316
Абе ако сакат нека го земат и воинот на коњ и нека си го пинкат в газ.

шосторе комплекси бе, само Балканот во минатото живеј, провокации на сите страни...
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Едно време беше забранет Аце наш во Грција, затоа што тој ја сотре креатурата од афро дојденци и пелазги староседелци.

Го беа забраниле и името Македонија, Македонци, дедо ми Алексо глоба плаќаше за тоа.
Денеска во Грција е поголема гордост да си Македонец од Грк.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Ako uspee Aleksandar lend tamu dali ima sansi kompanijata koja go otvorila parkot da otvori i kaj nas? LA, Florida i PAris si go imaa Diznipark, nie Alekpark.:D
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Оваа со Александар Македонси чив е, и целата посрана митологија за него е актуелна последниве 20-тина години мислам.
Еве на пример вистински Македонци, патриоти што дале животи за македонија како Гоце Делчев и остала багра, никад не го ни спомнале Александара. Ги болело курац за Александара, сакале само да се изборат за држава. Па онда нели тамо Крушевска република која трајала 3-4 дена. И натамо сум заборавил, одамна учев за тоа у школо....
Зборот ми беше дека Александар нетреба да биде македонскиот херој и да се величат македонците со него, кога тоа е митологија. Тоа било пред 3000+ години и тогаш светот бил поинаков, имало диносауруси!
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Национален херој .. може да.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Родени се значи за туризам Грциве.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
Родени се значи за туризам Грциве.
реално невидени менаџери и трчајлажи се - едни од најдобрите

пример ќе го посочам со нивната летна туристичка понуда која порано беше една од поскапите,но увидоа порано какви ќе бидат резултатите соочувајќи се со СЕ поголемата конкуренција во туризмот ги намалија цените и ги задржаа туристите(и тоа го поседуваат едно од најубавите мориња/места за одмор во светот) за разлика од кај нас каде треба потоп да ни се деси за да тргни нешто ко шо треба
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
:pos:
А јас мислев кај нас било лошо.
:pos:
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Оваа инвестиција ни германците ни французите нема да ја финансираат, а гејциве пак од шо се за никаде уште да се тешат преку национализмот, уствари само тоа им остана.

Ќе си ги продадат островите само за да докажат дека се инајџии а политичарите ги лажат- вакви проекти, онакви проекти, Алексо парк, Субрата Рој...абе исто како кај нас шо не лажат.

P.S. Гласајте за мене на избориве, јас 2 вакви ќе ви направам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom